پایان نامه ارشد:نقش برادران رشیدیان در کودتای 28 مرداد

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید: نقش برادران رشیدیان در کودتای 28 مرداد

کودتای 28 مرداد 1332 از نقاط چالش برانگیز 60 سال اخیر تاریخ ایران  به شمار می­آید که درباره حضور نیروهای بیگانه و عوامل سازمان­های اطلاعاتی و جاسوسی غرب، در پشت صحنه آن، تاکنون اسناد و کتب و مقالات بسیاری انتشار یافته و البته هنوز بسیاری از اسناد و مدارک پنهان مانده، از جمله روزنامه نیویورک تایمز در سال 1992 فاش ساخت که اسناد مربوط به این واقعه در آرشیو سازمان CIA سوزانده و از بین برده شده است که این مطلب را یکی از مسئولین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا تایید کرده و اظهار داشت که به دلیل کمبود جا در آرشیو آن سازمان، مبادرت به چنین کاری کرده­اند! این درحالی است که براساس قانون اسناد و مدارک سری در آمریکا، این گونه اوراق بایستی پس از 30 سال در اختیار افکار عمومی قرار گیرد ، یعنی اسناد مربوط به کودتای 28 مرداد و دخالت دولت آمریکا و سازمان CIA در آن می بایست در سال 1983 در معرض نگاه عمومی جهانیان قرار می­گرفت که تا سال 1992 با بهانه­های مختلف، به تعویق افتاد و در این سال هم اعلام شد که اسناد مذکور سوزانده شده است!! اگرچه براساس برخی افشاگری­های صورت گرفته، اخبار موثقی وجود دارد که این اسناد خوشبختانه سوزانده نشده و هنوز در آرشیوهای CIA و حتی سرویس­های اطلاعاتی انگلیس یعنی MI5 و MI6 موجود هستند، ولی همچنان از دید افکار عمومی دنیا پنهان مانده­اند.

اما در طی این مدت، افکار عمومی، مورخین و جستجوگران اسناد تاریخی، چندان هم دست خالی نمانده­اند و افشای برخی خاطرات و سندهای مهم بیوگرافیک، مکاتباتی و گزارشی از منابع اصلی کودتا و همچنین انتشار برخی کتب معتبر مانند خاطرات دانالد ویلبر، خاطرات کرمیت روزولت و کتاب با اهمیت مارک گازیوروسکی و همچنین چاپ ناخودآگاه برخی اخبار و گزارشات خبری در روزنامه­های معتبر مانند دیلی تلگراف، عدم افشای اسناد منتشر نشده را تا حدودی جبران ساخته است.

بخشی از مطالب روشنگرانه فوق­الذکر در قسمت 14 از سریال مستند “راز آرماگدون” (که در 26 قسمت تهیه شده بود و طی ماههای اردیبهشت و خرداد و تیرماه، به طور روزانه از شبکه خبر سیما پخش شد) تحت عنوان “کودتای 28 مرداد  1332” ارائه گردید که در اینجا برای نخستین بار متن آن برنامه (که به شکل نریشن و یا توسط راوی به سمع و نظر مخاطبان می رسید ) تقدیم می گردد، بلکه باب های تازه ای برای بررسی وقایع منجر به کودتای 28 مرداد 1332 و حوادث پس از آن باز گردد:

در تاریخ معاصر ما، کودتای 28 مرداد 1332 در نظر اغلب کارشناسان و مورخین و ناظران آگاه سیاسی، یکی از سیاه­ترین نقاط عمل استعمار و به خصوص امپریالیسم آمریکا در میهن ما به شمار آمده و می­آید. این نکته حتی در میان روشنفکران و نویسندگان خارجی و به ویژه  آمریکایی مسئله غریبی به نظر نمی­آید و کتب و مقالات متعدد و بسیاری درباره آن نوشته شده که معروفترینش کتاب “همه مردان شاه” نوشته استیون کینزر خبرنگار مشهور نیویورک تایمز است که در دوران کاری خود ، گزارش هایی را از بیش از 50 کشور در چهار قاره جهان برای این روزنامه ارسال نمود.

اما تقریبا اغلب منابعی که ماجرای کودتای 28 مرداد را روایت کرده و به زمینه­ها و پس زمینه های آن پرداخته­اند، کلیت این جریان را با طرح کرمیت روزولت و سازمان سیا و شعبان بی­مخ و اخیرا برادران رشیدیان محدود ساخته­اند و از برخی چهره­های اصلی و پشت پرده این حادثه ننگین در تاریخ ایران و جهان عمدا یا سهوا گذشته­اند.

طبق اسنادی که در غرب هم منتشر گردیده ، در باره عوامل پنهان داخلی این کودتا، بیشتر به شبکه برادران رشیدیان اشاره شده است، تنها مارک گازیوروسکی (استاد علوم سیاسی دانشگاه لوییزیانای آمریکا که کتاب­ها و مطالب متعددی درباره سیاست خارجی آمریکا و روابط این کشور با کشورهای جهان سوم دارد) است که در کتاب خود تحت عنوان “کودتای 28 مرداد ”  به شبکه بدامن به عنوان مهمترین شبکه سازمان سیا در ایران اشاره کرده است. او که اهم پژوهش خود را براساس اسناد دست اول و مصاحبه با کارمندان  پیشین سازمان سیا مبتنی نموده، سرپرستان این شبکه را دو ایرانی با نام­های رمز نرن و سیلی می داند.

اما برخلاف تصور گازیوروسکی، شبکه مجری برنامه بدامن، یک شبکه آمریکایی نبود. پروژه بدامن یکی از نخستین پروژه­هایی بود که در چارچوب همکاری اینتلیجنس سرویس و سازمان نوبنیاد سیا در آن زمان برمبنای امکانات غنی بومی MI6 و بودجه کلان سیا آغاز شد و مسئولیت اداره آن به عهده شاپور ریپورتر قرار گرفت که در همکاری با اسدالله علم اجرای پروژه را شروع کرد. دو ایرانی که در اسناد سیا با نام های رمز نرن و سیلی خوانده شده اند، در واقع این دو نفر بودند و همین شبکه بود که در سال های پس از کودتا به عنوان مقتدرترین سازمان پنهانی در حیات سیاسی ایران اعمال نفوذ نمود و بسیاری از رقبای جاه طلب خود را، اعم از سایر وابستگان به اینتلیجنس سرویس و یا عوامل  مستقل سیا مهار کرد و به قدرتی بلامنازع تبدیل شد. راز دوام محمد رضا پهلوی در کشاکش تنازع مراکز قدرت در غرب در پیوند وی با همین شبکه بود که در نهایت توسط دست های نامریی و نیرومند امپراتوری جهانی صهیونیسم اداره می شد.

براساس آنچه گازیوروسکی می نویسد، طبق اسناد موجود، برادران رشیدیان در نوامبر 1951 برابر با آبان 1330 توسط MI6 در اختیار سیا قرارگرفتند تا نقش مهمی را در عملیات انگلیسی- آمریکایی کودتا ایفا کنند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

نقش برادران رشیدیان در کودتای 28 مرداد

Author: آرتین جوهری