پایان نامه ارشد رابطه الگوهای ارتباطی والدین با سازگاری اجتماعی کودکان پیش دبستانی


عنوان کامل پایان نامه : آیا الگوهای ارتباطی والدین با سازگاری اجتماعی کودکان پیش دبستانی رابطه دارد

اهمیت و ضرورت پژوهش

همه جوامع خواستار سلامت روان و روابط اجتماعی مناسب برای اعضای خود هستند. برای رسیدن به این خواسته باید تا جای ممکن عوامل تاثیر گذار بر بهداشت روان و الگوهای ارتباطی را شناخت. یکی از این عوامل، خانواده و نحوه ارتباطات اعضای آن با یکدیگر است. به طور مثال، ریچرتز و فرانکل[۱] ( ۱۹۹۰ ) بیان می کنند که در مقایسه با خانواده هایی که با فرزندان خود مسأله دارند، خانواده های بهینه در بین اعضای خود ارتباطات بازتر و راحت تری دارند که در آن، اعضای خانواده مجالی برای ابراز خود می یابند. از ویژگی های مهارتهای ارتباطی خانواده، قابل یادگیری بودن آنهاست (هارجیه  و دیکسون[۲]، ۲۰۰۴). در نتیجه، می توان این مهارت ها را در جهت مثبت تغییر داد.

از طرفی دیگر هر فردی برای موفقيت در زندگی روزمره نياز به مهارتهای اجتماعی دارد، مهارتهای اجتماعی كودكان را قادر می سازد كه با همسالان، معلمان و ديگران درست برخورد كنند. احساسات ابراز شده ديگران را به درستی تشخيص دهند و واكنش دقيق نسبت به آن نشان دهند و نياز ها و تمايلاتشان را به روش های جامعه پسندی ابراز نمايند. قابليت های اجتماعی دانش آموزان را قادر می سازد، مشكلات احتمالی را به روش های مردم پسندانه ای تشخيص دهند و بر طرف نمايند ( لرنر، ۱۹۹۷، ترجمه دانش، ۱۳۸۴).

بنابراین، با توجه به اهمیت نوع برخورد والدین با مشکلات و تأثیر آن در شخصیت اجتماعی کودکانشان و همچنین خلأ های تحقیقاتی موجود در این زمینه، در این تحقیق سعی شده است تا این تاثیر به صورتی علمی و دقیق مشخص شود. از طرفی دیگر به دلیل اهمیت سازگاری اجتماعی اولیه کودک در روابط اجتماعی آینده اش، به نظر می رسد نیاز مبرمی به چنین تحقیقاتی می باشد.

[۱] . Richerts & Frankel

[۲] . Hargie & Dickson

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 ۱- تعیین رابطه بین الگوهای ارتباطی والدین و سازگاری اجتماعی کودکان آنها.

اهداف فرعي:

۲- تعیین رابطه الگوی ارتباط سازنده متقابل والدین با سازگاری اجتماعی کودکان پیش دبستانی.

۳- تعیین رابطه الگوی ارتباط اجتنابی متقابل والدین با سازگاری اجتماعی کودکان پیش دبستانی.

۴- تعیین رابطه الگوی ارتباطی توقع/کناره گیری والدین با سازگاری اجتماعی کودکان پیش دبستانی.

۵- تعیین رابطه الگوی ارتباط توقع مرد/کناره گیری زن والدین با سازگاری اجتماعی کودکان پیش دبستانی.

۶- تعیین رابطه الگوی ارتباط توقع زن/کناره گیری مرد والدین با سازگاری اجتماعی کودکان پیش دبستانی.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : آیا الگوهای ارتباطی والدین با سازگاری اجتماعی کودکان پیش دبستانی رابطه دارد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید