پایان نامه ارشد:آشنايي با پست 230 كيلوولت بوشهر

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:آشنايي با پست 230 كيلوولت بوشهر

پست

پست محلي است كه در آنجا تبديل ولتاژ انجام مي گيرد و يا در آنجا كليدزني صورت مي گيرد.

 

انواع پست ها از نظر قرار گرفتن در شبكه :

  • پست هاي انتقال (230 KV به بالا)
  • پست هاي فوق توزيع (33 KV تا 132 KV)
  • پست هاي توزيع (220 V تا 20 KV)
  • پست هاي كليدزني كه با قطع و وصل كليدها ، شبكه هاي قدرت از هم جدا و يا با هم رينگ مي شوند .
  • پست هاي كوپلاژ كه اين پست ها براي كوپلاژ و ارتباط دو شبكه انتقال انرژي مربوط به دو منطقه بزرگ با سطح ولتاژ و فركانس متفاوت بكار مي رود از جمله پست هاي كوپلاژ تبادل انرژي بين كشورها .

 

انواع پست ها از نظر تبديل ولتاژ :

  • پست هاي افزاينده مثل پست هاي نيروگاهي
  • پست هاي كاهنده مثل پست هاي انتقال و توزيع و فوق توزيع

 

انواع پست هاي فشار قوي از نظر محل نصب :

  • پست هاي سرپوشيده : پست هايي هستند كه در فضاي سرپوشيده نصب مي شوند و معمولاً تا سطح ولتاژ 33 KV ساخته مي شوند و بسته به وضعيت آلودگي محيط در بعضي جاها تا سطح ولتاژ 66 KV نيز ساخته مي شود .
  • پست خارجي : كليه دستگاه ها و وسايل در هواي آزاد نصب مي شوند و تحت تأثير عوامل جوي قرار مي گيرند بنابراين بايد از كيفيت خاصي برخوردار باشند .

ما نيز در اينجا به پست خارجي مي پردازيم و به ترتيب تمام تجهيزات مورد استفاده در آن را شرح خواهيم داد .

پست هاي خارجي داراي انواع مختلفي هستند :

الف) تأسيسات نيمه مرتفع :

در اين سيستم شين ها بين دو دروازه فلزي نسبتاً كوتاه نصب مي شوند و حوزه هاي خروجي با زاويه قائمه از اين شين ها انشعاب مي گيرند .

ب) تأسيسات كم ارتفاع :

در اين سيستم شين ها در امتداد و در ارتفاع سكسيونرها و بر روي يك قطب سكسيونر نصب   مي شوند .

پ) تأسيسات طولي :

در اين روش سكسيونرهاي شين در امتداد شين اصلي قرار مي گيرند و ارتباط سكسيونر و ديژنكتور بطور مستقيم صورت مي گيرد .

ت) روش T :

در اين روش سطح زير تأسيسات پست فشارقوي به مقدار قابل ملاحظه اي نسبت به روش هاي ديگر كوچكتر است .

 

تاريخچه ايستگاه 230 کيلو ولت بوشهر 1 :

ايستگاه 230 کيلو ولت بوشهر 1 , بخشی از پروژه عظيم گچساران- شيراز به شماره 2-2-6/GPS/S بوده که قرارداد آن در تاريخ 21/1/53 برابر با 10/4/1974 بين شرکت توانير و شرکت براون باوری منعقد گرديد . مفاد قرارداد اين پروژه شامل تهيه و نصب تجهيزات و انجام آزمايشات لازم و راه اندازی پستهای شيراز , چنارشاهيجان , بوشهر و همچنين تهيه تجهيزات مورد نياز برای ارتباط نيروگاه گازی بوشهر به باسبارهای 66 KV پست 230 کيلوولت بوشهر 1 بوده است .

اين ايستگاه پس از پيروزی انقلاب در تاريخ 28/12/58 ضمن ارتباط با نيروگاه گازی بوشهر و تحت پوشش قرار دادن شبکه استان بوشهر توسط يک خط دو مداره به شماره KB823 و KB822 شبکه برق استان را از طريق چنارشاهيجان (کازرون) با شبکه سراسری مرتبط ساخت و اکنون دو خط CB823 از ايستگاه 400 کيلوولت چغادک و HB827 از ايستگاه 230 کيلوولت بوشهر 2 , ايستگاه 230 بوشهر 1 را تغذيه می کنند .

 

محوطه 230 كيلو ولت بوشهر :

تعداد 11 بريكر هوايي (اير بلس) و تعداد 30 سكسيونر زمين يا گراند و تعداد 2 بريكر بنام A11-A13 ورودي به ترانس قدرت T1 از باس اصلي و 2 بريكر بنام A4-A6 ورودي به ترانس قدرت T2 از باس اصلي مي باشد .

سكسيونرهاي طرف KV 230 بصورت دستي بوده كه سكسيونرهاي طرفين بريكر از نوع دوراني بوده و سكسيونر زمين آن بصورت عمودي بر سطح افقي قرار مي گيرد و غيرقابل قطع زير بار است .

بريكر هوايي 230 : عايق جدا كننده آن هواي فشرده مي باشد كه توسط كمپرسورها تأمين و از طريق كپسولهاي ذخيره تأمين و به تانك مخصوص بريكر هدايت شده و در هنگام قطع و وصل استفاده مي گردد . در اين نوع كليد ، قدرت قطع كنندگي بالايي نسبت به كليدهاي ديگر دارد .

سيستم باس بار : 5/1 كليدي بوده و به جهت اهميت ايستگاه با ضريب اطمينان بالا طراحي شده و قدرت مانور بسيار بالايي دارد .

محوطه 66 كيلوولت :

در اين قسمت هفت فيدر خروجي 66 كيلوولت وجود دارد كه تعداد شش فيدر آن در مدار است و سيستم بار آن فرعي است و عايق جداكننده (خفه كننده) قوس الكتريكي ، روغن است كه در هنگام قطع كليد ، كنتاكت متحرك جدا شده از كنتاكت ثابت و قوس الكتريكي در ميان كنتاكتها ظاهر مي شود كه در اين هنگام روغن مابين كنتاكتها تجزيه شده و گاز هيدروژن توليد نموده و توسط حبابهاي مذكور ، اطراف قوس (جرقه) را گرفته و با داشتن ميزان عايقي و خنك كنندگي ، قوس را خفه مي كند . كليدهاي روغني به ميزان هفت بار اتصال كوتاه ، نياز به تعويض روغن دارد زيرا قدرت عايقي آن از دست        مي رود .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

آشنايي با پست 230 كيلوولت بوشهر