پایان نامه ارشد:مارها


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:مارها

مارها

مار در زبان بيگانه با دو اصطلاح ( هرپنت ) يا ( اسنيک ) آمده است لغت هرپنت از ريشه لاتيني ( هر پنس ) به معني خزنده و لغت اسنيک از ريشه انکلو ساکسون ( اسناکا ) گرفته شده است .

مارها داراي بدن کشيده و پوشيده از پولک هستند . دست و پا ، پلک چشم ، مثانه ، گـوش بيروني و مياني ( به استثناي استخوان رکابي ) پرده صماخ و مجراي استناش ندارد . بجز انواع چند تيره ، که آثاري از استخوان هاي لکن در آن ديده مي شود . بقيه فاقد لکن خاصره و همچنين شش چپ اند . استخوان جناغ سينه نيز در هيچيک از انواع تيره مارها ديده نمي شود . به همين دليل دنده هايشان در جلو آزادند مخرج دفعي ـ تناسلي ( آنوس ) در بخش شکمي ، بين تنه و دم به طور عرضي قرار دارد . در بيشتر تيره هاي مار هر يک از دو نيمه استخوانهاي آرواره پايين ، که به وسيله رشته هاي پيوندي به هم متصل اند ، مي توانند به طور مستقل حرکت کنند . اتصال دو آرواره نير به نحوي است که بر حسب نوع مار اغلب تا ۱۸۰ درجه قابل باز شدن است . اين وضع به مار امکان ميدهد که طعمه اي را که نسبت به دهان جانور خيلي بزرگتر است براحتي ببلعد . مجموع مهره هادر ستون پشتي بدن مار بر حسب نوع آن از ۱۴۱ تا ۱۴۵ عددي گزارش شده است

مارها در تمام نقاط جهان ، بجز زلاندنو و قطبين ، ديده شده اند . تقريبا” از ۳۰۰۰ نوع مار پراکنده در جهان تنها ۳۵۰ نوع آن سمي اند و از اين تعداد فقط بين ۱۵۰ تا ۱۸۰ نوع را مي توان سمي و خطر ناک تلقي کرد . از ايرلند و ماداگاسکار نيز تا کنون بين مار سمي گزارش نشده است . تمرکز مارهاي سمي خطرناک در آسيا بيش از ساير نقاط جهان است پس از آسيا قاره آمريکا با داشتن حدود ۱۰۰ نوع مار سمي در مرتبه دوم قرار دارد آفريقا و استراليا بين ۷۰ تا ۸۰ نوع مار سمي دارند در حالي که در اروپا فقط ۷ نوع مار سمي ديده مي شود . محل سکونت مارها متفاوت است . برخي که حفار هستند در سوراخها و نقب ها زندگي مي کنند . اين مار ها معمولا” باريک و کوچک اند و چشمهايشان در زير پولکهاي سر پوشيده است . برخي ديگر در روي شاخه هاي درختان و بعضي در جاهاهي مرطوب زيستگاهشان آب دريا است . کوچکترين مارها در حالت بلوغ در حدود ۲۰ سانتيمتر و متعلق به تيره لپتو تيظو پيده است و يزرگترين آنها از جنس پيتون هاست که به ۱۱ متر هم مي رسد.

 

مار شناسي

مشخصات عمده مارها به شرح زير است:

۱) گوش خارجي ندارند.

۲) انتهاي قدامي زبان آنها دو شاخه است و داخل کيسه يا غدامي در دهان قرار دارد.

۳) چشم آنها فاقد پلک بالايي است و پلک پائيني به طرف بالا امتداد دارد. و ضمن اتصال به کره چشم آنرا مي پوشاند بنحوي که هميشه چشم مار باز مي نمايد.

۴) فکهاي آنها بوسيله وترهاي نرم به هم مربوط است . اتصال مفصلي استخوانهاي دهانشان طوريست که حرکت آزاد دارند و بلع شکار را سريع و آسان مي کند.

۵) مارها استخوان جناغ سينه ، لکن دست و پا ندارند مگر در خانواده بوا و مارهاي کرمي شکل که فقط آثاري از آنها است و پا در اطراف آنال با نر چشان مشاهده مي شود .

● ساختمان داخلي و شکل ظاهري مارها :

اسکلت استخواني مارها از چمچمه و ستون فقرات و دنده ها تشکيل مي شود نامگذاري آنها تقريباً شبيه استخوانهاي انسان و شبيه حيوانات مي باشد.

تعداد دندانها و طرز قرار گرفتن آنها در خانواده هاي مختلف مارها متفاوت است . شناسايي دندانها ساده ترين و مطمئن ترين راه تشخيص و تفکيک مارهاي سمي از غير سمي است . دستگاه عصبي مارها از يک مغز کوچک و نخاع شوکي بزرگ تشکيل مي شود ، قوي ترين حس مار همان لمس با زبان است که صدا و حرکات مختلف را از راه جذب ارتعاشات به استخوان گوش داخلي منتقل و ضعف بينايي را جبران مي کند.

تغذيه مارها بر حسب نوع آنها از پستانداران ، پرندگان ، قورباغه ها ، ماهيها ، مارمولکها، تخم پرندگان، کرمها و حشرات تامين مي شود . عمل هضم به کندي صورت مي گيرد و جانور به هضم تمام مواد جز ناحق ، مو و پر قادر است .

يکي از عوامل تشخيص مارها شکل و مشخصات ظاهري آنها است در اندام مارها سه ناحيه مشخص وجود دارد ( ناحيه سر ، ناحيه شکم و ناحيه دم) . فاصله بين انتهاي سر و قلب را گردن مي نامند . شکل مارها متفاوت و اکثراً استوانه اي شکل و قابل انبساط است . دم مارها معمولاً مدور يا گرد است مگر در مارهاي دريايي که داراي دمي مسطح و پهن هستند . بعضي مارها خيلي بزرگ مانند بوا و برخي کوچک که با کرمها قابل اشتباه اند . بدن مارها از پولکهايي پوشيده شده است که در قسمتهاي مختلف بدن به نامهاي مختلف موسوم اند . دانستن تعداد ، شکل و طرز قرار گرفتن اين پولکها روي بدن ، از نظر شناسايي مارها بسيار حائز اهميت است . طول بدن مار با اندازه گيري فاصله ما بين نوک پوزه يا قسمت قدامي دهان تا انتهاي دم و دم از ابتداي آنال يا پولک مخرج تا انتهاي دم به حساب مي آيد .

مارهاي بزرگ ايران تا آنجايي که مشاهده و مطالعه شده است در حدود دو مترند و مارهاي کوچک از چند سانتيمتر معمولاً کوتاه است ولي گاهي هم ممکن است که بلند باشد . بطور کلي مي توان نشانيهاي مارهاي سمي را چنين خلاصه نمود:

در گروه افعيها سر مثلثي شکل يا گوشه دار و از پولکهاي کوچک پوشيده است مردمک چشم عمودي و دم کوتاه است و داراي گردن مشخص است و در گروه الا پيده يا مارهاي کبرا معمولاً سه مار به اندازه بدن و در امتداد آن قرار دارد و از پولکهاي مشخص يا قرنيه که با شکل پولکهاي بدن متفاوت است پوشيده مي باشد . در حالت طبيعي ناحيه گردن کاملاً مشخص نيست و مردمک چشم گرد يا بيضي و دم نسبتاً بلند است .

در مارهاي نيمه سمي يا اوپيستوگليفا کم و بيش شبيه مارهاي گروه الاپيده يا کبري مي باشد ولي دندانهاي سمي در قسمت حلقي دهان قرار دارد و بندرت گزش آنها باعث مرگ مي شود . اما در مارهاي دريايي که فقط در خليج فارس ديده مي شوند سر کوچک است و در امتداد بدن قرار دارد ، دم پهن است و به حرکت مار در آب کمک مي کند . تمام مارهاي دريايي سمي هستند و رنگ بدن مارها متفاوت است گاهي يکنواخت و ساده و گاهي از خطوط و نقوشي که در انواع مختلف مارها متفاوت است توام مي باشد .

با مطالعه طرز زندگي مارها و شناخت آب و هوا و شرايط اقليمي هر منطقه در فصول مختلف سال ، مي تو ان حدس زد که چه نوع مارهايي در مناطق مختلف زندگي مي کنند ، مارها را از نظر محل زندگي به دو دسته زميني و دريايي تقسيم مي کنند .
(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

مارها

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید