پایان نامه ارشد آمار پرونده هاي قاچاق كالا از ديدگاه جرم شناسي


عنوان کامل پایان نامه : بررسی حقوقی جرم قاچاق کالا

راه های دیگر

مرزنشینی را یكی از عوامل بروز قاچاق می دانند، چرا كه این قشر از جمعیت كشور به دلیل نبود شغل و فقر موجود، به صورت پدر پیشه اقدام به قاچاق می كنند. براین اساس دولت طی اقداماتی همچون راه كار تشكیل تعاونی مرزنشینان و در نظر گرفتن تحقیقات تعرفه ای برای این گروه سعی كرد تا ضمن ایجاد اشتغال برای این قشر، از قاچاق جلوگیری كند و با ایجاد بازارچه های مرزی سعی در كنترل و قانونمند كردن مبادلات تجاری در مرزها كرد.

اما این اقدامات كمتر مؤثر افتاد و در مواقعی بر دامنه قاچاق نیز افزود. برای مثال اكنون تعداد اعضای تعاونی های مرزنشین بیش از ۷ میلیون نفر عنوان می شود كه بیشتر این اعضا در حقیقت ساكن مرزها نیستند، اما به دلیل استفاده از رانت ایجاد شده از این طریق، تشكیل تعاونی مرزنشین داده اند یا به این تعاونی ها پیوسته اند و همین حركت خود زمینه ساز میزانی از قاچاق شده است.در همین حال فقدان ایجاد و پیش شرط های لازم جهت ایجاد مناطق آزاد عامل دیگری برای ایجاد كانال های مناسب برای توسعه قاچاق در این مناطق گردید، در حالی كه اساس تشكیل مناطق آزاد، توسعه اقتصادی كشور است. بنابر این به نظر می رسد، اقداماتی كه دولت در جهت كاهش قاچاق، با محدودیت عرضه صورت داده عملا یا تبدیل به رانتی شده كه بر غیررقابتی شدن تولیدات داخلی دامن زده و به رشد قاچاق كمك كرده است یا این كه موفقیت چندانی را به همراه نداشته است و بر همین اساس، به نظر می رسد، دولت لزوما باید تقاضا محوری و تلاش برای رقابت پذیر كردن تولیدات را مورد تأكید قرار دهد. در كنار این فرایند، كمك گرفتن از ابزارهای عرضه محور نیز می تواند كارگر افتد. در غیر این صورت ضمن آن كه رشد صعودی قاچاق ادامه خواهد داشت، تقویت ستادهایی چون ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، یا بیشتر كردن نیروهای انتظامی در مرزها و استقرار گمركات در كلیه مبادی خروجی و ورودی كالا بیشتر به افزایش هزینه ها دامن می زند و تأثیر چندانی در كاهش قاچاق نخواهد داشت.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • پيامد هاي امنيتي قاچاق كالاچيست ؟
  • ماهيت حقوقي قاچاق كالا چيست؟
  • آمار پرونده هاي قاچاق كالا از ديدگاه جرم شناسي چيست ؟

۴-  اركان جرم قاچاق كالاكدامند ؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : بررسی حقوقی جرم قاچاق کالا

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید