تحقیق:طرحي براي آينده ي مسلمانان

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:طرحي براي آينده ي مسلمانان

چکيده

نهضت جهاني اسلام، با مخالفت قريش و همه­ي بت­پرستان شبه جزيره آغاز شد. آنان به
دسيسه­هاي گوناگوني روي آوردند که نتيجه نداشت و آخرين اميد آن­ها درگذشت پيامبر صلي الله عليه و آله بود. با اين شرايط و همچنين کامل نبودن رشد فکري جامعه چاره­ي پيامبر براي تداوم نهضت اسلام انتخاب فرد شايسته از جانب خداوند براي رهبري بود. اين انتخاب پس از حجه الوداع در بيابان غدير خم رسماً اعلام شد و اميرالمؤمنين امامت جامعه را بر عهده گرفت. قبل از مراسم غدير در مناسبت­هاي گوناگون اين وصايت توسط رسول خدا بارها اعلام شده بود هرچند که عدالت شديد امام علي (عليه السلام) دشمنان زيادي براي ايشان به وجود آورده بود، دشمناني مثل منافقين به ظاهر مسلمان که در حيات پيامبر و بعد از رحلت ايشان توطئه­هاي زيادي را اجرا کردند و عاقبت خلافت را هرچند در ظاهر از اميرالمؤمنين ربودند. پيامبر خدا هم که علم به اين سرانجام داشت همواره نگران اعلام جانشيني امام بوده و سعي داشت نشانه­هايي که خبر از نزديکي غدير مي­داد را از دسترس منافقان پنهان کند.

بعد از رحلت پيامبر جامعه­ي تازه مسلمان دستخوش تغييراتي در ترکيب و قلمرو حکومتش شد که اگر درايت و ايثار اميرالمؤمنين نبود اسلام ضربه­ي مهلکي مي­خورد. اين رفتار امام غدير را زنده نگه داشت و آن را به حادثه­اي فراموش نشدني تبديل کرد.

کليد واژه:

 حجه الوداع ، غدير ، سقيفه، توطئه، منافقين، کودتا، جانشيني، مسلمين.

مقدمه

گذشت زمان همواره بستر حوادث تاريخ­ساز بوده و تاريخ، پژواک روزگار گذشتگان ماست. جست­و­جو و مطالعه­ي وقايعي از گذشته که نقش الگو دهي زيادي دارند؛ مثل تاريخ اسلام،در بالا بردن سطح بصيرت و اصلاح عملکرد هر فرد و شناخت حق از باطل سهم بسزايي دارد.

حادثه­ي غديرخم يکي از قله­هاي پر فراز و نشيب تاريخ اسلام است که با بررسي وقايع قبل و بعد از آن، اهمّيّت مسئله­ي غدير، لزوم به وقوع پيوستن آن و تدبير خداوند در ايجاد و اجراي آن کاملاً روشن مي­شود. از آن­جايي که تحقق حادثه­ي غدير مورد قبول هر مسلمان و پژوهش­گر در دين اسلام است، بسط و بررسي پيرامون اين مسئله، موارد استفاده و کاربرد زيادي دارد و ثابت کننده­ي نگاه موشکافانه و همه­جانبه­ي اسلام به جزئي­ترين مسائل زندگاني انسان است.

به دليل حساس بودن مسأله­ي غدير و تأثيرگذاري بسيار آن بر نحوه­ي زندگي، تاريخ­نويسان زيادي سعي در به نگارش درآوردن اين حادثه و همچنين برداشت­هاي خود از آنان داشته و دارند گاهي اين برداشت­ها مخالف با حقيقتي است که در بطن غدير جاي گرفته است. به هر ترتيب، انکار عظمت اين روز و صاحب آن، امري محال و غير عقلايي است. حتي مخالفان نيز ناخواسته به آن اعتراف کرده­اند.

معناي لغوي و اصطلاحي غدير خم

در لغت: غدير در لغت به معناي مکاني فرورفته در زمين است که در آن آب باران يا سيل جمع شده و تا مدتي باقي مي­ماند. درباره­ي«خم» ياقوت حموي از زمخشري نقل کرده که خم اسم مردي رنگ­کار بوده و غديري را که بين مکه و مدينه است به او نسبت داده اند.

در اصطلاح: نام ناحيه­اي است در ميان مکه و مدينه که بر سر راه حجاج قرار دارد.

طرحي براي آينده­ي مسلمانان

نهضت جهاني اسلام بامخالفت و ستيز قريش، بلكه عموم بت‌پرستان شبه جزيره، آغاز شد. آنان به دسيسه‌هاي گوناگوني براي خاموش ساختن اين مشعل آسماني متشبّث شدند، ولي هر چه كوشيدند كمتر نتيجه گرفتند. آخرين اميد آنان اين بود كه پايه‌هاي اين نهضت با درگذشت صاحب رسالت فرو ريزد و به سان دعوت برخي از افراد كه پيش از پيامبر مي‌زيستند به خاموشي گرايد[1].

قرآن مجيد، كه در بسياري از آيات خود دسيسه‌ها و خيمه‌شب‌بازي‌هاي آنان را منعكس كرده است، انديشه بت‌پرستان در مورد مرگ پيامبر (صلّي‌الله عليه واله و سلّم) را در ضمن آيه زير منعكس مي‌كند و مي‌فرمايد:

اَمْ يَقُولُونَ شاعِرٌ نَتَرَبَّصٌ بِهِ رَيْبَ الْمَنُونِ قٌلْ تَرَبَّصُوا فَاِنِّي مَعَكُمْ مِنَ الْمُتَرَبِّصِينَ اَمْ تَأْمُرُهُمْ اَحْلامُهُمْ بِهذّا اَمْ هُمْ قََوْمٌ طاغُونَ[2].

«بلكه مي‌گويند او شاعري است كه ما انتظار مرگش رامي کشيم. بگو انتظار بريد كه من نيز با شما در انتظارم. آياعقلهايشان آنها را به اين اعمال دستور مي­دهد يا گروهي سركشند؟»

سؤال اين است كه چگونه مي‌توان پايداري نهضت را پس از پيامبر (صلّي‌الله عليه واله و سلّم) تضمين كرد، به طوري كه مرگ رسول الله مايه ركود يا عقبگرد نهضت نشود. در اينجا دو راه وجود دارد:

الف) رشد فكري و عقلي امّت اسلامي به حدي برسد كه بتوانند پس از درگذشت پيامبر (صلّي‌الله عليه واله و سلّم) نهضت نوبنياد اسلام را همچون عهد رسالت رهبري كنند و آن را از هر نوع گرايش به چپ و راست مانع شوند و امّت و نسل‌هاي آينده را به صراط مستقيم سوق دهند.

رهبري همه جانبه­ي امّت پس از درگذشت پيامبر (صلّي‌الله عليه واله و سلّم) در گرو شرايطي بود كه متأسفانه اغلب افراد فاقد آن بودند. جهش همه جانبه و دگر­گوني عميق در دل يك ملت كار يك روز و دو روز يا يك سال و ده سال نيست و پايه‌گذار انقلاب، كه مي‌خواهد نهضت خود را به صورت يك آيين جاويد و ثابت و استوار در تمام ادوار درآورد، نمي‌تواند در مدت كوتاهي به اين هدف نايل گردد. پايداري انقلاب و رسوخ آن در دل‌هاي مردم، به نحوي كه پيروان آن پس از درگذشت پايه‌گذار نهضت گامي به عقب ننهند و به رسوم ديرينه و آداب و اخلاق نياكان خود بازنگردند، بستگي به فرد يا افراد برجسته‌اي دارد كه زمام امور نهضت را به دست گيرند و با مراقبت‌هاي داهيانه و تبليغات پيگير جامعه را از هر نوع گرايش نامطلوب صيانت كنند تا آنكه نسلي بگذرد و نسل نوي كه از روز نخست با آداب و اخلاق اسلامي خوي گرفته است جاي نسل پيشين را بگيرد.

در ميان نهضت‌هاي آسماني، اسلام خصوصيت، ديگري داشت و وجود چنين افراد برجسته‌اي براي پايداري و تداوم نهضت ضروري بود. زيرا آيين اسلام در ميان مردمي پديد آمد كه از عقب افتاده‌ترين مردم جهان بودند و از نظر نظامات اجتماعي و اخلاقي و ساير جلوه‌هاي فرهنگ و تمدن بشري در محروميت مفرط به سر مي‌بردند. از سنن مذهبي، جز با مراسم حج كه آن را از نياكان به ارث برده بودند، با چيز ديگري آشنا نبودند. تعاليم موسي و عيسي عليهما السلام به ديار آنان نفوذ نكرده، اكثر مردم حجاز از آن بي‌اطلاع بودند. متقابلاً، عقايد و رسوم جاهليت در دل آن‌ها رسوخ كامل داشت و با روح و روان آنان آميخته شده بود.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : طرحي براي آينده ي مسلمانان