پایان نامه ابزارهای مورد استفاده سنجش سازگاری تحصیلی دانشجویان


۲-۲- سازگاری و بهداشت روانی

هدف اساسی بهداشت روانی پیشگیری از ابتلاء به بیماری­های روانی است.شاید بتوان گفت که یکی از بهترین موقعیّت­هایی که می­توان از سازگاری سخن گفت، زمانی است که ازسلامت روانی و بهداشت روانی گفتگو می­شود. سلامت روانی رابطه تنگاتنگی با سازگاری دارد به همین دلیل از دیرباز بیماران روانی را به عنوان افراد ناسازگار تلقی کرده اند.برخی از اصول اساسی بهداشت روانی را می­توان به شرح زیر شمرد:

۱) نگرش مثبت نسبت به خود.

۲) درک واقعیّت.

۳) آگاهی از علّت رفتار.

۴) توانایی­ها و قابلیت­های یکپارچه.

۵) توجه به نیاز­های انسان(اسلامی نسب،۱۳۷۲).

نیازهای انسان را می­توان اینگونه تقسیم بندی کرد: نیاز به تشویق و قدردانی، نیاز به پذیرفته شدن،  نیازبه تحرک، مفید بودن، به کارگیری موجودیت خود، نیازبه­کسب­تجارب تازه، نیاز به همبستگی بین گروهی و خانواده،کلاس، دانشگاه، محل کار، نیاز به آزادی و استقلال، نیاز به عدالت، نیاز به تخلیه هیجان.

انسان سالم نیز دارای برخی خصوصیّات است که مهمّترین آن­ها به شرح زیر خلاصه می­شود:

۱) واقع بینی نسبت به خود و جهان پیرامون خود.

۲) شناخت نقاط قوت و ضعف خود.

۳) خویشتن­پذیری به همان­گونه­ای که هست.

۴) تلاش برای تحقق خود واقعی.

۵) داشتن هدف و اشتغال به کاری سازنده و مفید.

۶) احساس مسئولیّت نسبت به دیگران(همان،ص۳۵).

شاید کلی ترین ویژگی فرد سازگار آن است که نسبت به خود واقع بین است، به این معنا که درباره       انگیزه­هایش، خود را فریب نمی­دهد و هدف­های قابل دسترسی برای خود طرح می­کند، لذا ازتعارضات غیرلازم پرهیز می­کند و با مشکلات شخصی خود به طور عینی برخورد می­کند.

شخص سازگار کسی است که می­تواند انگیزه­ها و هدف­هایش را تغییر دهد بدون آن­ که،آن­ها را با    مکانیزم­های دفاعی تغییرشکل دهد.فرد خوب سازگاریافته،کسی است که صفات و ویژگی­های گوناگون او با هم در ارتباطند.درعین حال که سازگاری کامل وجود ندارد، ولی سازگاری مطلوب احتمالاً هنگامی رخ   می­دهد،که بین آنچه فرد راجع به خود می­اندیشد با آنچه دیگران درباره او  می­اندیشند توافق منطقی وجود داشته باشد.سازگاری و سلامت روانی دو روی یک سکه هستند که یکی مستلزم وجود دیگری است و هیچ کدام بدون دیگری تحقق نمی­پذیرند(همان،ص،۴۰).

متن کامل پایان نامه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید