پایان نامه ارشد: استان فارس

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید: استان فارس

استان فارس یکی از كهن ترین مناطق ایران است كه 121000 كیلومتر مربع وسعت دارد و تقریبا 7% كشور را شامل می شود. این استان چه از لحاظ طبیعت گردی و چه فرهنگی از مهمترین مناطق کشور به شمار می آید.
فارس با توجه به وسعت زیاد و نزدیكی به خلیج فارس در نواحی جنوبی و مجاورت به كویر در نواحی شمال شرق، دارای تنوع اقلیمی زیاد و منحصر به فردی است. سه ناحیه آب و هوایی متمایز در استان فارس وجود دارد. نخست ناحیه کوهستانی شمال و شمال غربی با زمستان‌های نسبتا سرد و تابستان‌های معتدل. دوم نواحی مرکزی با زمستان‌های نسبتا بارانی و معتدل و تابستان‌های گرم و خشک. ناحیه سوم در جنوب و جنوب شرقی دارای زمستان‌های معتدل و تابستان‌های بسیار گرم است.

 

 

 
موقعيت جغرافيايي شهرستان جهرم

شهرستان جهرم با 5498 كيلومترمربع مساحت در قسمت مركزي(جنوب) استان فارس در ارتفاع 1120 متر از سطح دريا واقع شده است. شهرستان جهرم از شمال به شهرستان شيراز و از جنوب به شهرستان لار و از شرق به شهرستان فسا و داراب و از مغرب به شهرستان فيروزآباد محدود ميگردد. مركز شهرستان جهرم شهر جهرم مي باشد كه در 190 كيلومتري جنوب خاوري شيراز در جلگه پوشيده از نخل و مركبات قرار دارد كه خرماي شهدآلود شاهانيش همواره به عنوان پيام محبت و صفا و شيريني بخش كام و عطر سحرانگيز نارنج و مركباتش نوازش بخش جان و روان است. علاوه بر شهر جهرم ، شهرهاي قطب آباد خاوران و باب انار نيز در اين شهرستان قرار دارند. جمعيت شهرستان جهرم بالغ بر 220 هزار نفر كه حدود نيمي از آن در شهر جهرم زندگي مي كنند و نيمي ديگر در روستاها و بخشهاي تابعه ساكن هستند، از نظر تقسيمات كشوري داراي چهاربخش مركزي، سيمكان ،كرديان و خفر شامل 12 دهستان و 171 روستا و متشكل از 208 آبادي مي باشد، رودخانه هاي مهم اين شهرستان قره آقاج، سيمكان و شور ميباشند كه پس از گذار از جهرم و مشروب ساختن آن راهي خليج فارس مي شوند. كوههاي سپيدار، البرز، گرم ، سيمكان و گشتاسب يا سفيدكوه در اين شهرستان واقعند و كوه سپيدار با ارتفاع 3170 متر بلندترين آنهاست، متوسط بارندگي در شهرستان جهرم 2500 ميلي متر در سال است كه به رغم آنكه آب و هواي گرم و خشك دارد بعلت فضاي سبز و باغهاي فراوان رطوبت آن در برخي ماههاي پاييز و زمستان تا 85 درصد مي رسد ، همچنين متوسط دماي اين شهر 8/18 درجه سانتي گراد كه درتابستانها گاهي به 44 درجه سانتي گراد و در زمستان به ندرت به حداقل 5 درجه سانتي گراد زير صفر ميرسد گفتني است 9/99 درصد مردم شهرستان جهرم مسلمان شيعي مذهب هستند و اهالي اين شهرستان به زبان فارسي تكلم مي كنند.

وضعيت اقتصادي

شهرستان جهرم مردمي پركار و تلاش گر دارد شغل اصلي آنها كشاورزي و باغداري است. دربين آنها گروهي به تجارت و پيشه وري و جمع ديگري نيز به كارهاي اداري مشغولند. اقتصاد مردم اين شهرستان برپايه كشاورزي و باغداري استوار است. وجود بيش از 350 هزار اصله درخت نخل، 5/3 ميليون درخت مركبات نظير پرتقال،ليموشيرين ، ليموترش ، نارنگي و نارنج كه 24 هزارهكتار از اراضي شهرستان جهرم را دربرمي گيرد و همچنين قرارداشتن بيش از 41هزار هكتار از زمين هاي زراعي اين سامان زير كشت گندم و جو و حبوبات ، برنج ، تنباكو و صيفي جات جهرم را بعنوان يكي از قطبهاي مهم كشاورزي كشورمان معرفي مينمايد علاوه بر خرماي شاهاني جهرم كه از نظر كارشناسان يكي از مرغوبترين انواع خرما در جهان است و 2/1 درصد خرماي جهان را تأمين مي كندخرماي شاهاني جهرم

(هيچ تصويري وجود ندارد)

اولين نام خرماي جهرم در کتاب زينه المجالس از مجد الدين محمد الحسيني (1004ه.ق.) ذکر شده است:شهري وسط است، بهمن بن اسفنديار بنا کرده و مواضع بسيار از توابع آنجاست هوايش گرم است و خرماي شاهاني آن بلده به غايت نفيس است. گرئي لوبوين، در سفرنامه خود مي نويسد:«چون اين شهر پر از درخت خرماست از دور به صورت جنگل به نظر مي رسد اين درخت از تمام درخت هاي ديگر اين نقطه با ارزش تر است زيرا خرماي آن بهترين خرماي ايران است و منبع درآمد مردم از اين محصول است.» تاورنيه نيز معتقد است: «مناسب است اسم اين شهر را جنگل نخل بگذارند» و در سفرنامه خود نوشته است: «خرماي جهرم از نظر درشتي و مزه، عالي و از تمام خرماي ايران مرغوب تر است.»و از نظر شادرن: «خرماي جهرم بهترين خرماي جهان است مركبات جهرم هم درصد بالايي از توليد مركبات ايران را به خود اختصاص داده است.

مهمترين محصولات كشاورزي و باغي جهرم و مقدار توليد شده آن به شرح ذيل مي باشد:

1-خرما 28620 تن در سال 2- پرتقال 63180 تن در سال 3- نارنگي 14750 تن در سال 4- ليموشيرين 139766 تن در سال 5- تنباكو 420 تن در سال 6- پنبه 750 تن در سال 7- گندم آبي 49000 تن در سال 8- جو 6400 تن در سال .

ضمناً محصولات جنبي نظير عرقيات طارونه و بهار نارنج جهرم نيز در ساير شهرستانها طرفداران بسيار دارد. دامپروري اين شهرستان عمدتاً بصورت كوچ نشيني انجام مي شود كه در سالهاي اخير چندين واحد مرغداري در آن ايناد گرديده است، از جمله واحد مرغداري تخم گذار شهرستان 6 واحد ميباشد و در روز 2500 كيلوگرم تخم مرغ توليد مي كنند و واحدهاي مرغداري گوشتي به تعداد 158 واحد ميرسد كه سالانه 10200 تن مرغ گوشتي توليد مي كنند و 4 واحد گاوداري صنعتي و 270 واحد گاوداري سنتي در اين شهرستان فعال مي باشند مهمترين صنايع دستي اين شهرستان قالي بافي، ريسندگي ، بافندگي مي باشد و از جمله معادن مورد بهره برداري آن عبارتند از گل سرشوي، نمك و سنگ ساختمان كه واحدهاي توليدي در اين شهرستان اغلب بصورت كارگاههاي كوچك فعال هستند و از جمله شركتهاي توليدي و صنعتي كه فعال هستند شامل :

1- شركت آجر ماشيني كاظميه         2- شركت گچ ماشيني جهرم

3- شركت فرش ماشيني توحيد         4- شركت توران گاز جهرم

5- شركت بوتان گاز جهرم               6- شركت توليدي اسپندان فارس

7- شركت توليدكننده ظروف پلاستيكي 8- شركت شي فو

9- شركت توليدكننده ظروف يكبار مصرف

10- شركت بسته بندي نخل و مركبات 11- شركت بسته بندي شيرين نخل

12- ماكاروني بافه 13- شركت شن و ماسه (4 واحد)

14- شركت بسته بندي خرما (نخل سبز)

واحدهاي صنفي شهرستان جهرم اعم از (توليدي فني و توزيعي خدماتي) در شهر جهرم و بخشهاي تابعه عبارتند از :

1-شهر جهرم 4911 واحد صنفي  2- بخش خفر 435 واحد صنفي

3- بخش مركزي 310 واحد صنفي 4- بخش كرديان 380 واحد صنفي

5- بخش سيمكان 80 واحد صنفي

ويژگي هاي فرهنگي و اجتماعي

جهرم شهري با پيشينه اي درخشان در تاريخ مبارزات سياسي و مذهبي ايران است شهر شهيدان هميشه شاهدي است كه نخلها استواري از آنها آموخته اند با مردمي اصيل كه ويژگيهاي مذهبي و فرهنگي خاص خود دارند. شهري است كه در انقلاب اسلامي درخشيد و نامش بعنوان يكي از شهرهاي پيشرو در انقلاب اسلامي بر صفحات پرافتخار تاريخ ثبت شد. شهري است كه 1700 شهيد درجريان جنگ تحميلي تحويل انقلاب اسلامي داد كه خود دليلي بر از خودگذشتگي و علاقمندي مردم اين خطه به حفظ دست آوردهاي انقلاب اسلامي و تداوم حركت آن است. جهرم شهر علما و سالكان طريق حق است، شهري است كه مرقد مطهر حضرت ايت اله العظمي سيد عبدالحسين نجفي در اينجاست ،عالم بزرگواري كه قريب 10 سال در جهرم به ترويج دين و تربيت طلاب پرداخت و نماز جمعه را كه خود واجب مي شمرد برپاداشت در يك كلام جهرم دارالمومنين است لقب غرورافريني كه رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت اله العظمي خامنه اي براي اين شهر عنوان نمودند. مردم جهرم به فرهنگ و ادب توجه خاص دارند علاوه بر صدها دبستان و مدرسه راهنمائي دهها دبيرستان كه وظيفه آموزش و پرورش نونهالان و جوانان را در اين منطقه برعهده دارند. دانشكده علوم پزشكي و پيراپزشكي دانشگاه آزاد اسلامي و دانشگاه پيام نور نيز از مراكز آموزش عالي فعال در اين شهرستان ميباشند كه هزاران دانشجو در آنها به تحصيل مشغولند، همچنين جمعي از طلاب علوم ديني نيز درحوزه علميه امام خميني(ره) اين شهرستان به كسب علوم ديني اشتغال دارند. در اين سرزمين علما و روحانيون برجسته و بنام ، ادبا ، شعرا و هنرمندان متعددي پرورش يافته اند بزرگان جهرم آنقدر پرشمارند كه اسامي و شرح آنها در كتابي به همين نام گنجانده شده است، بسياري از مفاخر فرهنگي، اجتماعي در دوره معاصر در حوزه هاي علميه و دانشگاههاي شهرهاي مختلف به تدريس علوم مشغول ميباشند و گروهي نيز مسئوليت هاي مهم كشوري برعهده دارند، جهرم جمعيتي جوان دارد و همه ساله درصد بالايي از جوانان اين شهرستان موفق به راه يابي به موسسه هاي آموزش عالي مي شوند.ضمن آنكه دانش آموزان جهرمي در مجامع و همايش هاي فرهنگي هميشه درخشيده اند، درصد باسوادان در اين شهرستان طبق آمار قريب به 80% ميباشد. عشاير منطقه جهرم شامل دو ايل قشقايي و خمسه مي باشند كه با آماري در حدود 3500 خانوار به صورت كوچ نشين و نيمه كوچ نشين در اين شهرستان زندگي مي كنند.

پيشينه تاريخي

جهرم يا گهرم به معني محل گرم شهري كه بناي آن را به همادخت بهمن فرزند اسفنديار پادشاه اساطيري ايران نسبت مي دهند به روايت محققان و مورخان چهار صده پيش از ميلاد مسيح توسط اردشير اول ، پنجمين پادشاه هخامنشي بناگرديد، اين شهر در دوره هخامنشي و ساساني داراي موقعيت مناسب و مركز اقامت شاهزادگان بوده است در فارسنامه دين بلخي آمده است(هركس وليعهد شدي جهرم او را بودي).

پژوهشهاي باستان شناسي و وجود آثار تاريخي بجامانده از گذشته هاي دور همچون قلعه گبري: قلعه كبريا، قلعه خورشيد و مقبره جاماسب حكيم نشان از قدمت باستاني و پيشينه تاريخي اين شهر دارد، اين شهر در پيچ و خم ايام حوادث بسياري متحمل شده است كه ميتوان از جنگهاي زمان اردشير و فتح اين شهر بدست لشكر ظفرمند اسلام، لشكركشي افغانان در قرن دوازدهم هجري قمري نام برد، اما به رغم همه اينها هرگز از صفحات تاريخ ايران محو نشده است، از آثار بجامانده ديگر ميتوان از قدمگاه،مدرسه خان ،مقبره فضل ابن موسي ابن جعفر، مسجد جامع، مقبره شاه حاجات و بازار سرپوشيده جهرم نام برد.

اماكن زيارتي ، تاريخي و سياحتي جهرم

غار سنگ شكن، بقعه امامزاده حسين ، بقعه امامزاده فضل ابن موسي،قدمگاه بازار سرپوشيده ، غار بونيز غار وراء ، تنگ آب ، آبگرم سيمكان ، دره هاي كوه گرم، تنگ تادوان ، آبشار خفر .. ميتوان نام برد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

استان فارس