پایان نامه ارشد:طراحي لباس با كمك كامپيوتر (CAD)


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:طراحي لباس با كمك كامپيوتر (CAD)

طراحي لباس با كمك كامپيوتر (CAD)

ظهور كامپيوتر اگرچه رويدادي علمي بود، اما انقلاب صنعتي را كه از بسياري جهات قابل مقايسه با انقلابهاي صنعتي ديگر نيست پديد آورد. كامپيوتر در قرن اخير در كشورهاي صنعتي و پيشرفته به سرعت گسترش يافته و حيطه عمل و حكومت ان تمام فعاليت هاي انساني را در برگرفته است.

طرز كار و اداره و مديريت دستگاههاي اقتصادي و اجتماعي و آموزشي و اداري و دفاعي پس از اختراع و استفاده از كامپيوتر تحول عظيمي يافت كه زندگي بشر را در نيمه دوم قرن بيستم كاملاً تحت تسلط خود در آورد.

يكي از جنبه هاي كاربرد كامپيوتر، تأثيرگذاريبر طراحي پارچه و لباس و سايزبندي و محاسبه ضايعات پارچه هنگام برش و علامت گذاري بر روي الگو براي دوخت است.

كامپيوترها به چهار گوره تقسيم مي شوند:

1- پردازنده مركزي MAINFRAME

كامپيوتر بزرگي است كه ظرفيت آن بسيار بيشتر از يك كامپيوتر كوچك يا ريز كامپيوتر است.

2- كامپيوتر كوچك MINICOMPUTER

3- كامپيوتر خانگكي HOME COMPUTER

4- كامپيوتر شخصي PERSONAL COMPUTER كامپيوتري كه در طراحي استفاده مي شود، از نوع كامپيوترهاي بزرگ با قدرت زياد POWER of MINI MAINFRAME است. امروزه تعداد اين گونه كامپيوترها بسيار افزايش يافته است و با كاهش قيمتهاي كامپيوتر CAD كمپانيهاي كوچك نيز قادر به تهيه آن شده اند. انواع مختلف نرم افزار و برنامه ها و زبان كامپيوتر و عمليات مربوط را مي توان به راههاي گوناگون بر روي صفحه مانيتور مشاهده كرد.

خطوط پيشكل ، بردار ، برش الگو

براي كشيدن يك تصوير صفحه نمايش را به مربع هاي كوچك زيادي تقسيم مي كنمي. و سپس با سياه كردن برخي از آنها شكل مورد نظر را به دست مي آوريم. اين مربع هاي كوچك يخته تصويري مي گويند. اطلاعات ياخته تصويري براي ويدئو ، طرح هاي كشباف، طراحي پارچه هاي بافته شده در طرح هاي چاپ پارچه در نساجي بسيار مناسب است، البته پس از سياه كردن تمام صفحه و سفيد كردن بعضي از مربعها، مي توان به تصوير (منفي) يك شكل دست يافت، ليكن ما در اينجا براي آساني كار همه نمونه ها را از تصويرهاي (مثبت) انتخاب مي كنيم. دستگاههاي جديدتر، نگاره سازي ريزنگاشت «HIGH RESOLUTION» مي توان تصويرها را با جزئيات بيشتري ارائه كند. نقطهها بر روي صفحه كامپيوتر نشانگر ياخته تصويري هستند خطوط كوچك بين دو نقطه با برداري كه هم داراي اندازه و هم جهت فضايي است ثبت مي شود. VECTOR LINE به طور كلي هر دستگاه كامپيوتر عمليات زير را انجام مي دهد.

1- خواندن دستورالعملها (قسمت ورودي)

2- ضبط كردن دستورالعملها و اطلاعات لازم در حافظه و استفاده به موقع از آنها؛

3- اجراي عمليات منطقي و محاسبات

4- نظارت بر اجراي كليه و عمليات

5- چاپ يا ظاهر كردن نتايج (قسمت خروجي)

كاربرد كامپيوتر در الگو و دوخت

تعداد محدودي از كارخانجات بزرگ توليد لباس از كامپيوتر استفاده مي كنند. بسياري از آنها معتقدند كه با كامپيوتر فقط مي توان طرح الگوها را تغيير داد و انها را اصلاح كرد و اين دستگاه در برش الگو كاربردي ندارد. برخي از دلائل عدم استفاده از كامپيوتر عبارت است از :

1- شركت هايي كه سرمايه زيادي دارند. و طرفدارتكنولوژي مدرن جديدند و در صدد بالابردن كيفيت كار هستند عليرغم قيمت بالاي اين دستگاه به علت درآمد حاصل از آن و تأثيري كه بر روي محصولات كارخانه بجا خواهد گذارد اين دستگاه را براي تسريع كارهاي مربوط به الگو و دوخت مي خرند و استفاده مي كنند، ليكن توليديها و شركتهاي كوچك به علت هزينه سنگين و آموزش نمي توانند از اين دستگاه استفاده كنند.

2- بسياري از طراحان تمايلي به تغيير روش قديمي و سنتي خود كه در آن مهارت تجربه كافي كسب كرده اند ندارند و ترس از روبرو شدن با دستگاه پيچيده اي متشكل از قطعات الكتروني و سازشي با شرايط جديد و مشكلات آموزشي، آنها را از اين كار باز مي دارد.

3- شركت ها با مشكل تربيت تكنسين و كمبود افراد متخصص در اين زمينه مواجه هستند. آموزش CAD براي برش الگو، سايزبندي و غير و … بسيار گران است  شركت هاي مي بايست هزينه سنگيني را متقبل شوند. اگر شركت ها و توليديهاي لباس، آماده كردن و اجراي طرح و برش الگو را با كامپيوتر انجام دهند و به افراد آموزش لازم را در اين زمينه بدهند، در مدت زمان كوتاهي تأثير متقابل آن را در انسان و ماشين هاي دوخت در مي يابند. در اينجا نمونه كارهاي كامپيوتر را به اختصار توضيح مي دهيم.

رسم خطو مستقيم و منحني و طرح هاي آزاد

پاك كردن خطوط و يا قسمتهايي از آن، امتداد و گسترش خطوط.

تغيير خطوط به اندازه دلخواه ، يا به طول هاي ويژه.

اندازه گيري خطوط الگو ، تمام و يا قسمت هاي مورد نظر.

تغيير محيط شكلها در الگو.

جدا كردن قسمتهاي مختلف الگو.

اتصال كامل قسمت هاي جدا شده يا قسمتي از آنها.

حركت دادن قسمت هايي از الگو به اطراف.

چرخاندن و قرينه كردن الگوها.

اتصال ساسونها و افزودن گشادي (اوازمان) به الگو.

تكميل الگو ، افزودن اضافه درز براي دوخت، مشخص كردن علائم روي الگوف چرتها و محل اتصال قسمت عهاي مختلف الگو.

دادن اطلاعات لازم در مورد خصوصيات پارچه (طول، عرض، و طرح روي پارچه). مدل لباس، سايزهاي مورد لزوم، محاسبه ضايعات پارچه و انتخاب سايزهاي مناسب براي جلوگيري از هدر رفتن پارچه و كاهش در قيمت پارچه مصرفي.

طرحهاي گرافيكي

شكل صفحه 201

برگه مشخصات طرح و برش

شكل صفحه 202

كاهش قيمت لباس با استفاده از نقشه اي كه كامپيوتر ارائه مي دهد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

طراحي لباس با كمك كامپيوتر (CAD)