پایان نامه ارشد:عوامل تأثير گذار در پيدايش شهر ياسوج

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:عوامل تأثير گذار در پيدايش شهر ياسوج

مقدمه :

انسانها براي كار و زندگي در پهنة ‌محدود و كم و بيش متراكم گرد هم مي آيند‌كم‌كم شهرها را پديد مي‌آورند‌.بنابراين مي‌توان گفت شهر عاليترين مكان تجمع زيستي انسان از ابتدا تا كنون بوده است. به عبارت ديگر شهر به عنوان محل سكونت و معيشت انساني بيان كنندة فعل و انفعالات سياسي – اقتصادي – اجتماعي- فرهنگي بوده است كه امروزه اهميت زيادي پيدا كرده است. شهرها روند متفاوتي را در طول تاريخ طي كرداند. مرحله رو آوردن انسان به زندگي شهري ازمهمترين مقاطع تاريخي بشريت است(شاهي سوندي ،1384، صص (3-2))

عبدالرحمن بن خلدون (808-733هـ .ق )‌در مورد تحول زندگي اجتماعي بشر از باديه‌نشيني تا سكونت در شهرها و روستاها مي گويد انسان به علت سرشت مدني ناگزير به گردهم آمدن با همنوعان خود و ايجاد تشكيلات اجتماعي كه در آن هر عضو براي رفع نيازهاي خود محتاج به همكاري با ديگران است شهرهاي بزرگ نتيجه روند طولاني شهرنشيني در مقياس كوچك بوده و شهر نشيني در مقياس كوچك را نيز بايد ناشي از بهبود در وضعيت زير بناي روستا دانست . بررسي تاريخي شيوة‌گسترش هر شهر دلايل گوناگوني دارد اين دلايل در شناسايي الگوي شكل گيري و ساختار فضايي و كالبدي شهر در گذر زمان و بستر مكان حائز اهميت است . كاربرد مهم اين شناسايي ، به تشخيص درست نحوه توسعه كمك مي كند . شهرها با تحولات اقتصادي ، اجتماعي ، و سياسي و نوآوري و فن شناختي متحول و دگرگون مي شوند .

شهرها حاوي مسائل اقتصادي و اجتماعي خاص خود دارند ، كه طي مراحل تاريخي و توسعه فضايي شكل گيري مقياسهاي مختلف سرزمين نمود پيدا كرده‌اند و از اين جهت چشم انداز مسأله ، شكل گيري هسته اصلي شهر ، موقعيت و نحوه استقرار اجزاء شهر در يك فضاي گسترده با توجه به نقش منطقه اي و ملي شهر خود را نشان مي دهد (‌مجيد زاده ، 1367)

در اين ميان پيدايش و توسعه شهر ياسوج متأثر از فرايندهاي طبيعي ، اقتصادي ، اجتماعي و سياسي كه در چند دهه اخير مراحل گوناگوني را طي كرده است ( از اين رو در اين مقاله برآنيم تا به عوامل مهم و اساسي در پيدايش شهر ياسوج پي ببريم)

روش تحقيق :

روش تحقيق بكار رفته در تهيه و تدوين اين مقاله از نوع توصيفي و تحليلي است و در راستاي فراهم نمودن اطلاعات مورد نياز از دو روش كتابخانه اي – اسنادي و روش مطالعه ميداني استفاده شده است در ضمن از مصاحبه با مسئولان و كارشناسان سازمانهاي مختلف نيز كمك گرفته ايم در پايان با تنظيم اطلاعات بدست آمده به جمع بندي آنها پرداخته شده و نتيجه گيري صورت پذيرفته است .

شناخت تاريخچه شهر ياسوج

شهر مجموعه  پيچيده اي از روابط و مناسبات انساني با محيط است ، در اين مجموعه نه تنها روابط انساني با محيط از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است بلكه روابط دروني انسانها و ويژگيهاي فرهنگي اجتماعي از ديدگاه شهر‌سازي مورد بررسي قرار مي‌گيرد . شهر ياسوج از اين قاعده مستثني نبوده است پيدايش و شكل گيري شهر ، نتيجه تعاملات اقتصادي ، اجتماعي ،فرهنگي ، سياسي و طبيعي بوده است. نام اين شهر واژه فارسي است كه به تدريج ضمن تلفظ به لهجه محلي ( ياسيج ) بوده  به زمان به ياسوج مبدل گشته است ، و در فرهنگ معين ياسوج به معناي مرد پيكان‌دار آمده است ( طرح توسعه عمران و حوزه نفوذ شهر ياسوج، 1378)

در كتب تاريخي كهن به تمام نواحي عشاير نشين كهگيلويه و بوير احمد بلوك كهگيلويه مي‌گفتند ، يكي از جامعترين و بزرگترين كتابهاي كه در مورد كهگيلويه بحث كرده است كتاب فارسنامه ناصري ، تأليف حاج ميرزا حسن حسيني فسايي است ( غفاري ، 1378)

هسته تاريخي شهر ياسوج محدوده تل خسرو بوده است كه آثار آن در 6كيلومتري جنوب شهر ياسوج به چشم مي خورد . تل خسرو زماني مركز نفوذخوانين بويراحمد عليا بوده است و قدمتي دو هزار ساله دارد .

نخستين بار حدود سالهاي (1307-1306) دولت وقت تصميم گرفت در اين منطقه نفوذ نمايد، كه به واسطه مقاومت مردم ودرگيرهاي شديد ، هر دو طرف متحمل تلفات فراواني گرديد تا اينكه در سال 1309 قواي نظامي به منطقه وارد شد و مقدمات ايجاد شهري را در تل خسرو ايجاد كرد ولي بدليل صلح آميز بودن اين شهر از لحاظ طبيعي كم كم توسعه پيدا كردتا اينكه به مركز استان تبديل شد ( بشارتي فر ، 1383)

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

عوامل تأثير گذار در پيدايش شهر ياسوج