پایان نامه ارشد روانشناسی بررسی تاثیر طرح پروژه علمی بر عملکرد دانش آموزان


دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی

عنوان کامل پایان نامه : تاثیر طرح پروژه علمی بر عملکرد دانش آموزان کلاس پنجم شهر تهران در مهارتهای فرایندی درس علوم

۲-۵- پروژه علمی یک الگوی موثر در یادگیری مساله محور

بر اساس محورهای ارائه شده برای چرخش نظام تعلیم و تربیت به سمت سوال محوری یکی از راهبردهای عملی برای دستیابی به تعلیم و تربیت سوال محور استفاده از الگوی یادگیری مبتنی بر پروژه است[۱].

توجه به ماهیت الگوی یادگیری مبتنی بر پروژه ، تطابق کامل آن را با هر یک از محورهای یازده گانه ی فوق به عنوان یک راهبرد عملی مناسب برای تامین آموزش مساله محور را نشان می دهد .  بی شک کاربرد پروژه در آموزش علوم ، تغییری بنیادی در روش های یادگیری ـ یاددهی به شمار می آید. یادگیری مبتنی بر پروژه رویکردی جامع برای درگیر کردن دانش آموزان در کارهای تحقیقی پایدار و مشارکتی است (۱۹۹۳، Baransford & stein) تفاوت های عمده ی یادگیری مبتنی بر پروژه را با روش سنتی می توان در جدولی خلاصه که به طور خلاصه  و در جدول زیر به این موارد اشاره می شود:

دانش آموز در حال کار روی پروژه در واقع از طریق روش علمی راه حل هایی برای مسائل زندگی واقعی خود پیدا می کند. اولین کار را با طرح سوال و اصلاح آن پیش بینی علمی،طراحی و اجرای آزمایش،جمع آوری و تفسیر یافته ها،بحث و گفتگو و سرانجام انتشار گزارش خود،انجام می دهد.بنابراین «یادگیری مبتنی بر پروژه» را می توان راهبردی در آموزش دانست که دانش آموز را در موقعیتی پیچیده قرار می دهدو از او می خواهد که خود،با کمک سایر دانش آموزان ،معلم و دیگرانی که می توانند او را یاری کنند،در حل مسئله ای علمی بکوشد.این کوشش چند مرحله ای و معمولا طولانی خواهد بود. «پروژه» الگویی برای فعالیت دانش آموز است و یاد گیری را از «سخنرانی معلم» به «فعالیت دانش اموز» تبدیل می کند .( رستگار،۱۳۸۲ )

[۱] Project based learning

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • بررسی تاثیر طرح پروژه علمی بر مهارتهای فرایندی
  • بررسی تاثیر پروژه علمی بر مهارت نتیجه گیری و تفسیر داده ها
  • بررسی تاثیر پروژه علمی بر مهارت پیش بینی
  • بررسی تاثیر پروژه علمی بر مهارت فرضیه سازی
  • بررسی تاثیر پروژه علمی بر مهارت استنباط کردن

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : تاثیر طرح پروژه علمی بر عملکرد دانش آموزان کلاس پنجم شهر تهران در مهارتهای فرایندی درس علوم

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید