پایان نامه ارشد:روستاي خرانق

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:روستاي خرانق

موقعيت روستاي خرانق:

روستاي خرانق كه در عرض جغرافيايي 48/ 20/32 و طول جغرافيايي 09/40/54 واقع شده است، از دهستان رباطات، بخش خرانق و شهرستان يزد مي باشد. و به فاصله 75 كيلومتري مركز شهرستان واقع شده است. اين روستا در كوير مركزي قرار گرفته و كليه عوامل اقليمي و جغرافيايي آن گونه مناطق را دارا مي باشد. راه منتهي به روستا آسفالته است و روستا در يك فضاي هموار گسترده شده است.

ارتفاع روستا از سطح تراز صفر 1760 متر مي باشد. از جنوب روستا يك رودخانه فصلي مي گذرد كه به سمت شرق امتداد مي يابد.

طرح هاي روستاي خرانق

حوزة ناقذ و نفوذ روستاي خرانق:

روستاي خرانق داراي ارزش هاي معمارانه و تاريخي بوده و حوزة ناقذ و نفوذ آن به شرح زير مي باشد:

1- روستاهاي هامانه، سنگرد، درند و مزرعه آقا از خدمات روستا استفاده مي كنند.

2-  تعدادي از روستاهاي مجاور تحت پوشش خانه بهداشت اين روستا هستند.

3- دانش آموزان دختر و پسر متوسط جهت ادامه تحصيل به شبانه روزي اردكان مراجعه مي كنند.

4- مردم روستا براي خريدهاي مهم و يا كارهاي اداري مهم تر به شهر يزد و يا اردكان مراجعه مي كنند.

5- معمولاً به دليل عدم وجود مراكز فرهنگي و هنري جوانان به مراكز شهرستانها مراجعه مي كنند.

6- معمولاً جوانان جهت كاريابي به شهر يزد و اردكان و گاهاً اصفهان و تهران مراجعه مي كنند.

طرح هاي روستاي خرانق

(1) بررسي وضيعيت توپوگرافي، شيب و دفع آبهاي سطحي

1-1- وضعيت توپوگرافي و شيب روستاي خرانق

روستاي خرانق در طول جغرافيايي 32 درجه و 20 دقيقه و عرض جغرافيايي  54 درجه و 40 دقيقه شمالي در كنار ارتفاعات و حوضه هاي آبريز وسيعي واقع شده است. و ارتفاع متوسط آن از سطح دريا حدود 1760 متر مي باشد.

روستاي خرانق از تيپ روستاهاي پايكوهي – كويري است و در كنار ارتفاعات و حوضه هاي آبريز وسيعي در شمال شرق استان واقع شده است. شيب عمومي روستا به تبع وضعيت قرار گيري آن در دامنة ارتفاعات از شمال به جنوب و در غالب موارد 3 يا 4  درصد است.

سرچشمه مسيل هاي روستا همان رشته كوه هاي مرتفع و مهم استان يزد مي باشند كه در شمال شرق استان واقع شده اند. اين ارتفاعات كه از شمال شهر يزد تا منطقه خرانق امتداد يافته است داراي قلل مرتفع هنزا (3158 متر) مي باشند.

1-2- دفع آبهاي سطحي در روستاي خرانق

همان طور كه در نقشه توپوگرافي منطقه خرانق مشاهده مي گردد، خرانق در كنار ارتفاعات و حوضه هاي آبريز وسيعي در سمت غرب و شمال غرب واقع شده است. و آبهاي ناشي از بارندگي به سمت شرق و جنوب شرق سرازير مي شوند. در حال حاضر در شمال و جنوب خرانق دو مسيل خشك وجود دارد كه آبهاي ناشي از بارندگي در آن تخليه مي گردد. مسيل جنوبي كه عريض است و در خط القعر واقع شده، در امتداد جنوب غربي به جنوب شرقي كشيده شده است و آب بارندگي و سيلاب حوضة جنوبي و جنوب غربي خرانق به اين مسيل ريخته و تخليه مي گردد. اما آب بارندگي حوضه شمال ابتدا در مسيل شمالي جريان مي يابد و سپس خرانق را دور زده و به مسيل جنوبي مي پيوندد. آبهاي سطحي ناشي از بارندگي در كوچه ها و خيابان هاي خرانق با توجه به شيب منطقه كه از شمال به جنوب مي باشد و با توجه به شيب حدود 3/0 در غالب موارد، به راحتي از كوچه هاي فرعي به كوچه هاي اصلي تخليه و از آنجا به خارج از خرانق در خط القعرها و از جمله مسيل جنوبي هدايت مي شود.

طرح بهسازي خرانق

(2) بررسي وضعت پوشش گياهي روستا و محدوده:

2-1- تعداد و تنوع پوشش گياهي:

خرانق روستايي است واقع در منطقه كويري استان يزد و اگر چه روستايي پايكوهي – كويري محسوب مي شود، فقر گياه و درخت در چشم انداز عمومي، كه خصوصيتي عام در روستاهاي كويري است، در ان به چشم مي خورد.

در نقشه تراكم پوشش گياهي استان (گياهان كويري) منطقه خرانق در تيپ مراتع درجه چهار و به صورت منطقه حفاظت شده شديد قرار دارد. انواع پوشش گياهي روستا شامل: درختان كاج، گز، طاق، انار و تعداد اندكي درختان پسته و انجير و نخل
مي باشد.

طرح بهسازي خرانق

2-2- وضعيت پوشش گياهي در معابر و واحدهاي مسكوني روستا:

همان طور كه اشاره شد فقر گياه و درخت در منظر عمومي روستاي خرانق به ديده
مي شود به نحوي كه به ندرت در معابر روستا گياه و درختي به چشم مي خورد. معابر درون بافت قديمي قلعه به علت محدوديت فضا، تنگ و باريك و در بعضي مسيرها مسقف هستند و به كل بافت درون قلعه عاري از درخت است. و تنها در معابر  عمومي گرداگرد بافت دورة ميانه روستا و بعضي معابر بخش توسعه يافته جديد روستاي خرانق، در كنار خيابان كشي هاي جديد، ندرتاً درختان گز و كاج و توت ديده مي شود. فقر منابع آبي و گرما و خشكي هوا از دلايل عمده فقر گياه در چشم انداز محيطي روستا مي باشد. تنها مي توان به باغات انار و كشتزارها و مزارع هويج، گندم، جو، پنبه و … در اطراف قلعه اشاره نمود كه به علت كوتاه بودن و يا ريختن حصار باغها و شيب طبيعي معابر روستا در چشم انداز عموم قرار مي گيرند. در معابر عمومي درختان گز و كاج بيش از همه ديده مي شود.

بر خلاف معابر عمومي وجود درخت و گياه در درون حياط هاي بافت مسكوني خارج از قلعه، حتي اگر شده تنها يك درخت، از ارزش خاصي برخوردار است كه البته در حياط خانه ها بيش از همه درختان انار به چشم مي خورند.

چنانچه مقطعي غربي – شرقي از موقعيت روستا در منطقه ترسيم شود، ابتدا بخش فيزيكي بافت جديد و ميانه روستا، سپس نوار باريكي از باغات انار و پسته، پس از آن بافت متراكم قلعه و سپس باغات انار و در آخر مزارع و كشتزارهاي هويج، زردك، گندم، جو، پنبه و … ديده مي شود.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

روستاي خرانق