تحقیق :مد و مد گرایی

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:مد و مد گرایی

مقدمه: طرح موضوع

ابروهاي تيغ‌زده، موهاي سيخ‌سيخي، شلوارهاي تنگي كه تا ديروز آنقدر گشاد بود كه به زور كمربند بسته مي‌شد، بلوزهاي تنگ با مارك‌ها و شكل‌هاي عجيب، مانتوهايي كه شباهتي به مانتو ندارند، شال‌هاي رنگي كه فقط قسمت وسط سر را مي‌پوشاند و آرايش‌هاي غليظ شده.

اين تصاوير برخی ازدختران و پسراني است كه هر روز در خيابان‌ها با آن مواجه هستيم. بعضي وقت‌ها به خاطر پوشيدن لباس‌هاي غيرمعقول يا اصلاح و آرايشي خاصي بخصوص موي سر و صورت پسران ، آنقدر تعجب مي‌كنيد كه چند ثانيه بهت زده مي‌شويد. بعد از خود مي‌پرسيد چطور چنين چيزي ممكن است؟ و در پاسخ تنها يك حرف ممكن است بشنويد:  مد شده است!

امروزه مد ومدگرايي نه تنها در نوع پوشش افراد، بلكه در بخش‌هاي مختلفي از زندگي آنها تاثيرگذار است. از نوع آرايش‌هاي ظاهري گرفته تا وسايل منزل و حتي گرايش‌ها و علايق خاصي كه در قشري از جامعه ناگهان اپيدمي مي‌شود، فعاليت‌هايي مثل روي آوردن  به ورزش يوگا، تقاضا براي جراحي‌هاي  پلاستيك و…

مد، اشاعه سريع كالا يا گرايش يك رفتار در ميان افراد جامعه است و به دليل رابطه مستقيمي ‌كه با حس تنوع‌طلبي دارد و تشخص جوئی افراد، مدگرائی در ميان نوجوانان و جوانان بيشتر ديده مي‌شود. هر ازگاهي مانند سيلي عظيم جامعه را  فرا مي‌گيرد و پس از مدتي كوتاه تغيير مي‌كند. اما هميشه اين كه  منشأ اين تغيير و تحولات چيست و ريشه‌هاي آن از كجا مي‌آيد قابل بررسي است. خيلي از افراد مد و مدگرايي را يك امر كاملاً شخصي و سليقه‌اي مي‌دانند و معتقدند نمي‌توان افراد جامعه را مجبور كرد كه برخلاف آنچه انتخاب مي‌كنند و دوست دارند عمل كنند. ولي آيا انتخاب هرگونه لباس و آرايشي براي هر جامعه و فرهنگي مناسب است‌؟ واساساً اين سوال هميشه مطرح است كه مدگرايي خوب است يا نه‌؟

مد چیست؟
مد در لغت به معنای سلیقه ، اسلوب، روش و شیوه به کار برده شده است و در اصطلاح عبارت است از روش و شیوه ای موقتی که بر اساس ذوق و سلیقه افراد یک جامعه، سبک زندگی را تنظیم می کند. مد به تغییر سلیقه ناگهانی و مکرر همه یا بعضی افراد جامعه اطلاق می شود و منجر به انجام رفتاری خاص یا مصرف کالایی به خصوص یا در پیش گرفتن سبکی خاص در زندگی می شود.
از لحاظ قدمت مد، همین بس که همیشه بوده و منحصر به دوره معاصر نمی باشد.

ضرورت طرح مد گرایی
اهمیت و ضرورت بحث مد گرایی به لحاظ گستره تاثیر آن در جامعه است.

  • مد تنها محدود به نحوه ی پوشش نمی باشد و حیطه ی گستردهتری که شامل سبک و اسلوب زندگی است را نیز شامل میشود
  • مد و مدگرائی در اکثر موارد جوانان و نوجوانان را در گیر می کند که این دو از شادابترین و سازنده ترین اقشار جامعه محسوب می شوند

مد و مد گرائی تنها موج احساسی نیست و عقبه ی فکری دارد که این طرز فکر ممکن است در جامعه شیوع یافته و بتدریج ریشه بدواند.
فرهنگ و مد
مد گرایی و هنجار های جامعه

پوشش فرای آنکه به عنوان یک نیاز بنیادین مادی برای بشر به حساب می آید. خواسته یا نا خواسته عاملی برای نمایش اعتقاد و شخصیت افراد تلقی می شود
هنگامی که لباس ما از صافی فرهنگ و باورهای اجتماعی عبور نمود آن را متناسب با هنجارهای اجتماعی می نامیم

تنوع طلبی جوانان به خودی خود گرایشی مفید و سازنده است و چنانچه در راهی درست به کار گرفته شود، البته قادر است آثار و ثمراتی مثبت و موثر به وجود آورد. اما مشکل زمانی بروز می نماید که تنوع طلبی جوانان با خیلی از ارزشهای دیگر تقابل پیدا می کند و به یک عامل مخرب مبدل می گردد. در این حالت جوان نه تنها شخصیت وجودی خود بلکه بافت فرهنگی و اجتماعی را نیز دچار مشکل می سازد.

 

صورت‌های گوناگون هنجارهای فرهنگی عبارتند از ؛

۱- ارزش‌ها ۲- آداب و رسوم ۳- عرف

هماهنگی كاركردی بین عناصر و مجموعه‌های یك فرهنگ جامعه، انسجام فرهنگی نام دارد. ممكن است این شبهه در اذهان به وجود آید كه هماهنگی كاركردی عناصر و بخش‌های فرهنگ، به قوم‌مداری منجر می‌شود در صورتی كه انسجام فرهنگی ربطی به قوم‌مداری ندارد و یك‌پارچگی فرهنگی موجب قوم‌گرائی و در نتیجه صلب و سخت شدن فرهنگ و كاهش انعطاف آن می‌گردد.
اما همین جا است که با یک علامت سوال بزرگ روبه رو می شویم. لباس آراسته چیست و آراستگی در پوشش به چه معناست؟ آیا صرف قشنگ بودن دلیل بر آراستگی لباس است و پوشیدن آن را مجاز می نماید یا اینکه زیبایی ظاهری تنها یکی از چندین خصوصیتی است که یک لباس آراسته باید داشته باشد؟
در پاسخ می گوییم که خیر، زیبایی با همه اهمیت انکار ناپذیرش، برای انتخاب یک لباس کافی نیست. پیش از این گفتیم که لباس یک ابزار ظاهری برای معرفی خصایص باطنی است. این جمله که خود به تنهایی نشانگر اهمیت چگونه پوشیدن است به ما می گوید که یک معرف شخصیتی نظیر لباس، نمی تواند تنها به زیبایی بسنده کند. علت این امر نیز ارزش و اهمیتی است که شخصیت ما دارا می باشد. شخصیت هر فرد با ارزش ترین چیزی است که داراست، چنانکه حاصل عمر انسان پس از گذر ایام جوانی و گرایش به پیری نه جسم نحیف او در روزگار پیری بلکه شخصیت انسانی اوست.
بر اساس یک قاعده ی کلی اخلاقی هر امری از امور،تنها در شرایطی در اعتدال است که مقبول و به صلاح است و افراط و تفریط در همه حال نادرست است. از این رو مد گرایی به عنوان یک افراط در توجه به نحوه ی پوشش البته نادرست است و از این رو گرایش به آن یک مشکل تلقی می گردد.
جدای از این،هر فردی با اندکی درخواهد یافت که صرف هزینه و وقت فراوان در راهی که به سبب تغییر و تحول فراوان هیچ گاه پایانی نخواهد داشت،چیزی جز زیان نخواهد بود. مد گرایی را می توان نوعی زمینه برای سوء استفاده توصیف نمود که از سوی شرکت های تولید کننده لباس بر طرفداران مدهای جدید اعمال می گردد.
بنابراین،مد گرایی علاوه بر این که موجب زیان اقتصادی می شود، شخص را در مسابقه پایان ناپذیر چشم و هم چشمی با دیگران و در نتیجه دوری از اهداف انسانی و الهی قرار می دهد و گاه موجب فراگیر شدن مدهای غربی و خارجی در کشور اسلامی مان می شود که صرف نظر از مسائل اقتصادی آن، بی هویتی و دوری از فرهنگ، ارزش های بومی و اسلامی را به ارمغان می آورد.

مد گرايي يا نوگرائي:

5 – مد به دو دسته تقسيم مي شود : الف) گاهي جعلي است (مدي که از مباني فکري يک جامعه ديگري است و يا به عبارت ديگر يک حرکت تقليدي است )

ب ) گاهي اصيل و ريشه دار است ( مدي است که از لايه هاي زيرين جامعه و فرهنگ بومي نشأت مي گيرد .)

تنوع‌‌طلبي يا خودنمايي‌ در دوران بلوغ و جوانی:

تنوع‌‌طلبي و نوگرايي از خصايص انسان است و هميشه او را به سمت نوشدن براي يك زندگي بهتر سوق مي‌دهد. اين نياز از تغييرات اساسي دوران بلوغ و نوجواني است كه به شكل‌هاي مختلف در نوع رفتار، صحبت كردن و پوشش ديده مي‌شود. جامعه‌شناسان و روان‌شناسان دلايل متفاوتي براي پيروي از مد ذكر مي‌كنند.

دلایل روانشناختی تمایل جوانان و نوجوانان به مد و خودنمائی:

1-نیاز به مورد توجه قرار گرفتن از سوی افراد جامعه(بخصوص هم سن و سالان)

2-روحیه ی تاثیر پذیری جوانان و نوجوانان(الگو گیری از دیگران)

3- سعی در پذیرش در گروه همسان(پذیرفته شدن توسط گروه همسالان) وابستگي به گروه همسالان نيز از جمله عواملي است كه باعث پيروي نوجوان از مد و توجه او به ظاهرش مي‌شود،‌ زيرا وسيله‌اي است براي هماهنگي با همسالان و مورد قبول آنان قرار گرفتن. بعضا جوان به خاطر پذيرش در گروه‌هاي همسالان و جلب توجه بيشتر هر روز خود را به شكل‌ها و مدل‌هاي متفاوت و عجيب پيرايش مي‌كند كه با هنجار جامعه ما همخواني ندارد.

ساختار كلمات محاوره‌اي خاص و اصطلاحات مخصوص دارد كه در زبان والدين يافت نمي‌شود. مادران آنها اغلب انفعالي و ضعيف عمل مي‌كنند و در مقابل فرزند خود احساس ناتواني و درماندگي مي‌كنند و جوانان هم از اين گونه مادران بيشتر سوءاستفاده مي‌كنند.

4- ایجاد شرایطی برای نشان دادن تفاوت و تمایز خود از دیگران(منحصر بفرد بودن)

5- بوجودآمدن نیازهای کاذب برای فرد و سعی در ارضای این نیازها

6- ابراز مخالفت از سوی نوجوان و جوان: پيروي از مد و پوشيدن لباس‌هاي ناهمگون، مي تواند نوعي واكنش ستيزه‌جويانه نوجوانان نسبت به مسائل و موضوعاتي باشد كه در جامعه مي‌گذرد و آنها با اين مسائل مخالفند و به اين ترتيب، ناخشنودي خود را ابراز مي‌دارند.
5- خود شیفتگی در دوران بلوغ و نوجوانی: اگر نوجوان به سر و وضعش بيش از حد توجه نشان مي‌دهد و به پوشيدن لباس‌هاي عجيب و غريب علاقه زيادي دارد، بايد گفت دلايل گوناگوني مي‌تواند عامل چنين رفتاري باشد. گاهي اين‌گونه رفتارها از حالت «خودشيفتگي» نوجوان نشات مي‌گيرد كه در اين سن بشدت ظاهر مي‌شود.
محمد 26 ساله، فروشنده يك مغازه كيف و كفش مي‌گويد: اكثر افرادي كه به سراغ مدل‌هاي جديد و مد روز مي‌آيند از طبقه مرفه جامعه هستند و برايشان قيمت بالاي آن كالا اهميت ندارد. بيشتر آنها جواناني هستند كه به دنبال اجناس مارك دار و خاص مي‌آيند. او ادامه مي‌دهد بعد از مدتي كه يك مد در جامعه جا مي‌افتد قيمت‌هاي آن كالا به خاطر كپي برداري توليدكنندگان داخلي پايين مي‌آيد و افراد متوسط و قشر پايين‌تر جامعه هم به سراغ همان مدها مي‌روند.

فقط كافي است هنگام عبور از خيابان‌ها به ويترين مغازه‌ها با دقت بيشتري نگاه كنيد. بعد متوجه مي‌شويد كه تمام مدل‌هاي لباس  مغازه‌ها مشابه هم هستند مدل‌هايي كه مدتي مورد توجه مردم قرار مي‌گيرند و بعد از زمان كوتاهي جاي خود را به مدل‌هاي تازه مي‌دهند. افرادي مد را به بازار معرفي مي‌كنند كه اين كار برايشان منافع اقتصادي دارد و آن را بسرعت در جامعه گسترش مي‌دهند. اين مغازه‌دار روي مد بودن و ظاهري متفاوت داشتن را براي جوانان مفيد مي‌داند.

رابطه ی طبقه ی مرفه و مد:براساس مطالعات جامعه شناختی طبقات مرفه اجتماع در تکوین و شیوع مد نقشی اساسی دارند زیرا به دليل داشتن منابع مالي و امكانات بيشتر مي‌توانند از مدهاي جديد استفاده كنند. طبقه ديگر جامعه نيز اين گروه را برتر از خود مي‌داند و سعي دارد خود را با آن هماهنگ كند. جوانان نيز به دليل حس تنوع‌‌طلبي و زياده خواهي نسبت به گروه‌هاي سني ديگر بيشتر سعي دارند خود را به اين طبقه برسانند. مد يك نوع خودنمايي در محيط اجتماعي است  كه مختص به جوانان نيست بلكه همه رده‌هاي سني را شامل مي‌شود.

بيشتر كارشناسان معتقدند جوانان امروز به دنبال الگوهاي جديد مي‌گردند كه در گذشته به دليل كمرنگ بودن وسايل ارتباط جمعي، همه افراد كاملاً در شرايط فرهنگي خاص خودشان زندگي مي‌كردند ولي امروزه به دليل وجود شبكه‌هاي ارتباطي شرايط كاملاً تغيير كرده است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : مد و مد گرایی