پایان نامه ارتباط اختلالات خلقی تک‌قطبی با اقدام به خودکشی


۱-۱-۱-         اختلالات خلقی

تعريف مفهومي: اختلالات خلقی به گروهی از اختلالات روانی اطلاق می‌گردد که یکی از خصوصیات اساسی آن‌ها، غیرعادی بودن خلق است و به طور دقیق‌تر، با اختلال در خلق، رفتار و عاطفه مشخص شده، شامل افسردگی و مانیا می‌شوند که ممکن است خفیف، کوتاه‌مدت یا شدید باشد(کوشان و واقعی ۱۳۸۸). شایع‌ترین دوره خلقی که فرد آشکار می‌سازد، دوره افسردگی اساسی است(باچر۱ ، ۱۳۸۹).

تعريف عملياتي: در صورتی فرد دارای اختلال تشخیص داده می‌شود که به هفت مورد یا بیشتر از پرسش‌های قسمت اول پاسخ بلی بدهد، به پرسش شماره ۲ پاسخ بلی بدهد و به پرسش شماره ۳ پاسخ متوسط یا شدید بدهد(مسائلی و همکاران، ۱۳۹۱). هم چنین افرادی که نمره بالا در خرده‌مقیاس  Dآزمون MMPI دارند، نشانه دوره افسردگی است و نمره فرد در این مقیاس میزان افسردگی فرد را نشان می‌دهد.

۱-۱-۲-         اختلالات شخصیت

تعريف مفهومي: اختلالات شخصیت، الگوهای غیرانطباقی عمیق و دائمی رفتار، به صورت روش‌های اختصاصی فکر کردن، احساس کردن و عکس‌العمل نشان دادن به محیط را شامل می‌گردد(کوشان و واقعی، ۱۳۸۸). آن‌ها اختلالات روان‌پزشکی هستند که با الگوی مزمن تجربه درونی و رفتارهایی که غیرقابل انعطاف بوده و در دامنه وسیعی از موقعیت‌ها حضور دارند، مشخص می‌شوند. این اختلالات اثر مشخصی بر ارتباطات بین‌فردی بیماران و عملکردهای شغلی و اجتماعی آن‌ها داشته و منجر به تعاملات مشکل‌زا در محیط‌های پزشکی می‌شوند. آن‌ها در ویژگی‌های کلینیکی، غیرمتجانس و ناهمگن بوده و پیچیدگی سبب‌شناسی نشانه‌هایشان، ناشی از ترکیب ویژگی‌های خلقی ارثی، محیطی و گسترش وقایع است(پامپیلی۱ و همکاران، ۲۰۰۴).

تعريف عملياتي: با توجه به امتیاز اکتسابی پرسشنامه ٧١ سوالی MMPI ﺑه ﺑﺮﺭﺳﻰ ﺷﻴﻮﻉ ﻋﻼﻳﻢ ﺍﺧﺘﻼﻻﺕ ﺷﺨﺼﻴﺖ بر اساس خرده مقاس های مطرح شده در آزمودنی پرداخته می‌شود و نوع اختلال فرد مشخص می‌گردد.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید