تحقیق:مديريت استراتژيک


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:مديريت استراتژيک

مديريت استراتژيک

مديريت استراتژيک تصميم ها و اقداماتي است که براي تدوين و اجراي خط مشي ها مورد استفاده قرار مي گيرد تا رابطه بين سازمان و محيط آن به نحوي تنظيم شود که سازمان قادر به تحقق اهداف خود باشد. به عبارت ديگر مديريت استراتژيک فرآيندي است که سازمان را از موقعيت فعلي به جايگاه مطلوب آن برساند. مديران داراي تفکر استراتژيک با مسايلي از قبيل، آينده مبهم، گزينه هاي متعدد، محيط متغير و پويا روبرو هستند لذا براي توفيق در اين مسير فعاليت تيمي شامل مدير و کارکنان و دست اندرکاران ضروري به نظر مي رسد. مديريت استراتژيک عليرغم تشابهاتي که با برنامه ريزي استراتژيک دارد، مساوي آن نيست. برنامه ريزي استراتژيک فعاليتي است که در فواصل منظم و حساب شده مورد بازنگري قرار گرفته و اندکي جدا از مشي مديريت سازمان عمل مي کند. در حاليکه مديريت استراتژيک بيشتر در جهت برنامه ريزي ميان مدت و درازمدت حرکت مي کند بطوري که خطوط گرايش متغيرهاي اصلي تجارت را مقايسه و بر نقطه مشخصي که سازمان قرار است در آينده به آن برسد تاکيد مي ورزد. ميزان مقاومت سازمان در عرصه رقابت در آينده سازمان مورد انديشه مديريت استراتژيک است. مداخله مديريت استراتژيک در تمام زمينه ها و مراحل مديريتي و نظر به مسايل اساسي سازمان تفاوت بارز آن با برنامه ريزي استراتژيک است که صرفاً عرصه برنامه ريزي را مدنظر قرار مي دهد.

 

مبانی مديريت استراتژيک :

  • برنامه‌ريزي استراتژيك براي سازمانهاي دولتي و غيرانتفاعي
  • مباني مديريت استراتژيك
  • مديريت استراتژيك

 

 

برنامه‌ريزي استراتژيك براي سازمانهاي دولتي و غيرانتفاعي

1- تعريف برنامه ریزی

برنامه ريزي عبارتست از فرايندي داراي مراحل مشخص و بهم پيوسته براي توليد يك خروجي منسجم در قالب سيستمي هماهنگ از تصميمات. برنامه ریزی فكر كردن راجع به آينده يا كنترل آن نيست بلكه فرايندي است كه مي‌تواند در انجام اين امور مورد استفاده قرار گيرد. برنامه ريزي، تصميم‌گيري در شكل معمول آن نيست بلكه از طريق فرايند برنامه ريزي، مجموعه‌اي از تصميمات هماهنگ اتخاذ مي‌شود. برنامه ریزی مي‌تواند براي زمان حال يا آينده انجام شود.

 

بر طبق اين تعريف، تصميم‌گيري‌هاي مقطعي و ناپيوسته و اتخاذ سياستها براي پيشبرد سازمان در زمان حال يا آينده برنامه ريزي نيستند. برنامه ريزي متكي بر انتخاب و مرتبط ساختن حقايق است. حقايق مفاهيم واقعي، قابل آزمون و اندازه‌گيري هستند. ديدگاهها، عقايد، احساسات و ارزشها به عنوان حقايقي تلقي مي‌شوند كه فرايند برنامه ریزی بر اساس آنها سازمان داده مي‌شود. همانطور كه اشاره شد برنامه ريزي صرفاً يك فرايند تصميم‌گيري نيست بلكه فرايندي شامل روشن ساختن و تعريف حقايق و تشخيص تفاوت بين آنهاست يا به عبارتي گونه‌اي فرايند ارزيابي است كه در پايان آن، در انتخاب حقايق ارزيابي شده تصميم‌گيري مي‌شود.

برنامه بياني روشن، مستند و مشروح از مقاصد و تصميمات است. برنامه خروجي فرايند برنامه ريزي است اما برنامه ريزي يك فرايند پيوسته است كه بيش از اتخاذ هر تصميمي آغاز شده و پس از اجراي آن تصميم ادامه مي‌يابد. برنامه‌ها تهيه شده و اجرا مي‌گردند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق :مديريت استراتژيک

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید