تحقیق:چه چیز باعث می شود که خانواده یا اعضای آن به مواد مخدر گرایش پیدا کنند

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:چه چیز باعث می شود که خانواده یا اعضای آن به مواد مخدر گرایش پیدا کنند

*مقدمه:

پژوهش حاضر به بررسی اعتیاد مواد مخدر در جوانان و نوجوانان می پردازد و هدف از این پژوهش کسب اطلاعاتی است که درباره ویژگی های فردی و خانوادگی معتادین به مواد مخدر و قاچاق این ماده فاجعه آور اینک بیش از بیش و حتی فراتر از آنچه که اقشار مختلف از بعد این فاجعه مطلع باشند خطر آفرین و خانمان سوز شده است.

به گونه ای که شاید بتوان بلای مواد مخدر را در ردیف خطر جنگ هسته ای قرار داد و بلکه خطر مواد مخدر مهم تر است، چرا که جنگ هسته ای خطری است بالقوه و اما قاچاق و اعتیاد مواد مخدر امری است که هر لحظه و هر ساعت گلی را پژمرده می کند و گلستان های انسانی را به کویر های سوزان و کشنده مبدل می سازد و از جهات مختلف اقتصادی،سیاسی،امنیتی،فرهنگی و در یک کلمه همه ابعاد انسانی را مورد هجوم مرگ بار خود قرار می دهد که یکی از واقعیت های موجود مسئله اعتیاد است و این معضل یکی از آسیبهای مهم اجتماعی است بطوری که نه تنها سلامت فرد و جامعه را به خطر می اندازد بلکه موجب انحطاط روانی و اخلاقی افراد را نیز فراهم می آورد. اعتیاد نوعی اعتراف به شکست است زیرا که آدمی در آن احساس می کند که توان جلوگیری ندارد . این افراد کسانی هستند که برای حل مشکلات خود نمی توانند راه حل منطقی پیدا کنند و شاید برای نجات از ناراحتی بطور موقت به چنین مواردی روی می آورند. توسل به مواد مخدر از راههایی است که انسان برای رهایی از فشار عقده های متراکم خود آن را انتخاب می کند و بطور موقت در خود آرامش ایجاد می کند با اینکه اعتیاد انواع و دامنه های بس وسیع دارد، اما در پژوهش حاضر ، اعتیاد به مواد مخدر در خانواده مورد نظر بوده است .

 

*بیان مسئله:

در دنیای امروز که پیوسته پیچیده تر می شود، خانواده ها باید بر دانش و مهارتهای فراوان مسلط باشند، آنان باید دانش و مهارت های ضروری زندگی را بیاموزند، تمرین کرده و درونی سازند، تا بتوانند به خوبی با چالش های اقتصادی ، زیست محیطی ، اجتماعی  و اعتیاد به مواد مخدر که فرا راه انسان و توسعه جهان امروز قرار دارد ،رویارو شوند. مهارت های زندگی کودکان و نوجوانان را قادر می سازد که از دانش و نگرش و ارزش های خود به نحو مطلوب استفاده کنند فرهنگ و علم و سواد خانواده به افراد کمک می کند تا در وضعیت های مختلف با سایرین به نحو مطلوب و شایسته ای ارتباط برقرار کنندتا نتایج مثبت به دست آورند.

در این پژوهش تاثیر وضعیت سواد و شغل والدین و سن  اعتیاد خانواده ها و فرزندان آن ها را بررسی کرده و حد اکثر سعی بر این بوده تا بتوانم متغیر های موضوع پژوهش را تا حد امکان به طور مستقل مورد آزمایش و ارزیابی قرار دهم.

من در این پژوهش بر آن هستم تا یکی از موضوعات مهم حائز اهمیت که باعث می شود خانواده ها یا فرزندان آنها به اعتیاد کشیده می شود را شناسایی کرده و از این راه کمکی به بهبود خانواده ها و جامعه کوچکی از کشورعزیزمان کرده باشم.

 

*اهمیت و ضرورت تحقیق:

امروزه علی رغم ایجاد تغییرات عمیق فرهنگی و تغییر در شیوه های زندگی بسیاری از افراد در رویارویی با مسائل زندگی فاقد توانایی های لازم و اساسی هستند و همین امر آنان را در مواجه با مسائل و مشکلات زندگی روزمره آسیب پذیر کرده است .

خانواده اولین پایه گزار شخصیت و ارزش ها و معیار های فکری کودکان است و نقش مهمی در تعین سرنوشت و سبک و خط مشی زندگی آینده او دارد و واکنش کودک نسبت به محیط زندگی خود به طبع تحت تاثیر موازین اجتماعی و فرهنگی گروهی است که در میانه آنها بزرگ می شوند.

کارآمد بودن یک خانواده یا بالا بودن سلامت جسمانی و روانی افراد خانواده اهداف یک جامعه می باشد. و انگیزه موفقیت  به عنوان یک انگیزه اجتماعی تأثیر بسزایی در رشد اجتماعی خانواده دارد.

تندرستی یکی از نعمتهای بزرگ در زندگی انسان است و  نمی توان منکر آن شد که سلامت روانی و جسمی در زمره ی بالاترین نعمتها قرار دارد.

پژوهشهای بی شمار نشان داده اند که بسیاری از مشکلات بهداشتی و اختلالات روانی و عاطفی ریشه های روانی اجتماعی دارند. پژوهش در زمینه اعتیاد و سوء مصرف مواد نشان داده است که سه عامل مرتبط با سوءمصرف مواد عبارتند از: عزت نفس ضعیف،ناتوانی در بیان احساسات و فقدان مهارتهای ارتباطی که اهمیت مسئله را نمایان می سازد.( قاسم آبادی ،محمدخوانی،1380)

همچنین پژوهشها نشان داده اند که بین خود کار آمدی ضعیف و مصرف سیگار و الکل، سوء مصرف مواد، رفتارهای مخاطره آمیز و ضعف عملکردهای شناختی رابطه معنی داری وجود دارد.

با توجه به مطالب و ضرورت های ذکر شده باید خانواده ها را به سوداگران مرگ و قاچاقچیان مواد مخدر آشنا کرده و راه مبارزه و جلوگیری از این مواد افیونی و شیطانی را پیدا کند تا دیگر به وسیله این مواد افیونی  خانواده دچار فقر و گرسنگی ،طلاق ، جدایی ، سرقت ،  بی بند باری و ناهنجاریهای اجتماعی دچار نشوند و وظیفه مسئولین کشور در این امر خطیر بیشتر کرده است و اهمیت این موضوع که عواملی چون فرهنگی ، اجتماعی و معنویت خانواده در معتاد نشدن افراد بسیار موثر خواهد بود.

و همچنین پژوهش ها نشان داده اند که بین اراده ضعیف و مصرف سیگار و الکل  وسوء مصرف مواد رفتارهای مخاطره آمیز و ضعف عملکردهای شناختی رابطه معنی داری وجود دارد.وبدین خاطر پژوهش در زمینه اعتیاد خانواده لازم وضروری می باشد.

مسائل افزایش بیماریهای روانی و اعتیاد به مواد مخدر موضوع روز بوده و رابطه سیر صعودی رشد جمعیت و افزایش فشارهای عاطفی و هیجانی دارد.(میلانی فر،1378) و بدین خاطر پژوهش در زمینه اعتیاد خانواده ها لازم و ضروری می باشد تا خانواده ها را از این مواد افیونی و خطرناک آگاه کرد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : چه چیز باعث می شود که خانواده یا اعضای آن به مواد مخدر گرایش پیدا کنند