تحقیق:معرفي كفهاي قوي و ملحقات آن


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:معرفي كفهاي قوي و ملحقات آن

-1- مقدمه

آزمايشگاههاي تحقيقاتي سازه كه در اغلب كشورهاي جهان ساخته شده، داراي امكانات گوناگون و پيشرفته اي هستند. اين آزمايشگاه ها، براي تحقيق و مطالعه پژوهشگران تسهيلات لازم را فراهم مي آورند و حصول نتايج مطمئن و واقعي را ممكن مي سازند. از جمله تجهيزات ضروري براي مجهز ساختن و راه اندازي آزمايشگاه سازه عبارتند از:

 • ü كف قوي
 • ü ديوار قوي[1]
 • ü قابهاي بارگذاري
 • ü ماشينهاي آزمايشي (يونيورسال تست)
 • ü تجهيزات تكيه گاهي
 • ü سيستم هاي كنترل كامپيوتري
 • ü سيستمهاي هيدروليكي و جكها

با بررسيهاي انجام شده از مراكز علمي و تحقيقاتي كشور، مشخص شد كه در كشور ما نه تنها براي آزمايش خود سازه، بلكه حتي براي آزمايش اعضاي آن در اندازه واقعي خود، آزمايشگاهي وجود ندارد و احساس مي شود كه براي فراهم نمودن زمينه هاي جديد تحقيقاتي وجود آزمايشگاههاي سازه لازم و ضروري است، و گام اول در راه ايجاد چنين آزمايشگاهي، بايد در جهت داشتن يك كف قوي و مناسب باشد، تا بتواند نيازهاي پژوهشگران را از نظر ابعاد و ظرفيتهاي بارگذاري گوناگون تأمين كند.

اين فصل به معرفي انواع كفهاي قوي، قابهاي بارگذاري و مثالي از يك آزمايشگاه سازه مي پردازد.

1-2- خلاصه اي از پيشرفتهاي جهاني در اين زمينه

براي انجام دادن مطالعه و تحقيق روي رفتار سازها و عملكرد اجزاي آنها، اصولاً‌دو روش موجود است.

روش اول، كارهاي آزمايشگاهي و روش دوم، كارهاي تحليلي و آناليتيكي است. در روش آزمايشگاهي، مقياس اجزاي سازه تعيين و ساخته مي‌شوند و پس از پيوستن آنها به هم و ايجاد سازه هاي موردنظر، سازه ها تحت انواع بارگذاريها و حالات تكيه گاهي مورد آزمايش قرار مي گيرند و سرانجام نتايج با رفتار واقعي سازه ها تصحيح مي‌شوند.

در روش تحليلي از فرمول هاي خالص رياضي حاصل از پديده هاي فيزيكي مدل شده جهت يك آناليز عددي به كمك كامپيوتر استفاده مي شود.

امروزه آزمايشگاه هاي تحقيقاتي سازه كه در اغلب كشورهاي جهان ساخته مي شوند داراي امكانات گوناگون پيشرفته اي هستند. مثلاً آزمايشگاه بزرگي كه براي دانشگاه شهر سرپونگ[2] در كشور اندونزي تاسيس شده است. داراي امكانات متعددي براي آزمايش روي مصالح، اجزاء سازه، و سازه‌هاي واقعي است. در اين آزمايشگاه كه مساحت ساختمان آن بالغ بر 8800 مترمربع است. يك كف قوي بتن آرمه به ابعاد 40 متر در 40 متر (1600 مترمربع) ساخته شده است. در اين آزمايشگاه علاوه بر قابهاي بارگيذاري نصب شده روي كف قوي با ظرفيت باربري KN 4000، تجهيزات ديگري نيز ساخته شده است كه قسمتهاي مختلف آن به شرح زير است:

 • آزمايشگاه ماشين‌هاي كوچك آزمايشگاهي
 • آزمايشگاه دستگاههاي آزمايشي استاندارد
 • آزمايشگاه دستگاههاي آزمايشي استاتيكي
 • آزمايشگاه تست‌هاي غيرتخريبي NDT
 • آزمايشگاه ماشين‌هاي تشديد
 • آزمايشگاه اندازه‌گيري وارفتگي و افت مصالح
 • آزمايشگاه اشعه ايكس و ايزوتوپ
 • آزمايشگاه متالوگرافي و عكسبرداري
 • كارگاههاي جوشكاري، مكانيكي و الكترونيكي

كليه اين قسمتها داراي سيستم تغذيه روغن هيدروليك تحت فشار مركزي است. در ضمن يك سيستم كامپيوتري مركزي تمام عملياتي را كه انجام مي‌گيرد در كنترل دارد.

همين‌طور در آزمايشگاه سازه دانشگاه شهر بوخوم[3] در آلمان، يك كف قوي به مساحت 300 متر مربع وجود دارد كه قادر است ستونهاي تا ارتفاع 10 متر را زير بار فشاري MN 20 و يا بار كششي MN 10 و يا تحت بار ديناميكي MN8+ قرار دهد.

                              (ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لينک دانلود تحقيق : معرفي كفهاي قوي و ملحقات آن

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید