تحقیق:بررسی عوامل موثر بر سازگاری زناشویی

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بررسی عوامل موثر بر سازگاری زناشویی

بیان مساله

 

خانواده كانون مهر، محبت و تربيت و مبناي شكل گيري زندگي اجتماعي انسانهاست. آن چه در خانواده و يگانگي زن و مرد نقشي بيشتر بر عهده دارد، سازگاري زناشويي مي باشد. به همين دليل، بررسي مسئله ي سازگاري زناشويي از جهات گوناگون چه ابعاد فردي و چه ابعاد اجتماعي امري مهم است. در بعد فردي اين مسئله مهم است چرا كه اگر يك زوج در روابطشان با يكديگر نتوانند به يك توافق نسبي و در نتيجه، سازگاري برسند، كاركردهاي خانواده مختل ميشود. در بعد اجتماعي نيز اين مسئله اهميتي ويژه دارد زيرا اگر خانواده كه كوچكترين واحد اجتماعي است، دچار دگرگوني و آسيب شود، بر كل جامعه تاثير ميگذارد و سلامت جامعه را با مخاطره می اندازد. اين امر براي كشور ما و بويژه در شرايط كنوني، از اهميتي بسيار برخوردار است. شواهد مرکز آمار ایران و دفاتر اسناد رسمی  نشان دهندهي افزايش خشونتهاي خانوادگي و ميزان طلاق است. در ابتدای کار منظور از سازگاری را بیان می کنیم .

سازگاري عبارت است از رفتار مفيد و موثر آدمي در تطابق با, از نظر ليدرر محيط فيزيكي و رواني به گونهاي كه تنها با تغييرات محيط همرنگي نكرده و به پيروي ناهشيار از آن بسنده نميكند بلكه خود نيز ميتواند در محيط تاثير گذاشته و آن را به گونهاي مناسب تغيير دهد

با توجه به مسئله اهميت خانواده، پژوهشگران و صاحب نظران پژوهشهاي متعددي در مورد خانواده ارايه كردهاند. براي مثال، مورگان به عنوان يك جامعه شناس، براي تطور خانواده چهار مرحله قايل شده است. در مرحلهي نخست، از آنجا كه هنوز مفهوم مشروعيت و نبود مشروعيت مطرح نشده بود، جامعه در يك هرج و مرج جنسي به سر ميبرد و هيچ قاعدهاي در روابط بين دو جنس حاكم نبود. در مرحلهي دوم، با پديد آمدن پديدهي منع زناي با محارم، محدوديتهايي در روابط ايجاد شد و در مراحل بعدي خانواده اي پيچيده تر و از نظر امروزه خانواده بر اساس اصول و هنجارهايي, ارزشي در سطحي بالاتر پديدآمد ويژه شكل ميگيرد و حفظ و ارتقاي روابط خانوادگي از ارزشي بسيار برخوردار گشت .

پژوهشهاي گوناگوني در جهت شناسايي عوامل موثر بر سازگاري و ناسازگاري زوجين صورت هلمن و همكاران گرفته است فوورس والسن بر اين اساس، عوامل گوناگوني و برادباري و فينچام شناسايي شده اند كه از بين آنها مي توان به عوامل فردي، عوامل اجتماعي- فرهنگي، وضعيت كنوني زندگي، عوامل ارتباطي دوجانبه و فرآيندهاي بين فردي اشاره كرد.

گرچه عوامل اجتماعي و فرهنگي نقشي مهم در سازگاري زناشويي دارند، اما عوامل يا ويژگي هاي فردي كه در اينجا از آن به عنوان شخصيت نام برده ميشود، تاثير ويژه و بيشتري دارند. روي هم رفته، شواهد موجود نشان ميدهند كه عوامل شخصيتي، پيش بيني كنندههاي تجربي موثري براي سازگاري و ثبات زناشويي هستند و وجود روابط بين عوامل شخصيتي و بازدهي زناشويي زوجين با استفاده از طرحهاي طولي و مقطعي گوناگون تاييد شده است.(اعتمادی ،1387)

بر اين اساس این پژوهش در پي آن است که به بررسی رابطه ی دلبستگی به والدین و همسالان و مسئولیت پذیری با رضایت زناشویی در بین دانشجویان متاهل دانشگاه پیام نور لامرد بپردازد .

 

 

اهمیت و ضرورت تحقیق

خانواده که قدیمی­ترین و اساسی­ترین بنیان جوامع است، از بدو پیدایش بشر وجود داشته و با پیوند زن و مرد آغاز می­شود، وابسته به کیفیت این رابطه، پایداری یا ناپایداری آن تعیین می­شود. دو نفر هنگامی که با هم ازدواج می­کنند و زندگی مشترک را آغاز می­نمایند، در واقع راه کمال و بالندگی را شروع کرده­اند. اگر این انتخاب زن و شوهر صحیح باشد و بتوانند به توافق و همدلی برسند، یک خانواده آرام و متعادل را تشکیل می­دهند. لذا اهمیت شناخت و بررسی عواملی که سبب قوام و استحکام این نهاد اجتماعی می­گردند می­تواند گامی مفید در راستای ارتقای سطح فرهنگ جامعه باشد (حسینی، 1377).(سایت www.irandoc.ir)

پی بردن به اهمیت خانواده، از دو منظر قابل بررسی است: نخست، اثری است که خانواده بر اجتماع بزرگتر یا به عبارت دیگر، ساخت کلی جامعه می­گذارد. به گونه­ای که برخی صاحب نظران، ساخت جامعه را به ویژه در جوامع اقتصادی تابعی از ساخت خانواده می­دانند (خداپناهی، 1374).

یکی از مهمترین عواملی که بر بقاء، دوام و رشد خانواده مؤثر است، روابط سالم و مبتنی بر سازگاری و تفاهم بین اعضا، به خصوص زن و شوهر است (افضلی، 1383). رضایت زناشویی، یکی از مهمترین عوامل اثر گذار بر عملکرد خانواده می­باشد. همه­ی زوج­ها به دنبال آن هستند که از زندگی زناشویی خود لذت برده و احساس رضایت داشته باشند. علاوه بر این، از آنجایی که کودک در خانواده به دنیا می­آید، کنش­های متقابل در رابطه­ی عاطفی میان مادر و کودک به روابط اجتماعی کودک در آینده شکل داده و نحوه­ی برخورد مادر با کودک در چگونگی اجتماعی شدن و کسب مهارت­های اجتماعی فرزند تأثیر بسزایی دارد که این دلبستگی زندگی اجتماعی آینده فرد و رضایت زناشویی او در زندگی زناشویی را جهت می­دهد (عباسی سرچشمه، 1384).

تربیت افراد مسئول و متعهد یکی از مهمترین و بنیادی­ترین هدف هر نظام تربیتی است. در این میان خانواده نقش اساسی را در ایجاد حس مسئولیت­پذیری ایفا می­کند. یکی از مؤلفه­های رضایت زناشویی وجود حس مسئولیت­پذیری میان زوجین است. لذا در این پژوهش سعی شده است که به بررسی رابطه­ی دلبستگی به والدین و همسال و مسئولیت­پذیری با رضایت زناشویی دانشجویان زن و مرد متأهل دانشگاه پیام نور لامرد پرداخته شود.بدون استواری خانواده، جامعه در وضعیت متزلزلی قرار خواهد گرفت. از این جهت آشنایی با عواملی که باعث پایداری ازدواج و خانواده می­شوند، برای همه­ی اقشاری که به استواری و بقای جامعه می­اندیشند، اقدامی ضروری و حیاتی است. امروزه انتخاب همسر و تشکیل خانواده معمولاً بر اساس معیارهایی صورت می­گیرد که بسیار سطحی است. برای مثال: معیارهایی همچون وضعیت ظاهری، شرایط اقتصادی، تحصیلات و وضعیت خانواده مورد نظر است. هر چند این ویژگی­ها مهم هستند، تکت شناخت نسبت به این ویژگی­ها از طریق مشاهده و پرس­وجو از دیگران صورت می­گیرد و عمیقاً بررسی نمی­شود، ممکن است مشکلاتی را در تداوم ازدواج ایجاد کنند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : بررسی عوامل موثر بر سازگاری زناشویی