تحقیق:اشتغال غیر رسمی سالمندان در دوران بعد از بازنشستگی

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:اشتغال غیر رسمی سالمندان در دوران بعد از بازنشستگی

چکیده :

با توجه به در صد بالای جوان بودن جمعیت کشور ایران و لزوم برنامه ریزی هایی جهت  تأمین نیازهای این جمعیت برای آینده شان به ویژه در سن کهولت (بالا رفتن درصد سالمندی در چند سال آینده ) ، مطالعه ی مسأ له ی سالمندان در ایران از اهمیت بالایی برخوردار می گردد.

در این تحقیق قصد آن داریم تا یکی از مسایل سالمندی که درصد بالایی از سالمندان در ایران با آن روبرویند ؛ یعنی ” اشتغال  در دوران بعد از بازنشستگی” را مورد مطالعه قرار دهیم.

ابتدا سالمند و سالمندی را در منابع مختلف و از دید خود سالمندان مورد تعریف و بررسی قرار می دهیم  ..

مشاهده خواهیم کرد که چه فاکتورهایی در این تعاریف نقش اساسی را بازی می کنند .

سپس می پردازیم به مسأله ی اصلی تحقیق ؛ اینکه دلایل رجوع افراد به فعالیت اقتصادی  و مشاغل غیر رسمی چه چیز هایی می تواند باشد؟

تا چه حد بحث نیاز های سالمندان  و برخورد جامعه با افراد سالمند در این رجوع مجدد به اشتغال مطرح است ؟

آیا ویژگی های زیستی نیز در این رجوع نقش خواهد داشت ؟

در این در واقع ما در این تحقیق به سؤالات اصلی زیرپاسخ خواهیم داد :

تعاریف سالمند و  سالمند ی چیست ؟

. چرا افراد سالمند پس از بازنشستگی به اشتغال می پردازند ؟

آ نچه در اینجا تحت عنوان ” اشتغال غیر رسمی سالمندان ” مطرح می شود ، در واقع در ارتباط با افرادی است  که این افراد ، مردان با محدوده ی سنی 59 تا 80 سال می باشند و بعد از بازنشستگی از شغل اول خویش ، به کار فروش بلیط شرکت واحد مشغول می باشند.

 

 

 

کلید واژگان : اشتغا ل غیر رسمی –  بازنشستگی – توسعه-  سالمندی – عامل اقتصادی

مقدمه :

” یکی از پدیده های زمان ما  که جای کمترین مقابله در آن وجود دارد و پیشرفت آن به طریق مطمئن صورت می گیرد و به راحتی می توان وضع آن را در آینده پیش بینی کرد و شاید بیشترین عواقب را در خود پنهان دارد ، امر کهنسال شدن جمعیت است . ”

( دوبوار،1365،ص 357)

” در حال حاضر تعداد سالمندان جهان به ششصد میلیون نفر رسیده و پیش بینی می شود تا سال 2050 جمعیت سالمندان جهان به دو میلیارد نفر برسد که معادل بیست و دو درصد جمعیت جهان در آن زمان خواهد بود . ” ( httpwww.nioc.org )

کشور ایران نیز مانند بسیاری از کشورها ازین قاعده مستثنا نیست و رفتن آن به سوی یک جمعیت کهنسال را به روشنی می توان مشاهده کرد .

در حال حاضر ساختارسنی کشور ایران که درصد بالایی از آن  نشاندهنده ی جمعیتی جوان می باشد و ” ضریب سالمندی کل کشورکه در سال 65 ، تنها برابر با 68/6 درصد و 75  برابر با 93/10 درصد  است ” ، خود به نوعی گویای این مطلب می باشد. ( انتشارات کتاب آشنا ،1381، ص 7 )

بنابراین ما تا چند سال آینده با درصد بالایی از جمعیت سالمند روبرو خواهیم بود، لذا برنامه ریزی جهت رفع مشکلات پیش بینی شده و نشده و تأمین نیازهای این گروه جمعیتی بایستی  در رأس کارهای مطالعاتی و برنامه ریزی های مهم کشور قرار بگیرد.

اما پیری ، ” درایران سن پیری  تعریف نشده است . ولی اگر شروع دوره پیری را زمان بازنشستگی كامل از خدمت محسوب كنیم طبق قانون تأمین اجتماعی سن پیری برای مردان  60  سالگی و برای زنان 55 سالگی می باشد و طبق قانون استخدام كشوری  سن بازنشستگی برای مردان و زنان 65 سالگی است . ” ( httpwww.tebyan.net)

به دلیل دستاوردهای توسعه در بهبود ارتقای وضعیت بهداشت و فن آوری پزشکی و پیشرفت دانش و … امید به زندگی را افزایش داده است ؛ پدید ه ی  پیر شدن جمعیت از نتایج مثبت توسعه به شمار می آید .

اما در کشورهای در حال توسعه (مانند کشور ایران ) می تواند عوارض و پیامدهای منفی نیز داشته باشد.

این پیامدها درابعاد مختلف اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی خود را به شکل بارزی نشان می­دهد .

به طور کل سالمندی به همراه خود مسایل بیشماری را به همراه دارد که تلاشم در این  تحقیق براین است که با تو جه به اینکه اشتغال سالمندان پدیده ای رایج در کشور ایران می باشد ، کمی دقیق تر به این مسأله و دلایل آن و تا حد امکان پیامدها و نتایج آن بپردازم .

لذا بر آن شدم این کار را بر روی گروهی از سالمندان متمرکز کنم تا بتوانم به طور دقیق تر و عمیق تر مسایل و مشکلات این گروه را مورد مطالعه قرار دهم.

این گروه از سالمندان ، مردان با محدوده ی سنی 59 تا80 سال می باشند و بعد از بازنشستگی از شغل اول خویش (بنا به دلایل مختلف ) ، به کار فروش بلیط شرکت واحد مشغول می باشند.

در این تحقیق سعی شده است که به تعریف سالمندی در منابع و از دید گاه خود افراد و علاوه برآن  توصیف سیستم کاروشغل آنان و مشکلات آن و همچنین تحلیل علل وجود این مسأله” اشتغال غیر رسمی سالمندان پس از دوران بازنشستگی ”  پرداخته شود.

جا دارد در اینجا از همه ی عزیزانی که مرا در انجام این تحقیق یاری رساندند : سالمندان عزیز، که جدای از پاسخ دادن  به سؤالات ، تجربیات خود را در اختیار من نهادند و همچنین از خانم ها مولود و هاجر الماسی ماشک به خاطر کمک های بی دریغشان و همچنین استاد بزرگوارم جناب آقای دکتر فکوهی که همواره توجه فراوان و راهنمایی های مؤثری که برای اینجانب داشته اند ، تشکر ویژه به عمل آورم .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : اشتغال غیر رسمی سالمندان در دوران بعد از بازنشستگی