پایان نامه ارشد شایستگی های پژوهشی بر اساس نظر کارشناسان پژوهشی


عنوان کامل پایان نامه : بررسی ظرفیت پژوهشی از دیدگاه معلمان و نیازسنجی آموزش پژوهش معلمان ابتدایی شهر مشهد

۲-۲)پیشینه تجربی پژوهش

تا کنون تحقیقات مختلفی در رابطه با موضوع معلم پژوهنده و عوامل مؤثر برگرایش معلمان به پژوهش و چگونگی آموزش پژوهش به معلمان در ایران انجام گرفته است، در این قسمت ابتدا پژوهش­هایی که در رابطه با معلم پژوهنده و زمينه­ها و عوامل پ‍ژوهنده شدن معلمان هستند را بررسي خواهیم کرد، سپس به بررسی مطالعاتی که در زمینه­ی ظرفیت پژوهشی و مؤلفه­های مربوط به آن یعنی تخصص پژوهشی، انگیزه­ی پژوهشی و فرصت­ها و امکانات پژوهشی در محیط آموزشی انجام گرفته خواهیم پرداخت و در نهایت مطالعاتی که در زمینه­ی تعیین نیازهای پژوهش و نیازسنجی آموزش پژوهش انجام شده است را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در رابطه با عوامل و یا موانع مشارکت معلمان در برنامه­ی معلم پژوهنده تا­کنون پژوهش­های متعددی انجام گرفته است. رومیانی، میرشاه جعفری و نصر اصفهانی (۱۳۸۵) موانع مشارکت معلمان در پژوهش را به صورت موانع سازمانی و آموزشی تقسیم­بندی نمودند. همچنین عنایتی، ضامنی و قربانی (۱۳۹۱) نیز موانع مشارکت معلمان در طرح معلم پژوهنده را در قالب موانع درون سازمانی بیان کرده­اند. فضل الهی قمشی، نوروزی و ملکی توانا (۱۳۹۱) نیز موانع اداری- ساختاری (سازمانی) را جزء موانعی دانستند که نقش بازدارندگی در پژوهش­های فرهنگیان دارند.

از موانع اصلی سازمانی و آموزشی مؤثر بر پژوهش­های فرهنگیان که در پژوهش­های مختلف مورد تأکید قرار گرفته است می توان به : ضعف اطلاعاتی و عدم آگاهی معلمان از فرایند پژوهش و کمبود امکانات و منابع علمی- پژوهشی، عدم داشتن انگیزه­ی کافی و پایین بودن روحیه­ی پژوهشی معلمان، عدم حمایت مالی شایسته از طرف مسئولین و محدودیت­های مالی، کمبود وقت برای انجام پژوهش و  نگرش و عمل مدیران، پایین بودن روحیه­ی فعالیت­های گروهی و تیمی برای انجام پروژه­های تحقیقاتی اشاره نمود ( نجفی و همکاران، ۱۳۸۸؛  عنایتی و همکاران، ۱۳۹۱؛ رومیانی و همکاران، ۱۳۸۵؛ حسن زاده و همکاران ۱۳۸۵؛ فضل الهی قمشی و همکاران، ۱۳۹۱).

نهادینه نشدن فرهنگ پژوهش در میان فرهنگیان و ضعف زیر­ساخت­های پژوهشی از موانع مهم دیگری هستند که عنایتی و همکاران (۱۳۹۱) فضل الهی قمشی و همکاران (۱۳۹۱) در پژوهش خود، شناسایی نموده اند.

علاوه بر موارد فوق، کاربردی نبودن پژوهش­ها و عدم به کارگیری یافته­های پژوهشی از عوامل مهم دیگری است که مانع از پژوهشگری معلمان می­گردد (رومیانی و همکاران، ۱۳۸۵؛ عنایتی و همکاران، ۱۳۹۱).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  1. ظرفيت پژوهشی معلمان بر حسب سه مؤلفه­ی انگیزه­ی پژوهشی، فرصتهای پژوهشی و تخصص پژوهشی، از دیدگاه معلمان چگونه است؟
  2. شایستگی­های پژوهشی بر اساس مبانی نظری، نظرکارشناسان پژوهشی و معلمان خبره به چه صورت است؟
  3. وضعیت تخصص پژوهشی معلمان از طریق تعیین نیازهای آموزش پژوهش به معلمان چگونه است؟
  4. اولویت­بندی نیازهای آموزش پژوهش به معلمان به چه صورت است؟
  5. هدف­گذاری برنامه­های پژوهشی معلمان  چگونه باید باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : بررسی ظرفیت پژوهشی از دیدگاه معلمان و نیازسنجی آموزش پژوهش معلمان ابتدایی شهر مشهد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید