پایان نامه ارزیابی روش های هیدرولوژیکی برآورد بارمعلق در رودخانه

ارسال شده در سایت پایان نامه

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج

عنوان

 ارزیابی روش­های هیدرولوژیکی برآورد بارمعلق در رودخانه

 (مطالعه­ی موردی: رودخانه­ های استان کهگیلویه و بویراحمد)

چکیده

 

بررسی میزان رسوبات رودخانه یکی از مسائل مهم در مهندسی رودخانه و مسائل آبخیزداری می­باشد که متخصصان و مهندسان طراح تأسیسات آبی با آن مواجه هستند، آگاهی از میزان مواد رسوبی جزء اطلاعات لازم و اولیه­ی هر پروژه­ی آبی است. برای تخمین میزان بارمعلق روابط متعددی ارائه شده، ولی پیچیدگی پدیده­ی انتقال رسوب باعث شده است بعضی اوقات نتایج دور از انتظاری به دست آید. برآورد کم بارمعلق سبب طراحی نادرست بسیاری از تأسیسات آبی می­گردد. با توجه به این امر، محققان و پژوهشگران روش­هایی را برای بهبود برآورد بار رسوبی معلق پیشنهاد کرده­اند تا بتوانند بارمعلق را با دقت و صحت بیشتری برآورد نمایند.  یکی از رهیافت مرسوم در برآورد رسوبات معلق روش­های هیدرولوژیکی می­باشند که توسط صاحب­نظران علم هیدرولوژی توصیه شده است، به منظور افزایش دقت برآورد رسوبات معلق روش­های مختلفی پیشنهاد شده است که از بهترین آنها دسته­بندی داده­ها بصورت مختلف می­باشد.

در تحقیق حاضر با استفاده از شش روش هیدرولوژیکی تک­خطی، حد وسط دسته­ها، تداوم جریان، تجمعی حد وسط دسته­ها، فصلی و دوره­ی مشابه هیدرولوژیکی رسوب معلق در ایستگاه­های هیدرومتری پنج رودخانه­ی اصلی استان کهگیلویه و بویراحمد برآورد شده است. پس از برازش روابط رگرسیونی روش­های مختلف، با مقایسه­ی درصد خطای نسبی، خطای استاندارد، ضریب بازده و ضریب همبستگی، مناسب­ترین روش­ها برای هر ایستگاه هیدرومتری انتخاب گردید. نتایج نشان داد که روش دوره­ی مشابه برای دو ایستگاه پاتاوه­ی رودخانه­ی بشار و نازمکان رودخانه­ی شاه­بهرام، روش تک­خطی برای سه ایستگاه قلات و شاه­مختار رودخانه­ی بشار و سیدآباد رودخانه­ی چم­سیاه، روش تجمعی حد وسط دسته­ها برای ایستگاه دهنوی رودخانه­ی لوداب و روش حد وسط دسته­ها و تجمعی حد وسط دسته­ها نیز برای ایستگاه تنگ­بریم رودخانه­ی شیو بعنوان روش­های بهینه انتخاب شدند.

 

کلمات کلیدی: ایستگاه هیدرومتری، بارمعلق، روش­های رگرسیونی، منحنی سنجه­ی رسوب

 

  • کلیات

مقدمه و تاریخچه

در کشورهایی مانند ایران که از مناطق خشک و نیمه خشک جهان محسوب می­گردد، ذخیره و مهار آب از جمله اهداف و برنامه­های کاربردی به شمار می­آیند. از جمله سازه­هایی که به منظور ذخیره و کنترل آب ساخته می­شوند سدها هستند، با توجه به اینکه حمل و انباشته شدن رسوبات و عدم آگاهی از میزان انتقال رسوبات می­توانند همواره بر حجم مخزن سد و همچنین بر فرسایش حوضه­های آبخیز اثرات جبران ناپذیری را بر جای بگذارند، موضوع انتقال رسوب همواره از دغدغه­ها و مشکلات اساسی مهندسان آب و زمین­شناسی می­باشد.

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

پایان نامه بررسی ارتباط بین فرهنگ سازمانی و کارآفرینی و عملکرد مدیران دانشگاه‌­های آزاد تربیت بدنی ا...
پایان نامه بررسی آثار تبلیغات بر افزایش فروش شرکت های فعال در صنایع مواد غذای
پایان نامه بررسی ومقایسه ی رابطه عزت نفس و سلامت روانی و بهزیستی روانشناختی دروالدین کودکان عادی و ک...
پایان نامه ارائه مدل چند هدفه انتخاب تامین کنندگان در زنجیره تامین چند محصوله
پایان نامه رابطه بین جو تیمی و نگرش به اشتراک دانش کارکنان گروه های آموزشی آموزش و پرورش