پایان نامه اثرگداری طرحواره های درمانی بر افزایش سلامت روان دانشجویان متاهل


عنوان کامل پایان نامه : اثر بخشی طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی و افزایش سلامت روان

۴-۳-۲-۲-نظريه ارتباطي

در اين مبحث به نظريه مشاوره واتزويک[۱] (۱۹۷۰)رويکرد ارتباطي در رابطه با اختلاف هاي زناشويي  اشاره مي شود.

واتزويک و همکارانش درباره حيطه بازخورد،صحبت کرده اند، رابطه توسط الگوهاي ارتباطي پويا همچنان باقي مي مانند.حتي وقتي عنوان تغيير مي کند. هر ارتباط هم پاسخ به يک محرک است و هم يک محرک جديد که به منظور حذف يک پاسخ طراحي مي گردد. الگوي بازخورد در شکل زير نشان داده شده است (به نقل ازابراهيمي،۱۳۸۵).

محرک

پاسخ

محرک   پاسخ                                                        پاسخ       محرک

پاسخ

محرک

 

بر طبق اين الگو هر پاسخي هم زمان محرکي است که پاسخ يا واکنش ديگري را برمي انگيزاند.بازخورد مثبت، هر نوع ارتباطي است که منجر به تغيير رابطه مي گردد و بازخورد منفي هر ارتباطي است که تغيير در رابطه و درک ايجاد نکند. رفتار هر فرد بوسيله رفتار ديگري متاثر شده و يا  تاثير مي گذارد زيرا ارتباط مداوم است. واتزويک و همکاران ۵ واقعيت را در نظريه خود مطرح نموده اند که به شرح زير است:

واقعيت اول

شخص نمي تواند ارتباط برقرار نکند.اين واقعيت بيان مي کند که تمامي رفتارها نوعي ارتباط است و به عبارت ديگر از انجايي که چيزي به عنوان غيررفتار وجود ندارد چيزي به عنوان غير ارتباط نيز وجود ندارد،هر کوششي جهت اجتناب و احتراز از رفتار غيرممکن است.

[۱] Watesvick

سوالات یا اهداف پایان نامه :

تعیین اثر بخشی طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی دانشجویان متاهل

تعیین اثر بخشی طرحواره های درمانی بر افزایش سلامت روان  دانشجویان متاهل

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : اثر بخشی طرحواره های درمانی بر کاهش تعارضات زناشویی و افزایش سلامت روان

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید