تحقیق : ميزان و عوامل موثر بر ايجاداعتياد به اينترنت در شهر اصفهان

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:ميزان و عوامل موثر بر ايجاداعتياد به اينترنت در شهر اصفهان

چكيده

اعتياد به اينترنت موضوع تازه و جالبي است كه در سال هاي اخير به عنوان اعتياد رفتار محور مورد توجه قرار گرفته است . هدف از انجام اين پژوهش بررسي مشكل اعتياد به اينترنت و ويژگي هاي رفتاري، شخصيتي و جمعيتي كاربران بر حسب درجه اعتياد آنهاست. اين مطالعه به روش مقطعي بر روي 364 نفر از كاربران اينترنت در سنين 45-15 درشهر اصفهان انجام شده است. در اين مطالعه ٣ پرسشنامه اندازه گيري درجه اعتياد، نوع شخصيت كاربران و  مقياس احساس بيگانگي مورد استفاده قرار گرفته است. است. پس از ثبت داده ها در نرم افزار  SPSS براي تحليل داده ها از روش نحليل همبستگي استفاده گرديد. در اين بررسي 8/34 درصد كاربران، به اينترنت اعتياد داشتند و همه آنها درجات مختلفي از رفتارهاي رواني  اجتماعي مانند احساس بيگانگي با خود، احساس ضعف و ناتواني در انجام امور، رفتار ناهنجار اجتماعي، اجتماع گريزي، درون گرايي و رفتار احساسي را از خود نشان دادند. همچنين تمايل نوجوانان،  مورد افراد مجرد و دانش آموزان به اينترنت بسيار شديدتر از ساير گروه  ها بود. بين اعتياد به اينترنت در کاربران ، با احساس بيگانگي از خود و ابعاد آن و همچنين با ويژگ ي هاي شخصيتي درون گرا و داراي رفتار احساسي ارتباط معناداري ديده مي شود. در کاربران معتاد شديد نيز بهره جويي از گفتگوي اينترنتي سه برابر کاربران است و هر چه از حالت طبيعي به اعتياد در کاربران پيش مي رويم بهره جويي از فيلم، موسيقي، بازي و گفتگوي اينترنتي بيشتر مي شود. با توجه به نتايج به دست آمده شايسته است دست اندرکاران بهداشتي اطلاعات درست در مورد استفاده بهتر از اينترنت و برنامه هاي پيشگيري براي اين نوع اعتياد را فراهم آورند.

 

مقدمه

اعتياد به اينترنت پديده جديدي است که بسياري از پزشکان عمومي از آن بي اطلاع هستند. به نظر مي رسد ريشه اين عمل فرار از مشکلات شخصي است. متنوع بودن قسمت هاي مختلف اينترنت ، فرصتي براي فرار از مشکلات عاطفي مانند افسردگي، استرس، اضطراب يا مشکلات ارتباط با ديگران فراهم مي آورد(1). طي تحقيقي که کمپاني نئو در سال 2000 انجام داد در سراسر جهان حدود 1/407  ميليون کاربر اينترنت وجود دارد.

عادات مختلف وقتي به  شکل اعتياد در مي آيند که بر روي اجزاء مختلف زندگي اثر سوء بگذارند اعتياد به اينترنت به واسطه ناديده گرفتن مسئوليت هاي اقتصادي، اجتماعي و فيزيکي باعث آسيب رسيدن به فرد مي شود. بسياري از معتادين به اينترنت سلامتي خود را به مخاطره مي اندازند ، به طور ميانگين 38 ساعت در هفته را صرف تماس با اينترنت مي کنند در حالي که اين استفاده مربوط به عملکرد هاي اقتصادي و يا علمي نيست. معتادين به اينترنت مکررا خواب خود را فداي برقراري ارتباط مي کنند و خوردن و ورزش را فراموش مي کنند ،گزارشاتي در مورد مرگ در حين استفاده از اينترنت ، بر اثر حمله قلبي داده شده که مي تواند به دليل اختلالات فيزيکي مانند خواب، کم تحرکي و خودکشي در اثر اعتياد به اينترنت در اثر استرس وارده باشد. متاسفانه اعتياد باعث ناديده گرفتن روابط خانوادگي، از هم گسيختگي روابط اجتماعي، افت تحصيلي، مشکلات شغلي و صرف مخارج بالا جهت استفاده از آن مي گردد که از نظر اقتصادي مي تواند مشکلاتي را به بارآورد.(2)

رويارويي با اعتياد به اينترنت مانند هر اعتياد ديگر مشکل است . اعتياد به اينترنت، هرويين، سيگار، الکل و همه انواع اعتياد داراي اجزاء اساسي شبيه به هم مي باشند و ترک هيچ اعتيادي راحت و بدون درد نيست. درمرحله اول فرد معتاد موضوع را انکار مي نمايد و اعتقاد دارد اين مشکل قابل حل بوده و تاثيري بر زندگي من ندارد و در واقع مشکلي وجود ندارد، بدون انکار معتاد از مرحله اول وابستگي به طرف مراحل پيشرفته نمي رود . در مرحله بعد معتادين فکر مي کنند خودشان از عهده مشکل برآمده و نسبت به کمک گرفتن از ديگران بي ميل مي باشند . متاسفانه افراد  معتاد به دليل آن که منبع رضايتمندي در لذت از زندگي ندارند، بيش از پيش به سمت وابستگي کشيده مي شوند .مشکل اساسي ديگر معتادين ، نداشتن يا نقص در مهارت هاي تدابير زندگي و روش هاي سازگاري با مشکلات است و براي فراموشي مشکلات به اعتياد روي مي آورند و هرگونه تلاش براي ترک وابستگي با وسوسه مصرف روبرو و اغلب شکست مي خورد. (3)

علائم هشدار دهنده اي وجود دارد که مي تواند به فرد در ارزيابي اعتياد به اينترنت کمک نمايد . از ديدگاه جميز نشانه هايي که افراد بايد به آن توجه نمايند عبارتند از:

1- عدم توانايي براي کنترل و محدود کردن استفاده از کامپيوتر.

2- توجيه و سعي درکم جلوه دادن زمان استفاده از کامپيوتر يا نوع استفاده اي که از آن مي شود.

3- عواقب منفي براي دوستان و خانواده کاربر.

4- رفتارهاي نامناسب و آسيب رسيدن به اعتقادات مذهبي و معنوي.

5- ترجيح دادن بيش از حد و مهم شدن کامپيوتر به عنوان شاخص اساسي زندگي در اين مورد قضاوت ديگران بسيار مهم است. (4)

کاربران ممکن است به قسمت هاي مختلف اينترنت مانند چت يا ساير قسم ها اعتياد پيدا کنند (5)، اعتياد به اينترنت يک ، اختلال فيزيکي – رواني شامل نشانه هاي تحمل، جدا شدن2  اختلالات عاطفي و اختلال در روابط اجتماعي است که هر روز به مقدار بيشتري در استفاده کنندگان از اينترنت گسترش مي يابد . به واسطه اهميت يافتن اينترنت در زندگي روزانه و گسترش جهاني استفاده ازکامپيوتر در امور مختلف ارتباطي وتفريحي مشکلات ناشي از آن حائز اهميت است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : ميزان و عوامل موثر بر ايجاداعتياد به اينترنت در شهر اصفهان