پایان نامه ارشد:ارتباط بین نگرش سرمایه¬گذاران وکسب بازده در بازار سهام


اهداف تحقیق

مباحث تئوری­های مالی و سرمایه­گذاری و تحلیل بنیادی سهام بر فروضی استوار می­باشند و اولین فرض، منطقی بودن رفتار سرمایه­گذاران است. سرمایه­گذاران با توجه به عواملی که جریانات نقدی شرکت را تعیین می­کنند اقدام به ارزشگذاری سهام شرکت­ها می­نمایند و چون این رفتار کاملا منطقی و دور از هر نوع تورش رفتاری صورت می­گیرد بنابراین قیمت سهام بسیار به ارزش ذاتی سهام در بازار نزدیک است. اما مشاهدات ناشی از نوسانات قیمتی و همچنین بازده­های غیر عادی که در بازار در مورد سهام مختلف رخ می­دهند. این سوال را مطرح می­کنند که اگر رفتار سرمایه­گذاران منطقی است و ارزشگذاری سهام دقیق انجام می­شود، آنگاه سرچشمه این تحرکات غیر عادی در بازار چیست؟  بخشی از این نوسانات ناشی از رویدادهای غیر منتظره­ای است که در بازار رخ میدهند و برخی دیگر ناشی از رفتار سرمایه­گذاران فعال در بازار می­باشد. این رفتارها در قالب مالی رفتاری مطالعه می­شوند. یکی از مباحث مالی رفتاری، نگرش سرمایه­گذاران و به عبارتی نوع نگاه خوشبینانه یا بدبینانه آنها به بازار سهام است. هرچه اثرگذاری عوامل رفتاری بر قیمت­گذاری سهام افزایش یابد، ارزشگذاری دارایی­های مالی در بازار سرمایه از پیچیدگی بیشتری برخوردار می­شود که این مساله موجب می­شود تحلیل­گران، سرمایه­گذاران، سفته­بازان و آربیتراژگران در برآورد ارزش واقعی دارایی­ها از قیمتی که بازار در نظر می­گیرد بیشتر فاصله بگیرند در نتیجه معاملات اوراق بهادار بیشتر تحت تاثیر نگرش سرمایه­گذاران نسبت به آینده بازار و سهام انجام گیرد.

پژوهش موجود به بررسی نگرش سرمایه­گذاران به عنوان یک عامل ریسک بازار در قالب مدل چند عاملی ریسک می­پردازد و به دنبال پاسخ به این پرسش است که نوع نگاه سرمایه­گذاران به بازار سهام تا چه میزان در ارزشگذاری آنها در بازار سرمایه ایران و به تبع آن، تا چه میزان در بازدهی سهام در بازار تاثیر می­گذارند.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

۱-۶٫ سوالات و فرضیه تحقیق

الف: سؤالات اصلی: آیا رابطه معناداری بین نگرش سرمایه­گذاران وکسب بازده در بازار سهام وجود دارد؟

آیا رابطه معناداری بین نگرش سرمایه­گذاران با وقفه یک دوره­ای و کسب بازده در بازار سهام وجود دارد؟

ب : سؤالات فرعی: آیا بین نگرش سرمایه­گذاران و اندازه شرکت رابطه مستقیمی وجود دارد؟

آیا بین نگرش سرمایه­گذاران و نسبت قیمت بازار به ارزش دفتری سهام رابطه   مستقیمی وجود دارد؟

فرضیه­های تحقیق:

الف: فرضیه اصلی: رابطه مستقیم و معناداری بین نگرش سرمایه­گذاران و کسب بازده در بازار سهام وجود دارد.

رابطه مستقیم و معناداری بین نگرش سرمایه­گذاران با وقفه یک دوره­ای و کسب بازده در بازار سهام وجود دارد.

ب: فرضیه­های فرعی: رابطه مستقیم و معناداری بین نگرش سرمایه­گذاران و بازده سهام بزرگ وجود ندارد .

رابطه مستقیم و معناداری بین نگرش سرمایه­گذاران و بازده سهام ارزشی وجود ندارد.

۱-۷٫ روش تحقیق

۱-۷-۱٫ مدل تحقیق

مدل بکارگرفته شده جهت بررسی رابطه بین نگرش سرمایه­گذاران و عوامل بنیادی شرکت شامل اندازه، نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار عبارست از مدل چند عاملی کارهارت که به صورت زیر تبیین می­شود:

 

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید