پایان نامه ارشد توجه به مؤلفه ی حل مسالمت آمیز تعارضات در برنامه درسی دوره ابتدایی


عنوان کامل پایان نامه : بررسی ویژگی­های آموزش صلح در برنامه­ی درسی دوره­ی ابتدایی از دیدگاه کارشناسان و معلمان

برنامه­های آموزش صلح

با بررسی ادبیات آموزش صلح روشن می­شود که تلاش­های بسیار گسترده­ای در زمینه آموزش صلح صورت گرفته است و در راستای این تلاش­ها جهت­گیری­های گوناگون درباره اصول و روش­های آموزش صلح انجام گرفته است. آموزش و پرورش صلح به خاطر تهدیدات هسته­ای و دیگر خطراتی که متوجه این کره خاکی می­شد در دهه(۱۹۸۰) مواد آموزشی و برنامه­های درسی زیادی را که بچه­ها قبل از دبستان تا دبیرستان دربرمی­گرفت تجربه کرد. تا تلاش در جهت جلوگیری از نابودی کره زمین کرده باشد. الگوهای برنامه درسی کودکان شامل مطالعه طبیعت و توجه آنان به محیط پیرامون شد. و این موضوع را به آنان می­آموخت که کودکان نیز مسئول دنیایی که در آن زندگی می­کنند هستند، اما برنامه­های آموزشی نوجوانان و جوانان شامل احتمالی را تشخیص داده و نقش ایفا کرده و در مورد آن مشکلات راه حل پیشنهاد کنند. دست اندرکاران تعلیم و تربیت نه تنها آموزش صلح را بعنوان محتوای برنامه درسی درنظر گرفتند، بلکه آن را بعنوان یک فرایند به رسمیت شناختند ، روشی از زندگی که اجتماعی و فردی را بهبود بخشد (هاسیلی[۱]،۱۹۷۹).

برنامه­های مدارس از لحاظ فلسفی باید آینه تمام­نمای ارزش­ها ، خواست­ها و انتظارات اجتماعی باشد. به همین دلیل است اهداف اصلی برنامه­های مدارس این است که دانش­آموزان را جامعه­پذیر گرداند. و آن­ها را با دانش­ها، ارزش­ها، گرایش­ها و مهارت­های ضروری جهت زیستن در جامعه آماده سازند(فتحی واجارگاه،۱۳۷۹).

[۱].Hassely

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سؤالات تحقیق

الف) سؤال کلی

میزان توجه به ویژگی­ها و مؤلفه های آموزش صلح در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چگونه است؟

ب) سؤالات جزیی

  1. میزان توجه به مؤلفه­ی آگاهی از صلح و روش های حصول به آن در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چقدر است؟
  2. میزان توجه به مؤلفه­ی مشارکت، همکاری و تشریک مساعی در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چقدر است؟
  3. میزان توجه به مؤلفه­ی مسئولیت پذیری برای اعمال شخصی و اجتماعی در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چقدر است؟
  4. میزان توجه به مؤلفه­ی حل مسالمت آمیز تعارضات در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چقدر است؟
  5. میزان توجه به مؤلفه­ی احترام قائل شدن به تمامی اشکال زندگی و حیات در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چقدر است؟
  6. میزان توجه به مؤلفه­ی احساس همدردی با دیگران در سطوح مختلف در برنامه درسی دوره ابتدایی از دیدگاه معلمان و کارشناسان چقدر است؟
  7. دیدگاه­های معلمان و کارشناسان در محور ویژگی­های آموزش صلح چه تشابه و تفاوتی با یکدیگر دارند؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : بررسی ویژگی­های آموزش صلح در برنامه­ی درسی دوره­ی ابتدایی از دیدگاه کارشناسان و معلمان

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید