پایان نامه ارتباط ارزش‌های شخصی با قضاوت اخلاقی


۲-۱-۲ رویکرد صفت[۱]

 

برخی از نظریه های شخصیت به این موضوع پرداخته‌اند که شخصیت افراد مختلف دارای خلق و خوی خاص و یا به عبارتی صفات خاص است که این صفات در طول زندگی افراد ثابت هستند و در اعمال فرد خود را نشان می‌دهند. تیپ‌های شخصیتی هم این گونه به وجود می‌آیند که مجموعه ای از این صفات در افراد باعث به وجود آمدن یک تیپ خاص شخصیتی می‌شود. از این دست نظریات، می‌توان به نظریات بقراط آلپورت[۲]، کتل[۳] و آیزنک اشاره نمود (پروین، ترجمه جوادی و کدیور، ۱۳۸۶).

 

۱-۲-۱-۲ نظریه بقراط

یکی از قدیمی‌ترین نظریات در این زمینه نظریه مربوط به بقراط پدر علم پزشکی است. وی افراد را به چهار دسته: دموی، بلغمی، سودایی و صفراوی تقسیم می‌کرد. او معتقد بود که چهار مایع در بدن وجود دارند که افزایش هر کدام از آن‌ها در بدن منجر به بروز رفتاری خاص در افراد می‌شود. این چهار مایع عبارتند از: خون که فرد را دموی، خوش بین و شاد می‌سازد، بلغم که فرد را خون سرد، بی رگ و بی عاطفه می‌سازد، صفرای سیاه که افراد را غمگین و افسرده می‌سازد و صفرای زرد که افراد را تندخو و زود خشم می‌سازد (راس، ۱۳۷۳).

۱ Trait

۲ Alport

۳ Cattel

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل پایان نامه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 لینک متن کامل پایان نامه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید