تحقیق :گیاهان دارويي


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:گیاهان دارويي

 

مقدمه

در قرن حاضر تحقیقات گسترده ای بر روی گیاهان دارویی انجام پذیرفته و داروهایی با ماده مؤثر طبیعی افقهای جدیدی را برای جامعه پزشکان و داروسازان پژوهشگر گشوده است. به طوری که در حال حاضر حدود یک سوم داروهای مورد استفاده در جوامع انسانی را داروهایی با منشأ طبیعی و گیاهی تشکیل می دهد و مساعی جهانی صنایع داروسازی بر این متمرکز است که ساخت شیمیایی اقلام مربوطه به دو سوم بقیه داروها نیز تدریجاً منسوخ و به منابع گیاهی متکی گردد. از این رو، صنایع داروسازی و گروههای تحقیقاتی بسیاری از کشورها توجه خود را به کشت و تولید گیاهان دارویی معطوف داشته اند. در این راستا، هر ساله صدها هکتار از زمینهای زراعی کشورهای غربی و آمریکا برای کشت گیاهان دارویی اختصاص می یابد.

با نظری اجمالی به فرهنگ مصرف داروهای گیاهی در ایران، متوجه میراث گرانقدر شناسایی و مصرف این گیاهان در طب غنی سنتی ایران می شویم. از طرفی فلات وسیع ایران در قسمت های مختلف از اقالیم و محیطهای گوناگون برخوردار است و به همین دلیل فراوانی و تفرق گونه های این گیاهان در پهنه دشتها و کوهساران ایران به پیش از 7500 گونه گیاهی (حدود دو برابر تعداد گونه های هر یک از کشورهای اروپای غربی) می رسد که بخش قابل ملاحظه ای از آنها حاوی ذخایر متابولیتی با ارزشی می باشند. از این رو، به حق می بایست فلور ایران را یکی از منابع داروخیز جهان دانست. ایرانیان باید قدر این گنج بزرگ را دانسته و ارزش آن را بدانند و در راستای تحلیل در رشته های گیاهی و دارویی بهترین و بیشتر استفاده را از این منابع خدادی ببرند و بکوشند تا سرآمد کشورهای پیشرفته در این علم شوند و به تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی پرداخته و کشور را از این نظر اغنا کرده و حتی به صادرات گسترده در این زمینه دست بزنند. به حمد و قوه الهی جهاد کشاورزی راه را برای علاقه مندان و جوانان این سرزمین گشوده باشد که بیشترین بهره و استفاده برده شود. با تحصیل در دانشگاه و کار عملی در مراکز کارآموزی که تکمیل کننده تحصیلات دانشگاهی می باشد کشور آینده روشن تر خواهد داشت.

چكيده

براي گذران دوران كارآموزي به اين دليل فروشگاه درمان باگياهان داروئي (كندولوس) انتخاب شدكه درآن فروشگاه گياهان داروئي به صورت فراوري شده و مدرن عرضه مي شود و سرپرست محترم داراي دانش بالايي در رابطه با گياهان داروئي و داروهاي گياهي مي باشند و طبق بررسي كه انجام شد مردم استقبال بسيارزيادي از عرضه اين گونه داروها در اين فروشگاه مي كردند. سرپرست محترم دردوران كارآموزي درباره انواع و اقسام داروهاي فراوري شده، خواص و كاربرد آنها صحبت كردند. نيز طرز برخورد با اقشار مختلف ونوع ويزيت كردن آنها را آموزش دادند. روش مغازه داري و اداره آن را بيان كردند و صادقانه بسياري از تجارب خود را كه درهيچ كتبي نمي توان يافت، آموزش دادند و با توجه به سن بالايي كه دارند و مشغول كار هستند نشان مي دادند كه انسان تا زنده است بايد به كار مفيدي مشغول باشد. در اين دوران در مورد گياه علف ليمو كه خواص و كاربردهاي زيادي در صنايع غذاسازي، صنايع مقوا و كاغذسازي، صنايع آرايشي و بهداشتي، داروسازي و… دارد  مورد بررسي و مطالعه قرار گرفت زيرا  اين گياه در دوران تحصيل تدريس نشده بود.

در دوران كارآموزي اين مطلب مورد تأكيد بود كه در اين رشته هيچ گاه دانش به پايان نمي رسد ولحظه به لحظه بايد مطالعه وبررسي انجام گيرد و هر روز چيز جديدي در اين رشته قابل كشف است از انواع گياه گرفته تاتوليد انواع داروهاي گياهي جديد براي امراض غيرقابل درمان در عصر جديد ونيز بتوان داروهاي گياهي را تا درصد بالايي جايگزين داروهاي شيميايي كه داراي عوارضند كرد. اگر نهاد دانشگاهي بتواند مراكز كارآموزي ايجاد كند يا با محل هاي كارآموزي رابطه نزديك داشته باشد تا كارهاي آموزش داده شده در دوران كارآموزي در راستاي اهداف دانشگاه باشد در اين صورت دوران كارآموزي اثربخش تر و مفيدتر خواهد شد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لينک دانلود تحقيق : گیاهان دارويي