پایان نامه ارشد بررسی تاثیر طرح پروژه علمی بر عملکرد دانش آموزان

دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی

عنوان کامل پایان نامه : تاثیر طرح پروژه علمی بر عملکرد دانش آموزان کلاس پنجم شهر تهران در مهارتهای فرایندی درس علوم

۲-۵-۱- پروژه چیست؟

«پروژه» پژوهش درباره ی موضوعی است که یادگیری قرار است حول آن صورت گیرد.دانش آموزان این تحقیق را به صورت گروهی یا در موارد استثنایی به طور انفرادی انجام می دهند.

معمولا پروژه هایی که در درس علوم انجام می شوند،یعنی به رشته های متفاوت علوم تجربی مربوط می شوند ؛ بنابراین نباید انتظار داشت که دانش آموز پروژه ای را مثلا در رشته ی زیست شناسی انجام دهند  و به رشته های دیگر علوم تجربی مانند فیزیک،شیمی و زمین شناسی کاری نداشته باشند یقینا در طبیعت ،علوم با یکدیگر در هم تنیده اند و نمی توان آن ها را از هم تفکیک کرد. (آسیموف و فردریک ۱۹۹۵).

مدت انجام پروژه ها متفاوت است و از چند جلسه تا یک سال یا نیم سال تحصیلی را می توان به پروژه اختصاص داد.می توان پروژه را در ساعات درسی یا به صورت فعالیت های خارج از کلاس انجام داد؛یا گاه معلم می تواند در بعضی ساعات درسی به بررسی پروژه ها بپردازد و روند کار را در صورت نیاز اصلاح کند.

پروژه ی دانش آموزی معمولا بر اساس هدف های برنامه ی درسی طراحی می شود و تا حدودی پیچیده تر از تکالیف معمولی است و دانش آموزان به طور انفرادی یا گروهی آن را انجام می دهند.عنوان فعالیت ها می تواند توسط معلم یا دانش آموز یا با همفکری هر دو انتخاب شود. محل انجام فعالیت ممکن است کلاس درس،خارج کلاس یا به صورت ترکیبی از این دو باشد.در طی این فعالیت ها دانش آموز ممکن است خاک باغچه را برای یافتن انواع حشرات و جانوران زیر رو کند ، گیاهی را پرورش دهد،وسیله ای بسازد ،نقشه محلی را ترسیم کند تا روش هایی برای حافظت محیط زیست آن محل پیشنهاد دهد و یا برای یافتن پاسخ یک سوال آزمون پذیر آزمایشی طراحی و اجرا کند.( رستگار،۱۳۸۲ ).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • بررسی تاثیر طرح پروژه علمی بر مهارتهای فرایندی
  • بررسی تاثیر پروژه علمی بر مهارت نتیجه گیری و تفسیر داده ها
  • بررسی تاثیر پروژه علمی بر مهارت پیش بینی
  • بررسی تاثیر پروژه علمی بر مهارت فرضیه سازی
  • بررسی تاثیر پروژه علمی بر مهارت استنباط کردن

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : تاثیر طرح پروژه علمی بر عملکرد دانش آموزان کلاس پنجم شهر تهران در مهارتهای فرایندی درس علوم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید