پایان نامه ارشد: بررسی قابلیت بازاریابی دارای رابطه معنی داری با قابلیت عملیاتی


مدل­های ارزیابی عملکرد

استفاده­کنندگان گزارش­های مالی با استفاده از معیارهای مختلف، عملکرد شرکت را ارزیابی می­کنند. روشهای متعددی برای ارزیابی عملکرد وجود دارد که بطور کلی می توان آن­ها را به دو دسته مدل­های حسابداری و مدل­های اقتصادی تقسیم کرد.

۲-۲-۲-۱- مدل­های حسابداری ارزیابی عملکرد

حاصل سیستم اطلاعات حسابداری، گزارش­های مالی است که سود گزارش شده در آن­ها از اهمیت زیادی برای استفاده­کنندگان برخوردار است. سرمایه­گذاران با اتکا به سود حسابداری، عملکرد شرکت را ارزیابی کرده و پیش­بینی­های خود را بر آن اساس انجام می­دهند. مدیران نیز از سود برای برنامه­ریزی آینده شرکت استفاده می­کنند. در مدل حسابداری ارزیابی عملکرد، ارزش شرکت از حاصلضرب دو عدد بدست می­آید؛ عدد اول، سود شرکت و عدد دوم، ضریب تبدیل سود به ارزش است. همانطور که پیش از این نیز بیان شد در مدل­های حسابداری ارزیابی عملکرد، ارزش یک شرکت، تابعی از معیارهای مختلفی نظیر سود، سود هر سهم، نرخ رشد سود، بازده حقوق صاحبان سهام، بازده سرمایه­گذاری، جریان نقدی آزاد و سود تقسیمی است (استوارت[۱]، ۱۹۹۱).

سود حسابداری، سنتی­ترین معیار ارزیابی عملکرد است که برای سرمایه­گذاران، سهامداران، مدیران، اعتباردهندگان و تحلیلگران اوراق بهادار از اهمیت زیادی برخوردار است. سود حسابداری که با فرض تعهدی محاسبه می­شود به نظر بسیاری از پژوهشگران یکی از مهمترین معیارهای سنجش عملکرد محسوب می­شود. با توجه به مزیت در دسترس بودن اطلاعات مورد نیاز در این مدل­ها و آسانی محاسبات مربوط به آن، این گروه از معیارهای ارزیابی عملکرد به شکل گسترده­ای توسط استفاده­کنندگان از اطلاعات مالی، مورد استفاده قرار می­گیرد. بررسی­های انجام شده توسط پژوهشگران نیز نشان می­دهد که سود حسابداری و اطلاعات بدست آمده از آن، اطلاعات مفیدی را در اختیار استفاده کنندگان قرار می­دهد که در تصمیم گیری­های آن­ها بسیار مؤثر است (لیپکا و بالسام[۲]، ۱۹۹۸). با این حال، مدل­های حسابداری (سنتی) ارزیابی عملکرد دارای نارسایی­های زیر است:

  • امکان تحریف و دستکاری سود از طریق انتخاب روش­های مختلف.
  • رویه های عمومی پذیرفته شده حسابداری، عدم یکنواختی را در اندازه­گیری سود در شرکت­های مختلف مجاز می­کند.
  • با تغییرات سطح قیمت­ها سود اندازه­گیری شده با واحد پول تاریخی، تغییر می­کند.
  • به دلیل کاربرد اصل بهای تمام شده و تحقق درآمد، ارزش فروش تحقق نیافته دارایی­هایی که در یک دوره زمانی مشخص نگهداری شده­اند، در محاسبه سود حسابداری شناسایی نمی­شود. این ویژگی باعث می­شود که نتوان اطلاعاتی سودمند را افشا کرد.
  • به دلیل استفاده از روش­های مختلف پذیرفته­شده برای محاسبه بهای تمام شده و روش­های مختلف برای تخصیص هزینه­ها، تکیه بر سود حسابداری مبتنی بر اصل بهای تمام شده تاریخی، کار مقایسه اقلام را بسیار مشکل می­سازد.
  • تکیه بر سود حسابداری مبتنی بر اصل تحقق درآمد، اصل بهای تمام شده تاریخی محافظه کاری باعث می­شود تا اطلاعات گمراه کننده­ای در اختیار استفاده­کنندگان قرار گیرد.
  • در نظر نگرفتن هزینه سرمایه.

نارسایی­های بالا نشان می­دهد که معیارهای حسابداری مبتنی بر سود حسابداری نمی­تواند به عنوان تنها معیار و مبنای ارزیابی عملکرد مورد استفاده قرار گیرد.

[۱] Stewart

[۲] Balsam & Lipka

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید