پایان نامه ارشد ارتباط افزایش رضایت زناشویی زنان با درمان براساس رویکرد طرحواره- محور


دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی

عنوان کامل پایان نامه : رضایت زناشویی زنان خوابگاه های دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی 

 

۲-۵-۳٫ طرحواره‌ها و انتظارات

اگرچه اسنادها مهم‌هستند، اما پیش بینی‌هایی که هر یک از زوجین درباره رفتار آینده دیگری می‌سازند نیز به همان اندازه مهم است. این پیش بینی‌ها همان انتظارات[۱] هستند و افراد آنها را براساس طرحواره‌های شخصی خود درباره روابط زناشویی می‌سازند. انتظارات می‌توانند تاثیر عمیقی روی گرایش‌های عاطفی و رفتاری فرد و دیگر اعضای خانواده داشته باشند. یک مثال کلاسیک در این مورد، زنی است که این طرحواره را دارد که، «همسرم به من احترام نمی‌گذارد و اصلا مرا درک نمی‌کند». زن هم پیش بینی می‌کند که همسرش نخواهد توانست ذهن بازی برای درک درخواست‌ها و نیازهای او داشته باشد و معتقد است که، «او به نیازهای من توجهی نمی‌کند. حتی اگر خواهش هم بکنم بی فایده است.» انگیزه زن برای ارتباط با همسرش پایین می‌آید و وقتی تصمیم به مشورت با او می‌گیرد، اغلب پاسخ‌اش حالت تنبیهی دارد. طرحواره منفی‌زیر بنایی‌زن درباره‌روابط زناشویی‌شان، تقویت‌می‌شود و در قالب یک طرحواره خانوادگی مشترک مبنی بر اینکه «زوجین نمی‌توانند با هم و رودررو ارتباط داشته باشند»، شکل می‌گیرد. بنابراین طرحواره، انتظاراتی را شکل می‌دهد و انتظارات هم به این منجر می‌شوند که زوجین به شیوه‌ای که پیش گویی‌های آنها طرحواره‌های خانوادگی‌شان را تقویت می‌کند، رفتار کنند (فریمن،[۲] ۱۹۹۹؛ ویسمن[۳] و دلینسکی،[۴] ۲۰۰۲). تعجب‌آور نیست که انتظارات و اسنادها با طرحواره‌ها مرتبط باشند. اپستین و بوکوم (۲۰۰۲) توضیح می‌دهند که چطور زوجین وقتی رفتار یکدیگر را غیر قابل تغییر مد‌نظر قرار می‌دهند، اسنادهای ثابتی را نیز در مورد یکدیگر به وجود می‌آورند. وقتی این اتفاق می‌افتد، معمولا به انتظارات منفی از آینده یک رابطه منجر می‌شود. در اکثر موارد، این شناخت‌های منفی‌به احساسات منفی‌مانند خشم، افسردگی و غیره……. می‌انجامد (داتیلیو، ۲۰۰۲).

[۱] . expectations

[۲] . Freeman

[۳] . Whisman

[۴] . Delinsky

سوالات یا اهداف پایان نامه :

هدف کلی: هدف کلی این‌تحقیق بررسی اثر‌بخشی درمان براساس رویکرد طرحواره- محور بر افزایش رضایت زناشویی زنان است.

هدف کاربردی: بهره‌گیری از راهبردهای درمانی رویکرد طرحواره- محور به منظور تغییر و اصلاح طرحواره‌های ناکارآمد زنان متاهل و کمک به توانمندی آنان در ایجاد، حفظ و افزایش رضایتمندی در زندگی زناشویی.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : رضایت زناشویی زنان خوابگاه های دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید