تحقیق:تاریخچه پالایشگاه پارسیان

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:تاریخچه پالایشگاه پارسیان

مقدمه :

اردوران تولید صنعتی تا به حال که دوران سیستم های پیشرفته اتوماسیون و تکنولوژی پیشرفته می باشد ابزار و ماشین آلات به عنوان عوامل تولید به شمار می روند .

در طی دوران تولید نسبی امکان جایگزینی انسان به جای ماشین میسر بود ولی هر چقدر به طرف تولید صنعتی و پیشرفته نزدیک می شویم امکان استفاده از انسان به جای ماشین آلات وجود ندارد .

از کار افتادگی ماشین آلات یک تغییر تصادفی است که زمان وقوع آن دقیقا مشخص نیست بنا بر این جهت تعیین زمان از کارافتادگی کاشین آلات یک متغییر متصادفی است که زمان وقوع آن دقیقا مشخص نیست بنا بر این جهت تعیین زمان از کار افتادگی ماشین آلات با استفاده از قوانین و ظوابط شخص آماری می توان با تشخیصتوزیع آماری از کار افتادگی ماشین آلات زمان وقوع آن را با درصدی مشخص کرد . بنا بر این برای جلوگیری از توقف ها و از کارافتادگی های بی مورد ماشین آلات که خود ریشه تمامی بلابای یک واحد صنعتی است لزوم ایجاد واحد تعمیرات و نگهداری از ضروریات اصلی یک کارخانه به شمار می رود .  ( واحد های تولیدی صنعتی )

لذا جهت حفظ سرمایه ها از یک سو و هزینه های بالای خرید ماشین آلات و دستگاههای از سوی دیگر ، استفاده برنامه ریزی شده و هم چنبن انجام عملیات تعمیرات و نگهداری به موقع ماشین آلات را برای شرکت های تولیدی الزامی می سازد . ولی هدف ایجاد واحد تعمیرات و نگهداری تضمین کننده کارکرد بهینه ماشین آلات نیست ضمن اینکه در اکثر واحدهای صنعتی کشورمان واحد تعمیرات و نگهداری وجود دارد در عین حال وضعیت نگهداری ماشین آلات و متعاقب آن ضررو زیان های ناشی از خرابی ماشین آلات بسیار چشمگیر می باشد چرا که به دلیل عدم استفاده از اصول علمی مربوط به مهندسی تعمیرات و نگهداری از همه برتر استفاده از روش های سنتی مانند انتظار برای خراب شدن ماشین آلات و تعمیرات آن در موقع از کار افتادگی ، کارآیی سیتم های تعمیرات و نگهداری رابه حداقل رسانده است که شاید این مسئله ناشی از عدم وجود فرهنگ پیشگیری و نگهداری در بین ما ایرانیان باشد تا زمانی که حادثه ای پیش نیامده ، در فکر پیشگیری از وقوع آن حادثه نباشیم .

به امید روزی که کشور عزیزمان ایران به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان تخصص های صنعتی در دنیا همراه با مردمی که دارای فرهنگ استفاده بهینه از امکانات صنعتی موجود روز هستند بتواند به عنوان بکی از قطب های صنعتی در دنیا مشهور شود

 

تاریخچه پالایشگاه پارسیان :

پالایشگاه پارسیان در استان فارس در 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان لامرد و 11 کیلومتری شهرستان مهر واقع شده است این پالایشگاه با وسعتی در حدود 300 هکتار فضای سبز در اطراف آن در 20 کیلومتر میدان گازی تابناک احداث شده است این پالایشگاه در سال 1382 احداث گرید .

این پالایشگاه از چهار حوزه گازی تابناک ، شانول ، وراوی و هما تغذیه می گردد مجموع گاز و مایعات گازی میادین مذکور برابر 40 ترلیون پای مکعب ( معادل 1133 میلیارد متر مکعب ) گاز شیرین و 595 میلیون بشکه مایعات گازی می باشد .

در حدود 72 درصد از میزان گاز و مایعات گازی میادین ذکر شده متعلق به میادین تابناک و هما می باشد که طی سالهای 1378 و 1379 که توسط کارشناسان شرکت ملی گاز و نفت شناسایی شده است .

آمارهای موجود نشان می دهد که مصرف انرژی ر کشور هر ده سال دو برابر می شود و این روند صعودی و با  در نظر گرفتن محدودیت های سوخت فصیلی آیا می توان امیدوار بود که در آینده بتوانیم نیازهای خود را به انرژی برآورده کنیم ؟

در حال حاضر گاز طبیعی جای خود را در همه جا باز کرده است و برخی از وسایل خانگی و صنعتی که قبلا با برق یا سایر انرژی های غیر فصیلی کار می کردند اکنون با گاز طبیعی راه اندازی می شده است این موضوع در بسیاری از موارد در بخش تجاری و صنعتی نیز مصداق دارد . لازم است اشاره کنیم که از این سوخت به نحو بهینه استفاده شود تا نسل های آینده مملکت نیز از این انرژی خدادادی نیز برخوردار شوند .

گاز طبیعی در صنعت چه کاربردهایی دارد :

مصارف صنعتی :

گازطبیعی مصارف زیادی در صنعت دارد از جمله فراهم آوردن مواد اولیه برای محصولات مختلفی از قبیل پلاستیک ، کود شمیایی ، ضد یخ ، و منسوجات است . در واقع صنعت بزرگترین مصرف کننده گاز طبیعی محصوب می شود . گاز طبیعی دومین منبع انرژی است که در صنعت مصرف درصد بالایی از گاز طبیعی را مصرف می کند اما این مصرف صنعتی در بخش کوچکی از صنایع متمرکز شده است . گاز طبیعی بطور عمده در صنایع کاغذ سازی ، فلزات ، مواد شمیایی ، پالایش نفت ، سنگ ، خاک رس ، شیشه و پلاستیک در پردازش مواد غذایی بکاربرده می شود حدود 84 درصد از کل گاز طبیعی در بخش صنعتی بکار می رود .

کاربردهای صنعتی :

کاربردهای صنعتی گاز طبیعی بیارند . کاربردهای صنعتی شامل آن دسته از مصارف مشابهی می شوند که در بخش های تجاری و مسکونی مانند گرمازدگی ، سرمازایی و آشپزی ، گاز طبیعی همچنین برای عملیات بازیافت و سوزاندن از پیش گرم کردن فلزات ( بخصوص برای آهن واستیل ) ، خشک کردن و رطوبت زدایی ، ذوب شیشه ، پردازش مواد غذایی و سوخت دهی در بخش های دیگر صنعتی کاربردهایی زیاد دارد .

چارت سازمانی :

مدیریت های شرکت ملی گاز ایران :

شرکت ملی گاز ایران در حال حاضر از 8 مدیریت اصلی و ستادی تشکیل گردیده است که زیر نظر معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران فعالیت می کنند . هر یک از این مدیریت ها در چهار چوب وظایف محوله ، وظیفه تحقق قسمتی از اهداف و وظایف محوله را بر عهده دارد .

مدیریت های ستادی شرکت ملی گاز ایران  عبارتند از :

1 – مدیریت برنامه ریزی تلفیقی

2 – مدیریت مهندسی و اجرای طرحها

3 – مدیریت بازرگانی

4 – مدیریت عملیات درحوزه پالایش و انتقال

5 – مدیریت اداری

6 – مدیریت گاز رسانی و فروش

7 – مدیریت مالی

8 – مدیریت امور بین المللی

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق :تاریخچه پالایشگاه پارسیان

Author: آرتین جوهری