تحقیق :مواداعتیاد آور

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:مواداعتیاد آور

مواداعتیاد آور

آشنايي انسان با موادمخدر اعتيادآور به هزاران سال پيش بازمي گردد. اما پديده اجتماعي اعتياد تنها يك قرن است كه جوامع بشري را دچار مشكل كرده است. دانشمندان معتقدند اعتياد چيزي فراتر از سوءمصرف و وابستگي به مواد اعتيادآور است. آنان اعتياد را نوعي پديده زيستي، رواني و اجتماعي مي پندارند كه تمايل به مصرف مواد و عدم توانايي در قطع اين عادت، تنها يكي از ابعاد آن است. همچنين يافته ها حكايت از آن دارند كه، وابستگي به مواد اعتيادآور برخلاف آنچه مردم مي پندارند، همواره با درد جسماني و رخوت و سستي در حركات شخص معتاد همراه نيست. ميل شديد رواني به مصرف مجدد مواد و تجربه حالات رواني ناشي از آن، گاه عامل بسيار مهمتري از نياز جسماني براي مصرف دوباره است.

بدين ترتيب دسته بنديهاي جديد از مواد اعتيادآور و انواع اعتياد به آنها طي سالهاي اخير توسط پژوهشگران عنوان شده است. يكي از معروف ترين اين دسته بنديها تفكيك مواد براساس ايجاد حالات رواني و جسمي ناشي از سوءمصرف آنهاست. مواد اعتيادآور شامل سه دسته بندي مجزا هستند:

.۱ مواد سستي زا: (مخدر ) شامل ترياك و مشتقات آن نظير مرفين، هرويين، كديين، پتدين، بوپره نورفين، متادون و…

.۲ موادتوهم زا: شامل حشيش، ماري جوانا، گراس، مسكالين، تاتوره، L.S.D و…

.۳ مواد توان افزا (محرك): شامل كوكايين، اكستزي و انواع مواد استروئيدي و نيروزا

به اين ترتيب اصطلاح رايج «موادمخدر» كه برگرفته از مصرف ترياك و تركيبات تهيه شده از گياه خشخاش است ديگر نمي تواند بيانگر تمامي مشخصات مواد اعتيادآور باشد و به همين ترتيب مشخصات جسمي و رواني افراد معتاد نيز تنها براساس تظاهرات باليني موادمخدر قابل ارزيابي نيست.

دانشمندان دسته بندي مواد اعتيادآور را از جهت نوع تهيه آنها نيز بسيار با اهميت مي دانند. به اين ترتيب مواد در دو طبقه مجزا قرار خواهند گرفت:

.۱ موادطبيعي نظير ترياك، حشيش، كوكايين و…

.۲ مواد صنعتي نظير L.S.D ، اكستزي (X) ، GHB، متادون و… بديهي است آسيبهاي جسمي و رواني مواد اعتيادآور صنعتي (شيميايي) به مراتب پيچيده تر و عميق تر از موادي است كه ريشه طبيعي دارند. تجارت پرسود مواد كه بنابر نظر اقتصاددانان سومين تجارت بزرگ جهان پس از نفت واسلحه به شمار مي رود، موجب شده است بسياري از يافته هاي نوين علم شيمي و فيزيك در اختيار توليدكنندگان مواد اعتيادآور قرار گيرد و آنان با استفاده از خصوصيات فرهنگي، ويژگيهاي منطقه اي و نيازهاي روزآمد مصرف كنندگان، اقدام به تهيه و توليدانواع مواد جديد كنند. براين اساس سود كلان تجارت مواد ـ ۷۰۰ ميليارد دلار در سال ـ سرمايه گذاري براي توليد و تنوع موادجديد را امكان پذير مي سازد.

ترفندهاي سوداگران

اقدامات پيشگيرانه دولتها هميشه مفيد نيستند. هنگامي كه رسانه هاي جمعي در سطح گسترده اقدام به اطلاع رساني پيرامون مضرات جسمي و رواني مواد اعتيادآور مي كنند، توليدكنندگان و سوداگران مواد با تهيه نوع جديدي از مواد سعي مي كنند مضرات مورد اشاره در رسانه هاي جمعي را حذف و جذابيتهاي جديدي برخلاف آسيبهاي رواني، اجتماعي مواد قبلي به وجود آورند و بدين ترتيب با توليد انبوه و توزيع گسترده ماده جديد و تبليغات وسيع غيررسمي توسط توليدكنندگان به راحتي مواد جديد با ويژگيهاي نوين و عاري از معايب مواد قبلي وارد بازار مصرف مي شوند و با تغيير الگوي مصرف معتادان تنها نوع ماده مصرفي تعويض مي شود اما از تعداد نفرات مصرف كننده كاسته نخواهد شد.

|||

در دهه ۹۰ ـ ۱۹۸۰ طرح عظيم پيشگيري از اعتياد در سطح ايالات متحده به اجرا درآمد. اين طرح كه به NIDA شهرت يافته بود با بودجه اي بالغ بر چندين ميليارد دلار و برنامه ريزي بسيار جامع تلاش مي كرد با اجراي برنامه هاي علمي، فرهنگي، سياسي و اقتصادي اقدام به پيشگيري و مهار سوءمصرف و وابستگي به موادمخدر به ويژه هرويين در سطح ايالات متحده كند. موج گسترده اطلاع رساني در رسانه هاي گروهي، آموزش والدين، نوجوانان و تمامي اقشار پيرامون مضرات موادمخدر، تدابير قانوني و امنيتي براي جلوگيري از ورود مواد، اجراي طرحهاي متعدد درماني و بازتواني براي معتادان و انواع روشهاي ديگر براي كنترل اعتياد به هرويين در طرح NIDA به مورداجرا گذاشته شد. موفقيت طرح طي چند سال پس از شروع شدن آن نمايان شد و به گفته مجريان آن تا حدود ۸۰درصد در كنترل اعتياد به مواد مخدر (هرويين) مؤثر واقع شد.

اما اتفاقي در حال تولد بود! تمامي مضرات هرويين و مواد مخدر نظير وابستگي جسماني، عوارض رواني، رخوت و سستي، از دست دادن نيرو و نشاط، دردهاي جسماني قطع مصرف و… كه توسط طرح NIDA و به منظور پيشگيري از تمايل به مصرف موادمخدر عنوان شده بود، دستاويزي شد تا زمينه رواج و مصرف كوكايين به وجود آيد.

كوكايين ماده محركي بود كه برخلاف هرويين ايجاد رخوت و سستي نمي كرد و با تقويت نيروي جسمي و تحرك بيشتر موجب نشاط و سرخوشي مي شد. وابستگي جسمي نداشت و دردي به خاطر قطع مصرف آن در بدن ايجاد نمي شد. گويي تمامي تبليغات طرح NIDA به نفع كوكايين تمام شد و توليدكنندگان مواد اعتيادآور با داشتن سرمايه هاي هنگفت ابتكار عمل را به دست گرفته و از ريشه هاي فردي و اجتماعي تقاضاي مواد استفاده كردند و معضل مواد در نوع و قالبي ديگر ادامه يافت.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : مواداعتیاد آور