پایان نامه ارشد رشته حقوق با موضوع دزدی دریایی و تاثیر آن بر امنیت بین المللی

ارسال شده در رشته حقوق

در این پست می توانید متن کامل پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق با موضوع دزدی دریایی و تاثیر آن بر امنیت بین المللی را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

  دانشکده حقوق و علوم سیاسی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

در رشته ی روابط بین الملل

موضوع:

دزدی دریایی و تاثیر آن بر امنیت بین المللی با تکیه بر قضییه سومالی از سال 2000 به بعد

استاد راهنما:

دکتر یوسف مولایی

استاد مشاور:

دکتر سید علی اصغر کاظمی

پژوهشگر:

یحیی چارجوهر

مقدمه

 « نسبی‌گرايي اخلاقي از مباحث مطرح روزگار به شمار می‌رود. براساس مباني اخلاق نسبي‌گرايي، يك عمل، نه هميشه مثبت و پسنديده است و نه پيوسته زشت و مذموم. قضاوت در مورد نيك و بد بودن اعمال آدمي از جامعه اي به جامعه ديگر متفاوت است. در عين حال در جهان نسبي‌گرايان و كثرت‌گرايان هم، اعمال مذمومي وجود دارند كه از ديدگاه همه انسان‌ها زشت و ناپسند و قابل مجازات هستند: قتل، كشتار، جنايات‌جنگي، برده‌داري و دزدي دريايي انزجار همه انسا‌ن‌ها را بر می انگيزند. گفته می‌شود مجازات مرتكبان اين نوع افعال به يك ارزش بين‌المللي در تمام جهان تبديل شده و از سوي همه انسان ها مورد پذيرش قرار گرفته است. از اين رهگذر دولت‌ها براي عمل به اصول اخلاقي و اجراي عدالت بايد اقدام به محاكمه مجرمان و جنايتكاران كنند و يا لااقل معتقد به محاكمه آنان باشند» [1]

 رشد و افزایش دزدی دریایی از چند دهه اخیر در یکی از مهمترین مناطق دریایی جهان یعنی خلیج عدن و بخصوص در سواحل سومالی که مردمان آن از سوء‌تغذیه در پی جنگ‌ها و اختلافات داخلی رنج می‌برند توجه جامعه جهانی را به خود جلب نموده است، در این میان بسیاری از کشورها علی‌الخصوص آمریکا، استرالیا، ترکیه، هند و ایران چه در قالب گروه‌ها و چه سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای تحت عناوین مختلف از جمله گروه تماس بین‌المللی، پلیس بین‌المللی وگروه آتلانتا… و یا بصورت انفرادی (ایران) با اعزام ناوهای دریایی خود به گشت‌زنی در خلیج عدن و سواحل اطراف آن پرداخته‌اند تا ضمن اسکورت نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری خود، سازمان‌های بین‌المللی بشردوستانه را در رساندن مواد غذایی به قحطی‌زدگان سومالی را هم همراهی نمایند. گسترش دزدی دریایی در سواحل سومالی توأم با تهدید امنیت بین‌المللی دریایی و تحمیل هزینه‌های سنگین حمل و نقل، افزایش قیمت کالاها و بیمه دریایی برای صاحبان کالاها و کشتی‌ها شده و برای مردمان منطقه هم این خطر را به دنبال خواهد داشت تا صاحبان کشتی‌ها، مسیرهای تجاری دیگری به غیر از این منطقه را در پیش گیرند و کشورهای منطقه را از درآمدهای احتمالی محروم سازند. هر چند این امر برای کشتی‌ها فاصله مسافت دو هفته‌ای را هم در پی خواهد داشت.

 مساله قابل ذکر در مورد دزدی دریایی و گسترش روز افزون آن در یکی از مناطق حساس دریایی باعث تهدید امنیت بین المللی تجارت و حمل نقل دریایی و متعاقب آن تهدید صلح وامنیت بین المللی خواهد شد.گسترش دزدی دریایی که می تواند زیر مجموعه ای از تروریسم تلقی گردد هم می تواند مانند آن (تروریسم) رویکرد متفاوتی از امنیت بین المللی را بوجود آورد امری که بعد از وقوع حادثه یازده سپتامبر بوجود آمده و دولت آمریکا به بهانه تامین امنیت بین المللی و منافع خود لشکرکشی های مختلفی از جمله حمله به عراق و افغانستان را با توسل به قطعنامه های شورای امنیت بر اساس فصل هفتم منشور دنبال و از ناتو به عنوان اهرم اجرایی شورای امنیت استفاده نموده است. امری که در مبارزه و سرکوب دزدی دریایی نیز می تواند شکل گرفته و در این راه از تکنولوژی پیشرفته نظامی به دلیل وسعت زیاد منطقه دریایی خلیج عدن و سواحل سومالی می توان به خوبی بهره جست.

 مسأله مهم دیگر درباره شکل‌گیری و گسترش دزدی دریایی توجه جامعه بین‌المللی به مسأله صلاحیت جهانی است که چگونگی محاکمه، دستگیری و مجازات بین‌المللی دزدان دریایی را تبیین می‌نماید. بسیاری از کشورهای اروپایی به خاطر مسائل حقوق بشردوستانه و ترس از درخواست پناهندگی دزدان دریایی حاضر به دستگیری و محاکمه دزدان دریایی نمی‌باشند و در صورت دستگیری، آنان را خلع سلاح نموده و آزاد می‌نمایند و یا برای محاکمه به کشور ثالث که آن‌هم مشکلات بعدی را در پیش خواهد داشت تسلیم می‌نمایند. چرا که این کشورها از جمله کنیا خود از بابت مسأله حقوق بشر و رعایت قوانین حقوق بشری مشکلات اساسی دارند و یا از ترس این‌که مبادا در کشور خود به حداکثر مجازات که اعدام می‌باشد، خواهند رسید؛ دزدان دریایی را خلع سلاح نموده و آزاد می‌نمایند و البته دزدان دریایی هم به خاطر مسائل و مشکلات مالی و نبود امنیت شغلی دوباره به این کار پردرآمد و راحت روی می آورند. هند از جمله این کشورها می‌باشد که قاعده خاصی برای محاکمه دزدان دریایی ندارد و بعد از دستگیری، آنان راخلع سلاح نموده و آزاد می‌سازد.

 مساله‌ی مهم دیگر که بشدت امنیت جانی خدمه‌ی کشتی‌ها را تهدید می‌نماید دسترسی دزدان دریایی به سلاح‌های متعارف و پیشرفته می‌باشد که در پی گروگان‌گیری خدمه و کشتی‌ها به درآمدهای متعددی دست یافته و خود را مجهز به انواع سلاح‌های پیشرفته نموده‌اند. در حالی که در سال 2008 دزدان دریایی حدود سی‌میلیون دلار باج گرفته بودند (تقریبا هزار دزد دریایی) ایالت سومالی‌لند که از چند سال پیش اعلام استقلال نموده است، بودجه سالانه سی‌میلیون دلاری نداشت. این امر در حالی است که درآمد سالانه دزدها در سال 2010 با رشد فزاینده و خیره‌کننده‌ای به بیش از 230میلیون دلار رسیده و طبیعی است که دزدان دریایی به سلاح‌های پیشرفته‌ای مجهز خواهند شد در حالی که تجهیز کشتی‌ها و خدمه‌ی آن‌ها خطرات احتمالی زیاد و هزینه‌های مالی هنگفتی را برای صاحبان کشتی‌ها خواهد داشت.

 مسأله‌ی مهم دیگر درباره گسترش دزدی دریایی و مقابله با آن توجه سازمان ملل متحد به خصوص شورای امنیت می‌باشد که براساس فصل هفتم منشور ملل متحد، مسئولیت اولیه‌ی حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و هم‌چنین توسل به قوه‌ی قهریه برای اعاده ی صلح بر عهده‌ی شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد و شورا در همین راستا قطعنامه‌های متعددی را جهت پیش‌گیری، مقابله و سرکوب دزدی دریایی ارائه نموده و حتی برای اولین بار در طول تاریخ مجوز ورود به آب‌های سرزمینی یک کشور(سومالی) را با اجازه دولت سومالی ارائه نموده است و از دولت‌های مختلف خواسته است تا با تشکیل سازمان‌های مختلف به مبارزه با دزدی دریایی مبادرت نموده و البته اقدامات توسل به زور می‌بایستی بر مبنای رعایت حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه‌ی بین‌المللی صورت پذیرد تا مشروعیت بین‌المللی یابد.  

 در زمینه ی مقابله با جرم دزدي دريايي، كنوانسيون 1958درياي آزاد، كنوانسيون بين‌المللي حقوق درياها1982 و مشخصاً ماده‌ي 101 الي110 كنوانسيون 1982 مربوط به دزدي دريايي، معاهده يبين‌المللي ايمني جان اشخاص در دريا 1974، عهدنامه‌ي مبارزه با اعمال غيرقانوني عليه امنيت ناوگان دريانوردي مصوب 1988 كنوانسيون روم، معاهده‌ي مبارزه با گروگان‌گيري 1979، عهدنامه‌ي ملل متحد در مبارزه با جرايم سازمان‌يافته‌ي فراملی 2003 و معاهده‌ي مبارزه بافساد 2003 و پروتكل ضميمه به عهدنامه‌ي روم مصوب 2005، به همراه ساير اسناد بين‌المللي، منطقه‌اي و دوجانبه همگي به موضوع مبارزه باجرم دزدي دريايي پرداخته‌اند. اما آن‌چه مسلم است، هیچ‌کدام از عهدنامه‌های مصوب فوق‌الذکر نتوانسته‌اند مانع شکل‌گیری و کاهش دزدی دریایی بشوند و آن‌چه امروزه شاهد آن هستیم رشد چشم‌گیر دزدی دریایی همراه با سرقت مسلحانه و گروگان‌گیری خدمه‌ی کشتی‌ها و در بسیاری از موارد شاهد کشتن گروگان‌ها توسط دزدان دریایی می‌باشیم.

 

  • طرح مسأله و اهميت آن

انسان‌ها، از همان زماني كه به درياها و راه‌هاي ارتباطي آب‌ها، پي بردند، به تجارت و داد و ستد دريايي نيز پرداختند كه يكي از پر درآمدترين، باصرفه‌ترين و بي‌خطرترين راه‌هاي تجاري در طول چند قرن اخير، در ميان كشورها مي‌باشد. با گسترش تجهيزات كشتيراني، آشنايي انسان‌ها با درياها و اقيانوس‌ها، تجارت دريايي هم، بين كشورها گسترش بسياري يافت. متعاقب گسترش تجارت دريايي، عده‌اي از افراد سود‌جو در طول تاريخ، با اقدامات خود از جمله دزديدن كشتي‌ها، سرقت اموال و دارايي كشتي و افراد آن، به گروگان گرفتن خدمه و كاركنان كشتي‌ها و بعضي اوقات با كشتن خدمه كشتي دردرياها، امنيت بين‌المللي تجارت جهاني درياها را مورد تهديد قرار داده‌اند.

 

اخيراً و بعد از فروپاشي دولت سومالي و گسترش بحران سياسي و 17 سال جنگ داخلي، قحطي، گرسنگي و آواره‌گي، عده‌اي ازمردم آن كشور، با تجهيزات مدرن ارتباطي و مخابراتي و اسلحه‌هاي سبك و متعارف نظامي، امنيت سواحل سومالي و خليج عدن را مختل كرده و از اين طريق بيشترين ضربه را به تجارت دريايي منطقه وارد ساخته‌اند. همچنين ضربه اصلي آن بر دوش مردم فقير، آواره و قحطي‌زده سومالي كه چشم اميد به كمك‌هاي بشردوستانه سازمان‌هاي بين‌المللي و كشورها دوخته بودند وارد شد و به جاي آنكه اين كمك‌ها بين مردم سومالي پخش بشود، با دزديده شدن توسط دزدان دريايي نه تنها به دست آن‌ها نرسيد بلكه باعث قطع كمك‌هاي بشردوستانه به دليل عدم امنيت منطقه گرديد.

 با گسترش دزدي دريايي در سواحل سومالي كه در سال 2008 به اوج خود رسيد، شوراي امنيت سازمان‌ ملل براساس فصل هفتم منشور كه حافظ صلح و امنيت بين‌المللي مي‌باشد با صدور قطعنامه‌هاي متعدد ( كه بيشترين قطعنامه‌هاي صادره در طول يك‌سال را در مورد موضوع خاصي به خود اختصاص داده بود) كشورها و سازمان‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي را مكلف به مبارزه با دزدي دريايي نمود و مجوز استفاده از آب‌هاي داخلي سومالي، براي تعقيب و دستگيري دزدان دريايي را صادر نمود كه در نوع خود بي‌نظير مي‌باشد. در پي صدور قطعنامه‌هاي شورا، دولت‌هايي كه در اين منطقه به كشتيراني مي‌پرداختند ناوهاي جنگي خود را به منطقه جهت مبارزه و سركوب دزدان دريايي روانه نمودند كه تا به حال، نه تنها منجر به سركوب اين پديده شوم نگشته بلكه، ما شاهد گسترش آن در سال2010 و همچنين در سه ماهه اول 2011 مي‌باشيم كه از لحاظ حمله به كشتي‌ها به عنوان يك ركورد محسوب مي‌شود.[2]

گسترش دزدي دريايي در منطقه آب‌هاي سومالي باعث افزايش بيمه كشتي‌ها، هزينه‌هاي حمل و نقل و هزينه‌هاي اعزام ناوهاي جنگي به منطقه جهت اسكورت كشتي‌هاي باري و تجاري شده و گاهي تغييرراه‌هاي ارتباطي و جايگزيني راه‌هاي آبي ديگر توسط كشورها را در پي داشته است كه اين امر خود باعث افزايش هزينه‌هاي سوختي و طولاني شدن مسير حمل و نقل مي‌باشد.

گسترش بحران دزدي دريايي در منطقه خليج عدن باعث توجه افكار عمومي جهانيان به عمق فاجعه انساني پيش آمده در سومالي گرديد امري كه از چند سال پيش شروع شده بود ولي افكار عمومي جهانيان آنچنان كه بايد، به آن توجه نداشتند و اما گسترش دزدي دريايي سازمان‌هاي بين‌المللي را براي حل مشكل سومالي و متعاقب آن، دزدي دريايي جلب نمود كه تحولات مهمي را در رابطه با حقوق دريايي و تحول محدوده آب‌هاي داخلي و دريايي آزاد را درپي خواهد داشت.

اهميت موضوع دزدي دريايي در منحصربفرد بودن آن، شيوع در آب‌هاي داخلي سومالي در پي واكنش به ماهي‌گيري در اين آب‌ها و دفع فاضلاب‌ها و زباله‌هاي سمي و بيمارستاني در اين منطقه كه احتمال بروز فاجعه زيست محيطي در آينده را درپي خواهد داشت، مي‌باشد، كه باعث گسترش تعريف دزدي دريايي از محدوده آب‌هاي درياي آزاد به آب‌هاي سرزميني را نيز در پي خواهد داشت كه تحولي مهم و نو در حقوق بين‌المللي درياها خواهد بود.

 دلايل و انگيزه‌هاي انتخاب موضوع:

 با توجه به بكر بودن موضوع و عدم توجه دانشجويان و محققين ايراني به موضوع دزدي دريايي، همچنين درگير بودن كشتيراني ايران و اكثر كشورهاي دنيا با اين مساله، نياز به بررسي قوانين دريايي موجود، همراه با ارائه و بررسي دكترين دريايي جديد و تطبيق اين قوانين با دزدي دريايي از دلايل ديگر انتخاب اين موضوع مي‌باشد.

بررسي وضعيت اقتصادي كشور فقير، قحطي‌زده و بحراني سومالي كه نه تنها اكثر قريب به اتفاق جمعيت آن از سوءتغذيه رنج مي‌برند بلكه از كمترين آزادي‌هاي سياسي، حقوق بشر و… هم محروم مي‌باشند در كنار عده‌اي قليل از مردم آن منطقه كه درآمدهاي باد آورده، خيره كننده ( نزديك سي‌هزار دلار هر دزد دريايي در مقابل 600 دلار هر سوماليايي) بهانه‌هاي خوبي براي بررسي اين موضوع مي‌باشد. ضمن اين‌كه دزدان دريايي بيش از 35 حمله به كشتي‌هاي ايراني انجام داده‌اند و از اين راه هم ميلون‌ها دلار از كشورمان باج گرفته‌اند و هزينه‌هاي اسكورت كشتي‌ها را به نيروي دريايي ايران تحميل كرده‌اند دليلي ديگر براي اين تحقيق مي‌باشد.

[1]– Brown Bartran. S, “The Evolving Concept of Universal Jurisdiction”, New England Law Review, Vol. 35:2/2001, p.389.

[2]. طبق گزارش‌هاي منتشر شده ازسوي سازمان جهاني دريانوردي (imo)، در سال 2010ميلادي، حملات متعددي به كشتي‌هاي در حال عبوراز خليج عدن صورت گرفته كه تنها58فروند كشتي دزديده شده و حدود1181نفر به گروگان گرفته شده‌اند ودر پايان اين سال 32 فروند كشتي تجاري و 720 نفردريانورد درتوقيف و گروگان دزدان دريايي بوده‌اند بنابراين گزارش درآمد دزدان در اين سال از بابت باج‌گيري به رقم بي‌سابقه238 ميليون دلار رسيده است.

در حالي كه در سال 2005بطور متوسط براي هر كشتي دزديده شده 150 هزار دلار باج گرفته مي‌شد، رقم متوسط باج‌گيري هر كشتي در سال 2010 به چهار و نيم ميليون دلار افزايش يافت. گفتني است در اين سال دزدان دريايي براي آزادسازي نفتكش كره‌جنوبي با ظرفيت دو ميليون بشكه نفت خام كه به ارزش 170 ميليون دلار بود خواهان 20 ميليون دلار باج شدند ودر نهايت پس از مذاكرات حدود 10 ميليون دلار باج گرفتند.

         همچنين در سه ماهه اول سال 2011ميلادي142مورد دزدي دريايي صورت گرفته است که در مقايسه با سه‌ماهه اول سال 2010 بيش از سي درصد افزايش نشان مي‌دهد.براي اطلاعات بيشتر رجوع كنيد به «نشريه انجمن مهندسي دريايي ايران چاپ اسفند 1389 و فروردين 1390شماره91 ».

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع دزدی دریایی و تاثیر آن بر امنیت بین المللی

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

پایان نامه کارشناسی ارشد حقوق :بررسی جرم پولشویی
دانلود متن کامل پایان نامه رشته حقوق با موضوع توارث مسلمان و کافر
دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع جامعه مدنی در اندیشه های سیاسی
دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع قوه مجریه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران
دانلود متن کامل پایان نامه رشته حقوق با موضوع مرز و محدودیت طلاق