پایان نامه ارشد ارتباط عدم تحمل بلاتکليفي با اضطراب اجتماعي در دانشجويان

فصل دوم:

مروري بر پيشينه‌هاي نظري و پژوهشي

۱-۱-  مقدمه

در اين فصل ابتدا به تاريخچه­ تحولي، علائم و ملاک­هاي تشخيصي و زيرگونه­هاي اختلال اضطراب اجتماعي مي­پردازيم و در ادامه همه­گيرشناسي، اثرات و پيامدها و علت­شناسي اين اختلال به تفصيل توضيح داده­ خواهد شد. و سپس  هر يک از متغيرهاي حساسيت اضطرابي، عدم تحمل بلاتکليفي و ذهن آگاهي شرح داده مي­شود و رابطه آن­ها با اضطراب اجتماعي بر اساس ديدگاه­هاي نظري و نيز شواهد پژوهشي در خارج و داخل کشور مطرح مي­گردد.

۱-۲-  مروري بر تاريخچه اختلال اضطراب اجتماعي

مفهوم فوبي به عنوان يک الگوي رفتاري همراه با ترس و حفاظت از خود قدمتي طولاني دارد. واژه فوبيا از لغت يوناني فوبوس[۱] (به معناي پسر ارس يا خداي جنگ[۲]) گرفته شده که به معناي ترس، وحشت و هراس است. فوبوس قادر است تا ترس و وحشت را در قلب دشمنان يونانيان القا کند (هافمن و اتو، ۲۰۰۸). بقراط[۳] اعتقاد داشت که ترس و وحشت­هاي روزمره به افزايش دماي مغز و ازدياد صفرا در مغز منجر مي­شود. در قرون وسطي از ترس­هاي غير منطقي همراه با خُلق غمگين تحت عنوان ملانکولي[۴] ياد مي­شد (هافمن و اوتو، ۲۰۰۸). ترس و اضطراب در فرهنگ اروپا تا پيش از قرن هجدهم عمدتاً به عنوان درد و رنج روحي در حوزه علايق نظريه­پردازان و فلاسفه بود. براي نمونه، باور مسيحي شايع اين بود که چنين ترسي ناشي از ارتکاب به گناه است (استراوينسکي، ۲۰۰۷).

قرن هجدهم شاهد سرآغاز «طبي نگري»[۵] تجارب ناهنجار ترس بود. لذا براي نمونه مقاله­هاي پزشکي مربوط به قلب و احشاء داخلي، توصيف آن­چه امروزه تحت عنوان شکايات اضطرابي از آن ياد    مي­شود (دردهاي شکمي، خشکي دهان، احساس فشار در قفسه سينه) را آغاز کردند. تپش قلب نشانه بيماري قلبي و تنفس سريع علامت بيماري ريوي قلمداد مي­شد. به­ دنبال اين دوره، نيمه دوم قرن نوزدهم شاهد فرآيند «رواني انگاري[۶]» پديده­هاي طبي بود (استراوينسکي، ۲۰۰۷؛ به نقل از رضايي، ۱۳۸۹).

[۱]-Phobos

[۲]-Son of Ares or god of war

[۳]-Hippocrates

[۴]-Melancholia

[۵]-Medicalization

[۶]-Psychologicalization

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید