پایان نامه ارشد:رابطة هوش هیجانی با خلاقیت و سلامت عمومی در دانشجویان دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اسلامي ساری

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:رابطة هوش هیجانی با خلاقیت و سلامت عمومی در دانشجویان دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اسلامي ساری

مقدمه:

يکي از موضوعاتي که درحوزة روابط بین فردی مي توان مطرح کرد، هوش هيجاني[1] است . همدلي با ديگران و استفاده مثبت از هيجانها در تفکر و شناخت، کاربرد مناسب هيجانها در روابط انساني، درک حالات هيجاني خود و ديگران و خويشتنداري، موضوع هوش هيجاني است که مؤلفه هاي روانشناختي هستند که مي توانند بر سلامت جسم و روان و همچنین سلامت فکر فرد تأثير بسزايي داشته باشند(1).ماير كارلسو و سالوي[2] (1999)پيشنهاد مي‌كنند كه هوش هيجاني به افراد كمك مي‌كند كه افكار روشني داشته باشند و اين همان چيزي است كه منجر به فرآيندهاي بينشي و شهودي مي‌شود(2).

اوسويس، براكت و ماير[3]  (2007) اضافه مي‌كنند كه هوش هيجاني يك فرد را توانا مي‌كند تا خلق مثبت را افزايش دهد يا حفظ نمايد و بنابراين به صورت غير مستقيم تفكر خلاق را افزايش مي‌دهد(3).تورنس(1994)، خلاقيت را فرآيندي مي‌داند كه شامل حساسيت نسبت به مسائل، كمبودها و بن‌بست‌ها مي‌شود و مركب از چهار عامل سيالي[4]، ابتكار[5]، انعطاف‌پذيري[6] و بسط[7] مي‌باشد. فرض‌هاي نظري پيشنهاد مي‌كنند كه هوش هيجاني ممكن است منجر به خلاقيت بيشتر در افراد بشود. براي مثال گينا[8]، (2005) پيشنهاد مي‌كند كه هوش هيجاني و مؤلفه‌هايش منجر به مهارتهاي خاصي از جمله خودآگاهي، خلاقيت و همدلي مي‌شود(4).

پالفای و سالووی(1993)  معتقد هستند تواناییهای هیجانی می تواند با خلاقیت مرتبط باشد. هوش هیجانی شخص را قادر می سازد از روابط بین خلق و عملکرد آگاه شود و تلاشهای خود را به سمت فعالیتهایی هدایت کند که بهترین وضعیت هیجانی را موجب شود. بعضي مطالعات تجربي از اين فرض حمايت كرده‌اند كه هوش هيجاني منجر به خلاقيت[9] بيشتر مي‌شود( 4). در صورتي كه در اين ميان مطالعاتي نيز يافت مي‌شود كه نشان مي‌دهد هوش هيجاني مانع خلاقيت مي‌شوند. براي مثال زناسي و لوبارت[10]،(2009)نشان دادند كه بعضي از مولفه‌هاي هوش هيجاني (توانايي تشخيص هيجانات از روي صورت و تصاوير) به طور منفي با عملكرد خلاق ارتباط دارد(5).وجود اختلاف در نتايج تحقيقات مختلف مي‌تواند. ناشي از گستردگي حوزه هوش هيجاني باشد. نظر به اينكه هوش هيجاني از چندين مولفه مختلف تشكيل شده است به نظر مي‌رسد كه بعضي از اين مؤلفه‌ها سهم بيشتري در برآورد خلاقيت داشته باشند(5).امروزه تأکید زیادی بر اثرات روان شناختی هیجان می‌شود و این موضوع عموماً پذیرفته شده است که هیجان با سایر ظرفیت‌های شناختی انسان ارتباط تنگاتنگي دارد. گاهي اوقات اين هيجانها منجر به افزایش ظرفيت‌هاي شناختي و گاهي اوقات منجر به كاهش اين ظرفيت‌ها مي‌شود، به علاوه توافق‌های زیادی وجود دارد که هیجانها منبع اولیه انگیزش هستند، آنها اعمال انسان را برانگیخته، حفظ و هدایت می کنند (6).

در مورد ارتباط هوش هيجاني و سلامت، بسياري از تحقيقات پيشين نشان مي دهد که افرادي که از هوش هيجاني بالايي برخوردار هستند  نسبت به افرادي که هوش هيجاني آنها پايين تر است، به طور معناداري از سلامتي جسماني و رواني بالاتري ، برخوردار  مي باشند(10،9،8،7).

از آنجا که به نظر می رسد که هوش هیجانی به عنوان یکی از مولفه‌های مهم در ارتباطات نقش بسزائی در خلاقیت ایفا می‌کند، شناخت میزان هوش هیجانی در دانشجویان موجب می شود که میزان خلاقیت آنها در زمینه های مختلف مخصوصاً زمینه مربوط به رشته تحصیلی آنها تعیین شود که این موضوع می تواند در به کارگیری دانشجویان خلاق در حیطه های مختلف علمی، فرهنگی، هنری و از این قبیل، و در اداره امور مختلف کشور کمک قابل توجهی نماید. همچنین از لحاظ کاربردی نتايج این تحقيق مي‌تواند در جهت برنامه‌ریزی لازم در جهت تبدیل کاستی‌ها و ایجاد ظرفیت‌های جبران کننده و مکمل در جهت ایجاد تفکر خلاق در دانشجویان علوم پزشکی مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب می‌توان امیدوار بود که نتایج مطالعه حاضر تصویر عینی و گویايی از کم و کیف، نارسائی‌ها و نقاط قوت و ضعف دانشجویان علوم پزشکی که در ارتقاء سطح سلامت افراد جامعه نقش بسزایی دارند، در زمینه خلاقیت ارائه دهد و علاوه برآن با بررسی میزان سلامت عمومی دانشجویان، اطلاعات مناسب و كارآمدي براي برنامه‌ریزان بهداشت روانی در جهت حفظ و ارتقاء سطح سلامت عمومی آنها فراهم نماید.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

رابطة هوش هیجانی با خلاقیت و سلامت عمومی در دانشجویان دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اسلامي ساری