پایان نامه ارشد اثربخشی طرحواره درمانی با دارودرمانی و رفتاردرمانی در کاهش نشانه های وسواس در مبتلایان به OCD


عنوان کامل پایان نامه :مقایسه اثربخشی طرحواره درمانی با دارودرمانی و رفتاردرمانی در کاهش نشانه های وسواس در افراد مبتلا به اختلال وسواسی – جبری

۲-۴-۱تشخیص­افتراقی:
رفتار وسواسی – جبری در تعداد زیادی از اختلالات روانپزشکی دیده می­شوند و درمانگر هنگام گذاشتن تشخیص OCD باید این اختلالات را کنار بگذارد. OCD شباهتی با اختلال شخصیت وسواسی – جبری دارد که با دغدغه­های وسواسی در رابطه با جزئیات کمال­طلبی و سایر صفات شخصیتی مشابه همراه است. اما فقط در OCD سندرم کاملی از وسواس­های عملی و فکری دیده می­شود و این حالت در اختلال شخصیت­وسواسی–جبری­دیده­­نمی­شود.(سادوک­وسادوک۲۰۰۷،۲:۱۸۹)
علائم روانپریشی اغلب منجر به بروز افکار و رفتارهای وسواسی می­شوند که تفکیک آن­ها از OCD با بصیرت اندک دشوار است. در OCD با بصیرت اندک وسواس­های فکری به روانپریشی شباهت پیدا می­کند. نکات کلیدی در افتراق OCD از روانپریشی:

  1. بیمار OCD تقریبا همیشه به ماهیت غیر منطقی علائم خود وقوف دارد.
  2. .بیماری های روانپریشانه معمولاً با انواعی از خصوصیات دیگر همراه هستند که در OCD دیده نمی­شوند.(سادوک و سادوک ۲۰۰۷،۲:۱۸۹)

به همین ترتیب افتراق OCD از افسردگی می تواند دشوار باشد.زیرا این دو اختلال اغلب همراه هم بروز می­کنند و افسردگی اساسی غالباً با افکار وسواسی همراه است که گاهی به وسواس­های فکری مشخصه    OCD شبیه می­شوند. بهترین راه برای افتراق این دو اختلال توجه به سیر آن­هاست. افکار وسواسی همراه افسردگی فقط در طول دوره افسردگی دیده می شوند. اما در OCD واقعی علی رغم فروکش افسردگی تداوم­پیدا­می­کنند.(سادوک­و­سادوک۲۰۰۷،۲:۱۸۹)
تکانه­ها و تصاویر و افکار مزاحم ناراحت کننده و ناخواسته ویژگی مهم اختلالاتی مثل اختلال وسواسی – جبری و اختلال اضطراب منتشراند، اما در جمعیت عمومی سالم نیز وجود دارند. تفاوت بین OCD وGAD از اهمیت برخوردار است. در مقایسه با وسواس، نگرانی با جهت­یابی شفاهی­تر، واقعی­تر و کمتر غیرارادی می­شوند. (لانگوز،فریستون ولادوکر۲۰۰۰،تارتر،بیدل و استنلی۱۹۹۲، ولز و موریسون۱۹۹۴)هم­چنین نگرانی­ها اغلب به وسیله راه­اندازهای قابل شناسایی آشکار می­شوند که مرتبط با تجارب واقعی و همراه با اجبارهای آشکارند(کلارک و کلایبرن۱۹۹۷،تالیس و دسیلوا۱۹۹۲،ولز و موریسون۱۹۹۴)
مطابق تعریف راهنمای تشخیص و آماری اختلالات روانی نگرانی ویژگی اختلال اضطراب تعمیم یافته است و وسواس­ها ویژگی اصلی اختلال وسواسی – جبری محسوب می­شوند گرچه تشخیص افتراقی این دو سخت نیست. (براون و همکاران۱۹۹۴)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با دارودرمانی در کاهش نشانه­های استرس در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با دارودرمانی در کاهش نشانه­های اضطراب در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با دارودرمانی در کاهش نشانه­های افسردگی در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با رفتاردرمانی در کاهش نشانه­های استرس در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با رفتاردرمانی در کاهش نشانه­های اضطراب در مبتلایان به OCD
  • تعیین تفاوت اثربخشی طرحواره­درمانی با رفتاردرمانی در کاهش نشانه­های افسردگی در مبتلایان به OCD

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : مقایسه اثربخشی طرحواره درمانی با دارودرمانی و رفتاردرمانی در کاهش نشانه های وسواس در افراد مبتلا به اختلال وسواسی – جبری

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید