پایان نامه:ویژگی های افراد سیگاری و غیر سیگاری

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:ویژگی های افراد سیگاری و غیر سیگاری

 

11: مقدمه

مصرف سیگار یک مشکل جهانی است وهر سه ثانیه یک نفر در اثر عوارض ناشی از کشیدن سیگارفوت می شود (پور کاظمی 1374)

استفاده از سیگار مشکلات عمده ای را برای کشور های جهان از جمله کشور جمهوری اسلامی ایران به وجود آورد است و خطر اعتیاد از آن جهت اهمیت دارد که اکثر نسل جوان را در دوره سازندگی و فعالیت در معرض ابتلا قرار می دهد (مجمعوعه مقالات سیمینار بررسی مسایل مربوط به اعتیاد جوانان شهرستان تبریز 1378 ص 62)

استمعال دخانیات عامل خطر 25 نوع بیماری و از علل مهم مرگ زود رس است متاسفانه اکثر بیماری هایی مرتبط با سیگار با تاخیر شروع می شوند اقدامات بهداشتی در جهت کنترل مصرف سیگار رو به کاهش است (حسینی جناب، 1378ص 63-62)

اولین علل مرگ میر قابل پیشگیری در دنیا مصرف سیگار می باشد سیگار عامل بروز 90درصد سرطان ها ریه و 4درصد دیگر سرطان  ها می باشد مطا لعاتی که روی دانش آموزان ایرانی صورت گرفته شیوع مصرف سیگار را (17-8) در صد شان داده اند ( اسکندری ، اسماعیل ، کامیاب ,محمد حسن79-78)

با  توجه به تعریف سازمان بهداشت جهانی 40 در صد دانشجویان پسر و 8/5 در صد دانشجویان دختر سیگاری هستند که در مجموع 5/4 در صد هر روز سیگار می کشند.

به نظر می رسد اپیدمی مصرف سیگار و بیماری ها و مرگ و میر وابسته به آن در حال جا به جایی به سمت کشورهای در حال توسعه است بنابرین با توجه یه جمعیت جوان کشورما اجرای برنامه های کنترل و دخانیات به ویژه با نگرش و پیشگیری از شروع مصرف آن در جوانان اهمیت و یژه ای دارد مصرف منظم سیگار که در آغاز نوجوانی شروع می شود یک شانس 50 در صد برای مرگ زود رس در اثر بیماری های وابسته به سیگار را به وجود می آورد (غلامرضا ،حیدری،1382)

مصرف سیگار به عنوان رایج ترین و ارزان ترین ماده اعتیاد آور عوارض زیان بار جسمی و روانی زیادی دارد طبق آمار سازمان بهداشت جهانی تنها مصرف سیگار سالانه چهار میلیون مرگ را در پی دارد سهم کشورهای در حال توسعه از استقبال دخانیایت معادل 70 در صد کل مصرف دخانیات جهان است پژو

هم چنین  استعال دخانیات تبعات اقتصادی زیادی برای کشور هادر پی خواهد داشت بر اساس گزارش بانک جهانی در سال 2000 هزینه استمعال سیگار 200 میلیون دلار در سال اعلام شد که یک سوم این میزان مربوط به کشور های در حال توسعه است  به نظر می رسد سیگار نقش عمده ای در ایجاد فقر در کشور های کم در آمد دارد زیرا  پولی که می بایست صرف غذا ، آموزش بهداشت و ……. گردد جهت خرید سیگار مصرف می شود در فقیرترین کشور ها وطبقات بسیار پایین  حداقل 10درصد در آمد خانواده ها صرف خرید سیگار می شود (طلایی , دکتر تیمور ,زارع , شهرام،1386)

2-1 : بیان مسئله

مصرف سیگار به عنوان رایجترین و ارزانترین ماده اعتیادآور دارای عوارض زیانبار جسمی و روانی و اقتصادی است . سیگار علت عمده سرطان ریه، افزایش ضربان قلب ، فشار خون ، زخم معده و روده است و در بسیاری از مشکلات جسمی دیگر از جمله در بیماریهای قلب و عروق ، سکته مغزی ، اختلالات چشمی و شنوایی، چهارده نوع سرطان مختلف و غیره نقش دارد.

مصرف هر سیگار بیش از 5 دقیقه از عمر انسان را  می کاهد ودر کشور سالانه 50 هزار نفر بر اثر استعمال این ماده فوت می کنند. از نظر اقتصادی مصرف دخانیات صدمات مالی وجبران ناپذیری به خانواده و اجتماع وارد می سازد.بر اساس بررسیهای به عمل آمده ، یک سوم درآمد خانوار درخانواده های فقیر صرف مصرف سیگار می شود . در مورد شیوع استعمال سیگار نتایج بررسیهای انجام شده نشان  می دهد که در3درصد زنان بالای 15 سال کشور / 28 درصد مردان ودر کل 6 /6 ،در سال 1371سیگاری بود ه اند؛ همچنین در بررسی دیگری نتایج نشان داد که 12درصد جمعیت 15 تا 65 سال کشور سیگار می کشیدند

3-1: اهداف تحقیق :

یکی از رفتارهای غیر بهداشتی که سلامتی افراد جامعه را به خطر انداخته و هزینه های قابل توجه ای را بر جوامع مختلف به ویژه کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران تحصیل کرده مصرف سیگار است و از آنجا که استعمال دخانیات از مشکلات مهم بهداشت عمومی به شمار می رود و از عوامل قابل پیشگیری  بیماری ها و مرگ های زود رس شناخته شده است و همین امر دلالت بر اهمیت موضوع حذف و یا کاهش این معضل جهانی دارد با این وجود هدف عمده این تحقیق مقایسه وضعیت شخصیتی ومقایسه بیماری های  روانی افراد سیگاری و غیر سیگاری با استفاده از پرسشنامه چند جنبه ای شخصیتی مینه سوتا (MMPI) است .

4-1 : ضرورت و اهمیت تحقیق :

از آنجا که تقریبا درصدی از ابعاد بشری به نوعی در ساختار جامعه خود با اعتیاد به سیگار و مواد مخدر درگیر هستند و نیز به  دلیل روشن کردن علل و عوامل تسهیل کنند. در تسریع دهنده گرایش به اعتیاد به سیگار و مواد مخدر نقش بسزایی دارد . این پژوهش در صدد روشن کردن جنبه های از این علل که همانا خصوصیات شخصیتی و الگوهای رفتاری افراد سیگاری است .

مطالعه بر روی افراد معتاد به مواد مخدر و افراد سیگاری و تحقیق و تفحص در این زمینه و همچنین مقایسه آنها با افراد عادی می تواند حائز اهمیت و راهگشا باشد . وابستگی و سو مصرف مواد دخانی یکی از شایع ترین اختلالات روان پزشکی در رده سنی نوجوانان و جوانان است تنها 5/4 میلیون سالانه در حال حاضر در اثر استعمال سیگار می میرند جای تامل دارد شناخت عامل زمینه ای قابل تغییر در این رابطه اهمیت زیادی دارد .(دکتر سید غفورموسوی ، 1377)

5-1: سئوالات پژوهشی

1– آیا بین افراد سیگاری و غیر سیگاری در مقیاس خود بیمار انگاری تفاوت معنا داری وجود دارد.?

2-آیا بین افرادسیگاری وغیر سیگاری در مقیاس افسردگی تفاوت معناداری وجود دارد؟

3-آیا بین افراد سیگاری وغیر سیگاری در مقیاس هیستری تفاوت معناداری وجوددارد؟

4-آیا بین افراد سیگاری وغیر سیگاری در مقیاس انحراف روانی –اجتماعی تفاوت معنا داری وجود دارد؟

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

ویژگی های افراد سیگاری و غیر سیگاری