پایان نامه ارتباط شیوه های فرزند پروری با ویژگی های شخصیت در دوره نوجوانی

ارسال شده در سایت پایان نامه

۲-۱-۳-۲ شیوه­های فرزندپروری سیرز، مک کوبی، لوین[۱]

تحقیقاتی که گروهی از محققین از جمله سیرز، مک کوبی و لوین (۱۹۷۵) با استفاده از روش­های مختلف روی والدین انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که دو بعد از رفتار والدین از اهمیت اساسی برخوردار است: «پذیرش در برابر طرد و سختگیری در برابر سهل گیری». این دو روش در زیر بیان شده­اند.

پذیرش در برابر طرد، میزان توجه و علاقه­ای است که والدین به فرزندان خود ابراز می­کنند. والدین پذیرا، از بودن کودکشان لذت می­برند و نسبت به آن­ها از خود عاطفه، تأیید و گرمی نشان می­دهند. والدین پذیرنده اجرای قوانین و مقررات را به وسیله تشویق به کودکانشان می­آموزند و کمتر از تنبیه بدنی استفاده می­کنند. والدینی که طرد کننده هستند، از بودن با فرزندانشان لذت نبرده و با آن­ها با سردی برخورد می­کنند و در زمینه نیاز­های فرزندانشان از خود حساسیتی نشان نمی­دهند.

سخت­گیری در برابر سهل­گیری، به آن میزان از خود مختاری و آزادی اطلاق می­شود که والدین به کودکنشان می­دهند. این پدر و مادر، به آزاد گذاشتن معتقد هستند و به کودک جهت انجام کارهایش اجازه تصمیم­گیری می­دهند. اینگونه والدین برای نظم و ترتیب، قواعد انضباطی اندکی وضع می­کنند.

برعکس، والدینی که سختگیر هستند به قواعد و معیار­هایی که خود به آن­ها معتقدند، به کودکانشان تحمیل می­کنند و مایلند نظارت مستقیمی بر فرزندانشان داشته باشند و البته چنین والدینی توقع عملکرد تحصیلی بالا از فرزندانشان دارند.

[۱] – Siars, maccoby &Lvin

متن کامل پایان نامه

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

پایان نامه رابطه بین احقاق حق جنسی با رضایتمندی زناشویی و پرخاشگری در زنان مراجعه کننده به مراکز بهد...
پایان نامه بررسی رابطه بین مدیریت دانش و جهت گیری استراتژیک با در نظر گرفتن نقش نوآوری و عملکرد
پایان نامه بررسی رابطه بین سبک رهبری مدیران ، نوع شخصیت و میزان تنیدگی کارکنان صف بانک پارسیان
پایان نامه بررسی نقاط اشتراک و افتراق الگوی توزیع قدرت در دو کشور عراق و لبنان
پایان نامه صیانت و پیشگیری از جرم و گناه از منظر قرآن کریم و راهکار های نهادینه کردن آن در بین کارک...