پایان نامه ارتباط مهارت های اجتماعی و اضطراب امتحان با عملکرد تحصیلی دانش آموزان دختر مقطع متوسطه


تعاریف واژه­ها و اصطلاحات

تعاریف نظری متغیرها

مهارت های اجتماعی

مهارتهای اجتماعی، رفتارهای انطباقی فراگرفته شده‏ای است که فرد را قادر می‏سازد با دیگران‏ روابط متقابل داشته باشد،واکنشهای مثبت بروز دهد و از رفتارهایی که پیامد منفی دارد،اجتناب‏ ورزد. مهارتهای اجتماعی رفتارهایی نظیر همکاری، مسوولیت‏پذیری، همدلی، خویشتن‏داری و خوداتکایی را شامل می‏شود (گرمارودی و حدانی نیا، ۱۳۸۵).

اضطراب امتحان

ساراسون(۱۹۹۹) اضطراب امتحان را این گونه تعریف نموده است: نوعی اشتغال ذهنی که با خودآگاهی، شک و تردید نسبت به خود و خودتحقیری مشخص می شود. چنین فعالیتهای شناختی هم بر رفتار اشکار فرد وهم بر واکنشهای فیزیولوژیکی او تاثیر می گذارد که واسطه ای بین تجربه (موردامتحان واقع شدن ) و رفتار (مضطرب شدن) می باشد. این اشتغال ذهنی، توجه فرد را به خود جلب می کند و در عملکرد آن از طریق کاهش توجه نسبت به قرینه های مرتبط با یک تکلیف اختلال ایجاد می نماید و رمز گردانی و انتقال اطلاعات را مختل می کند (به نقل از نادری، ۱۳۸۹).

 

عملکرد تحصیلی

اتکینسون و همکاران (۱۹۹۸) عملکرد تحصیلی را توانایی آموخته شده یا اکتسابی حاصل از دروس ارائه شده یا به عبارت دیگر، توانایی آموخته شده یا اکتسابی فرد در موضوعات آموزشگاهی می­دانند که به وسیله­ی آزمون­های استاندارد شده، اندازه­گیری می­شود (به نقل از سیف، ۱۳۸۸).

 

تعاریف عملیاتی متغیرها

مهارت های اجتماعی

در این پژوهش منظور از مهارتهای اجتماعی نمره ای که فرد در پرسشنامه مهارت های اجتماعی ماتسون به دست می آورد. حداقل نمره در این پرسشنامه ۵۸ و حداکثر نمره ۲۷۰ می باشد.

 

اضطراب امتحان

نمره­ای که دانش‌آموز در پاسخگویی به پرسشنامه ۳۷ ماده­ای اضطراب امتحان ساراسون (۱۹۸۵) بدست می­آورد. حداقل نمره در این پرسشنامه ۰ و حداکثر نمره ۳۷ می باشد.

 

عملکرد تحصیلی

نمره­ای است که از پرسشنامه ۴۸ ماده­ای عملکرد تحصیلی فام و تیلور (۱۹۹۰) بدست آمده است. حداقل نمره در این پرسشنامه ۴۸ و حداکثر نمره ۲۴۰ می باشد

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل پایان نامه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 لینک متن کامل پایان نامه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید