پایان نامه ارشد اثربخشي روان نمايشگري با محتواي معنوي بر ميزان شادي، لذت و سلامت روان دانشجويان دانشگاه اصفهان


عنوان کامل پایان نامه : اثربخشي روان نمايشگري با محتواي معنوي بر ميزان شادي، لذت و سلامت روان دانشجويان دانشگاه اصفهان

۱-۳ اهميت و ضرورت پژوهش

محيط دانشگاه و دوره ي دانشجويي، موقعيت بسيار مناسب و ايده آلي براي اجراي برنامه هاي پيشگيرانه در زمينه ي ارتقاء سلامت روان و پيشگيري از اختلالات رواني است. در طي دوران دانشجويي، افرادي که به تازگي دوره ي نوجواني را پشت سر گذاشته اند، در محيط دانشگاه، براي اولين بار به طور جدي با بعضي از چالش ها و استرس هاي مربوط به دوران بزرگسالي آشنا مي شوند. اين دوره ي زماني و اين محيط چالش برانگيز، فرصت بسيار مناسبي است تا دانشجويان با بهره مندي از مداخلات روانشناختي مناسبي که محيط دانشگاه براي آنان فراهم مي آورد، بتوانند مهارت هاي کنار آمدن با استرس ها و چالش هاي دوران بزرگسالي را فرابگيرند و تمرين کنند (هاوارد، و همکاران، ۲۰۰۶). مطمئناً در جريان چنين مداخلاتي لازم است که کليه ي عواملي که به انحاء مختلف، مي توانند درحفظ و ارتقاء سلامت روان، بويژه در سنين اوايل بزرگسالي تأثير گذار باشند،‌ مدنظر متخصصين باليني قرار بگيرند. براساس مطالعات و پژوهش هاي متعددي که تاکنون صورت گرفته است، به نظر مي رسد که عقايد مذهبي و معنوي يکي از مهمترين اين عوامل محسوب مي شوند.

در تمام فرهنگ ها و جوامع، دوره ي سني انتقال از نوجواني به بزرگسالي، دوره اي بسيار حساس و با اهميت، تلقي مي شود. در اين دوران، هنوز بسياري از افراد با وجود اينکه به لحاظ سني، دوره ي نوجواني را پشت سر گذاشته اند، هنوز به يک هويت تثبيت شده و پايدار دست نيافته اند. همچنين در اين سنين بويژه براي افرادي که وارد دوره ي دانشگاه مي شوند، بسياري از تغييرات و تحولات در ساختارهاي شخصيتي و هويتي، قابل انتظار است (برک؛ ترجمه ی سيدمحمدی، ‌۱۳۸۷). بخشي مهمي از فرآيند تشکيل هويت در اين دوران، به هويت مذهبي و معنوي افراد، مربوط مي شود (لونسون، آلدوين، دي ملو[۱]، ۲۰۰۵). در دوره ي نوجواني و اوايل بزرگسالي، به موازات رشد تفکر انتزاعي،‌ باورهاي معنوي و مذهبي افراد نيز دچار تغييرات و تحولات قابل ملاحظه اي مي شود. اگرچه در دوران نوجواني، اين تغييرات، بيشتر به صورت تشکيک و چالش با مباني مذهبي است، اما با ورود به دوران بزرگسالي و با پيشرفت در جهت تثبيت هويت، بسياري از افراد، باورهاي مذهبي و معنوي خود را دريک چارچوب يکپارچه و جامع ادغام مي کنند که در نگرش آن ها به زمينه هاي مختلف زندگي، تأثير گذار است (هود و همکاران، ۲۰۰۹).

 

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  1. تعيين اثربخشي کلي مداخله‌ي روان نمايشگري با محتواي معنوي، برافزايش ميزان شادي، لذت و سلامت روان دانشجويان دانشگاه اصفهان در مرحله پس آزمون و پيگيري.
  2. تعيين اثربخشي مداخله‌ي روان نمايشگري با محتواي معنوي، بر افزايش ميزان شادي دانشجويان دانشگاه اصفهان در مرحله‌ي پس آزمون و پيگيري.
  3. تعيين اثربخشي مداخله‌ي روان نمايشگري با محتواي معنوي، برافزايش ميزان لذت دانشجويان دانشگاه اصفهان در مرحله‌ي پس آزمون و پيگيري.
  4. تعيين اثربخشي مداخله‌ي روان نمايشگري با محتواي معنوي، بر افزايش ميزان سلامت روان دانشجويان دانشگاه اصفهان در مرحله‌ي پس آزمون و پيگيري.
  5. تعيين رابطه‌ي بين نگرش مذهبي و شادي دانشجويان دانشگاه اصفهان.
  6. تعيين رابطه ي بين نگرش مذهبي و لذت دانشجويان دانشگاه اصفهان.
  7. تعيين رابطه‌ي بين لذت و شادي دانشجويان دانشگاه اصفهان.
  8. ۸٫ تعيين رابطه ي بين لذت و سلامت روان دانشجويان دانشگاه اصفهان.
  9. تعيين رابطه ي بين شادي و سلامت روان دانشجويان دانشگاه اصفهان.
  10. تعيين برازش مدل ساختاري رابطه ي بين نگرش مذهبي، شادي، لذت و سلامت روان در دانشجويان دانشگاه اصفهان.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : اثربخشي روان نمايشگري با محتواي معنوي بر ميزان شادي، لذت و سلامت روان دانشجويان دانشگاه اصفهان

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید