پایان نامه ارتباط گروه درمانی به شیوه شناختی– رفتاری با احساس تنهایی بیماران مبتلا به افسردگی اساسی

ارسال شده در سایت پایان نامه

فصل دوم

ادبیات و پیشینه ی پژوهش

 

 

 

پیش درآمد

بدون تردید امروزه اختلال افسردگی یکی از شایع ترین اختلال روانپزشکی است. سازمان بهداشت جهانی[۱] نیز، افسردگی را در ردیف چهارم فهرست حادترین مشکلات بهداشت در سراسر جهان قرار داده(کاپلان و سادوک، ۲۰۰۰)، و پیش بینی می شود این اختلال از لحاظ فراوانی در سال ۲۰۲۰ در مرتبه ی دوم بیماری های وخیم قرار گیرد(سامپس، ۲۰۰۱). بسیاری از ما نیز در مواردی افسردگی را تجربه می کنیم. میزان شیوع افسردگی در زنان حداقل ۲ برابر مردان است و تقریباً ۲ نفر از هر صد مرد و ۴ نفر از هر صد زن، حداقل یک بار در زندگی خود به بیماری افسردگی گرفتار می شوند(بلاک برن[۲]،۲۰۰۱؛ ترجمه شمس، ۱۳۸۲، ص ۲۶). افسردگی، به قدری متداول است که گاهی به منزله ی سرماخوردگی معمولی در روان پزشکی مطرح می شود. اختلال افسردگی، اخیراً به شدت رو به افزایش گذاشته است. بدین معنی که اگر شما بعد از سال ۱۹۷۰ متولد شده باشید، ده برابر بیشتر از پدربزرگ و مادر بزرگ تان احتمال دارد که به افسردگی مبتلا شوید(روزنهان و سیلگمن[۳]۲۰۰۴؛ ترجمه­ی سید محمدی،۱۳۸۲).

طبق پیش­بینی سازمان جهانی بهداشت، تا ۲۰ سال دیگر مردم بیش از هر بیماری دیگری به اختلالات روانی مبتلا خواهند شد که از این بین، افسردگی بزرگترین بار اقتصادی و اجتماعی برای جوامع مختلف در جهان خواهد بود. آمارهای موجود نیز حاکی از آن است که افسردگی بیشترین بار بیماری ها را در بین زنان و دومین بار بیماری را در بین مردان- پس از حوادث- به خود اختصاص می دهد. همچنین شیوع مادام العمر افسردگی ۱۵ درصد است که در خانم ها میزان شیوع به ۲۵ درصد می رسد(سادوک و سادوک[۴]، ۲۰۰۷، ص۹۷).

[۱] . WHO

[۲] . Blakbern

[۳] . Rosenhan & Seligman

[۴]. Sadock & Sadock

 متن کامل پایان نامه

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

پایان نامه نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم
پایان نامه بررسی رابطه میان بازی های رایانه ای و مهارت اجتماعی نوجوانان به همراه پرسش نامه های مهارت...
پایان نامه حلقه-گروهوارهای توپولوژیکی و بالابرها در فضاهای پوششی
پایان نامه بررسی اندرکنش میانقاب و قاب در قاب های فولادی
پایان نامه ارشد بررسی تاثیر طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی و افزایش سلامت روان