تحقیق :پکتيناژ قليايي


در این پست می توانید متن کامل اینتحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:پکتيناژ قليايي

 

روشي زيست محيطي در آماده سازي پنبه

پکتيناژ قليايي که اخيراً و به تازگي کشف شده است ممکن است روش آماده سازي پنبه را در سطح جهاني تغيير دهد ثبات آماده سازي پنبه در شکل ليف ، نخ يا پارچه به عنوان يک پارامتر حساس در فرايندهاي مرطوب نساجي در دنيا معرفي شده است اگر پارچه بصورت يکنواخت آماده سازي شود کيفيت حاصله از عمليات فرآوري تر بعدي، نظير سفيد گري ، مرسريزاسيون ، رنگرزي ، چاپ ، يا تکميل ، شديداً تحت تأثير قرار مي گيرد.

هرگونه اصلاحي در آماده سازي پنبه که منجر به يک آماده سازي يکنواخت و با ثبات گردد و کاهش هزينه کلي و کاهش غلظت مواد شيميايي آلاينده محيط زيست در پسابها نيز مد نظر باشند بايد با استقبال گرم جامعه بين المللي فرآوري تر نساجي مواجه گردد.

جهت درک بهتر نياز به آماده سازي پنبه مروري بر شکل و مورفولوژي ليف پنبه مفيد مي باشد شرح مختصر آن به قرار زير است :

پنبه داراي يک ليف دانه پرزي است يعني هر ليفي يک تک سلول دارد که از قشر خارجي پوست دانه پنبه رشد مي کند که در شکل ia نشان داده است .

حدوداً در بيست روز اول رشد ، رشد طولي ليف ادامه مي يابد تا به يک ماکزيمم برسد که خود اين ماکزيمم رشد به شرايط رشد و نوع پنبه بستگي دارد سطح مقطع محور ليف در اين مرحله عمدتاً يک لومن از شيره سلول است که همراه با ديواره اوليه مي باشد و اين ديوار شامل سلولز ، پکتين ، پروتئين و چربي (واکس ) است .(شکل ib)

مرحله بعدي رشد ليف در 35 تا 50 روز بعدي زماني که ديواره ثانويه شروع به رشد مي کند اتفاق مي افتد ديواره سلولز از خارج به داخل توسعه مي يابد (شکل IC ) و حجم ليف را تشکيل مي دهد پس از اينکه غوزه پنبه باز مي شود لومن جمع مي شود و ليف محور فرو مي افتد (ليف از حالت محور خارج مي شود ) تا سطح مقطع صاف و تخت تري تشکيل دهد

در اين زمان اساساً ليف شامل يک ديواره اوليه ، يک ديواره ثانويه و يک لومن حاوي بقاياي ماتريس بين سلولي مي باشد .

ديواره اوليه

از آنجا که ديواره اوليه که ليف را احاطه مي کند عامل جذب کم (پائين ) ليف غيرآماده شده است ، بررسي تحقيقات اين ديواره با جزئيات بيشتر سودمند خواهد بود ديوار اوليه شامل ماتريسي از سلول است که در آن مخلوطي از پکتين ها ، پروتئين ها ، چربي ، ساير ترکيبات آلي و خاکستر ديسپرس و پراکنده شده اند.

درصد تقريبي هر يک از اين مواد در جدول I داده شده است .

پکتين ها شامل اسيدهاي پلي گالاکتورونيک هستند که به فرم نمک هاي کلسيم ، منيزيم ، آهن يا حتي آلومينيوم تبديل شده اند و اين نمک ها در آب نامحلولند مونومرهاي سازنده پروتئين ها ، اسيدهاي آمينه پيچيده هستند در حالي که واکس عمدتاً از الکل هاي آليفاتيک بزرگتر ، اسيدهاي چرب و اترهاي آن هاست ساير ترکيبات آلي که در ديواره اوليه هستند شامل کربوهيدرات هاي پيچيده اند خاکستر از اجزاي قليايي خاک و يونهاي فسفات و پتاسيم تشکيل شده است .

چنين احتمالي مي رود که پکتينها ، پروتئينها ، واکس و ساير مواد بصورت يکنواخت در ديواره اوليه توزيع نشده باشند.

معقولانه است که اجزاء غيرسلولزي ديواره اوليه بيشتر در ناحيه خارجي تر ديواره اوليه متمرکز باشند و غلظت آنها رو به ديواره ثانويه کاهش يابد همانطور که بصورت شماتيک در شکل 2 نشان داده شده است در حقيقت ، کيوتيکل نام برده شده يک لايه مجزا نيست بلکه خارجي ترين ناحيه ديواره اوليه است که غلظت اجزاء غيرسلولزي در آنجا بالاترين ميزان است.

آماده سازي به روش معمول دستي

تکنيک مرسوم در جاذب الرطوبه کردن پنبه براي فرايند –تر بعدي مشتمل است بر شستشوي مواد پنبه اي نساجي در محلول قليايي داغ هيدروکسيد سديم ، همراه با مواد مرطوب کننده ، ديسپرس کننده ،امولسين کننده ، مواد دفع يون (کي لپت کننده ها) يا ساير مواد شيميايي ، چنين عملياتي ، مواد غيرسلولزي را خارج مي سازد بنابراين در سطح ديواره اوليه ، ترکهايي در ماتريس ايجاد مي شود که باعث نفوذ آب به داخل ليف پنبه مي گردد.

البته شستشو با قلياي داغ منجر به توليد اکسي سلولز و کاهش استحکام ليف مربوطه مي گردد مگر اينکه مراقبتهايي در نظر گرفته شود علاوه بر اين ، شستشوي قلياي داغ ، مواد شيميايي آلاينده محيط زيست را به پساب نساجي مي افزايد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لينک دانلود تحقيق : پکتيناژ قليايي

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید