پایان نامه ارشد تفاوت تحریف های شناختی در افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم


عنوان کامل پایان نامه : مقایسه تحریف های شناختی وطرحواره های هیجانی در افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم

۱-۷٫  اصطلاحات وتعاریف عملیاتی:

۱-۷-۱٫میگرن:

۱-۷-۱-۱٫تعریف مفهومی

میگرن سردردی است عود کننده،خوش خیم،معمولا یک طرفه در فواصل حملات بدون درد، به مدت۷۲ الی۴ ساعت طول می کشد وبا محرک های کلیشه ای ایجاد می شود(آدامس،۲۰۱۱).

۱-۷-۱-۲٫تعریف عملیاتی

منظور از میگرن در این پژوهش اختلالی است که با توجه به معیارهای انجمن بین المللی سردرد(HIS) توسط یک روانپزشک یا متخصص مغز واعصاب ،درفرد مراجعه کننده به کلینیک های اعصاب و روان شهرستان خرم آباد شناسایی شده است.

۱-۷-۲٫تحریف شناختی

۱-۷-۲-۱٫تعریف مفهومی

جریان تفکر دارای یک جریان درست نیست و درجریانش یک سری اشکالاتی وجود دارد.به عبارت دیگر ماده های درستی برای نتیجه گیری درست وجود ندارد.(بک۱۹۹۲:به نقل از حمیدپور واندوز،۱۳۹۱)

خطاهای شناختی یعنی تفکر به شیوه جزمی و توام با افکار غلط و غیر عقلانی که نتیجه آن اضطراب و افسردگی و مشکل در روابط بین فردی است(لیهی،به نقل از حمیدپور واندوز،۱۳۹۱)

۱-۷-۲-۲٫تعریف عملیاتی

منظور از تحریف شناختی سازه یا متغیری است که توسط پرسشنامه تحریف های شناختی عبداله زاده(۱۳۸۹) سنجیده می شود و شامل نمره ای است که فرد در ۱۰ تحریف شناختی(همه یا هیچ،تعمیم مبالغه آمیز، فیلتر ذهنی،بی توجهی به امر مثبت، نتیجه گیری شتابزده، درشت بینی-ریز بینی، استدلال احساسی، باید-بهتر، برچسب زدن، شخصی سازی) به دست می آورد. هرکسی نمره کمتری کسب کند از تحریف شناختی بیشتری برخوردار است و کسانی که نمره بالاتری به دست می آورند از تفکرات سالم تر ومنطقی تری برخوردارند(عبداله زاده،۱۳۸۹).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

۱٫مقایسه طرحواره های هیجانی افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم.

۲٫مقایسه تحریف های شناختی افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم.

۱-۵٫سؤال تحقیق:

۱٫آیا بین طرحواره های هیجانی افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم تفاوت وجود دارد؟

  1. آیا بین تحریف های شناختی افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم تفاوت وجود دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مقایسه تحریف های شناختی وطرحواره های هیجانی در افراد مبتلا به میگرن با افراد سالم

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید