پایان نامه:مقايسه اثربخشي زوج درماني با شيوه آموزش خود تنظيمي زندگي زناشويي و آموزش پربارسازي السون در رضايتمندي زناشويي زوجين شاهد و ايثارگر


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:مقايسه اثربخشي زوج درماني با شيوه آموزش خود تنظيمي زندگي زناشويي و آموزش پربارسازي السون در رضايتمندي زناشويي زوجين شاهد و ايثارگر

چکيده: 

پژوهش حاضر با هدف بررسی و مقايسه  اثر بخشی زوج درمانی با شيوه آموزش «خود تنظيمی» و آموزش« پربارسازی السون» در رضايتمندی زناشويي زوجين شاهد و ايثارگر انجام شد. جامعه پژوهش، شامل کليه زوجين شاهد، جانباز و ايثارگر شهر اصفهان در سال 85-84 بود. نمونه های بالينی از بين مراجعين مراکز مشاوره و واحد مددکاری مناطق سه گانه بنياد شهيد اصفهان با استفاده از روش نمونه گيری در دسترس انتخاب شدند. از پرسشنامه اينريچ  و تک سؤال کلی به منظور سنجش ميزان رضايت زناشويي استفاده شد.گروه آزمايش اول طی پنج جلسه آموزش خود تنظيمی زندگی زناشويي و گروه آزمايش دوم در شش جلسه آموزش پربارسازی اولسون را دريافت نمودند. نتايج حاكي از اثر بخشی مداخله هاي زوج درماني مبتني بر آموزش خود تنظيمی و آموزش پربار سازي السون بر نمره كل رضايت زناشويي بود (05/0<p). ولي بر اساس نمره كل پرسشنامه اينريچ، تنها شيوه پربار سازي السون باعث افزايش رضايت زناشويي شده است. بررسي تأثير اين مداخلات بر ابعاد دوازده گانه رضايت زناشويي كه با پرسش نامه اينريچ ارزيابي شد، نشان داد كه آموزش پربار سازي به شيوه السون باعث افزايش معنادار رضايت زناشويي زوجين در ابعاد «رضايت زناشويي» و « فرزند پروري»  نسبت به زوجين دريافت كننده مداخله زوج درماني خود تنظيمی و گروه گواه شده است(05/0<p).

 


مقدمه

ازدواج می تواند مغذی ترين و انسانی ترين ارتباط ودر عين حال می تواند يأس آورترين و ناکام کننده ترين رابطه انسانی باشد. اين افراط يا تفريط در هيجان می تواند منبعی از خوشی و لذتی بزرگ و يا دردی عميق ومنشاء آسيب پذيری باشد (السون،2003 ). استحكام و استواري خانواده به ازدواج و رابطه زناشويي پايدار و بنيادين بستگي دارد يعني هر گونه تزلزل و سستي در سازگاري زناشويي و يا وجود يك ازدواج ناموفق علاوه بر آن كه آرامش رواني زوجين را مختل مي كند و افسردگي و اضطراب را مي افزايد، بقا و دوام خانواده را نيز در معرض تهديد قرار مي دهد.

در طول جنگ تحميلی عراق عليه ايران، تعدادی از غيور مردان کشور ما به خاطر دفاع از حيثيت و تماميت ارضی کشور از جان و مال و فرزند خود گذشتند. در طول جنگ بسياری از اين دلاور مردان آسمانی  به لقاءالله پيوستند، و خانواده های های آنها از حضور و حمايت آنها را محروم ماندند برخی به دليل مجروحيت، معلوليت، اسارت و فشارهای جسمی و روانی ناشی از جنگ ، به اختلالات جسمی و روانی مبتلا شدند که هر کدام از اين اختلالات توجه و درمان خاص خود را می طلبد. اما نکته قابل توجه اين است که استمرار اين مشکلات با گذشت زمان بر روی روابط اعضای خانواده و به خصوص روابط زوجين تأثير بسزايي داشته است.

توجه به تأثير متقابل موقعيت های تنش زای زندگی زناشويي و سلامت جسم و روان اهميت توجه به اين مسائل را آشکار می سازد. هر موقعيت و شرايطي كه به تشديد افسردگي و اضطراب بينجامد، تداوم زندگي و حيات انسان را به مخاطره مي افكند و از سوي ديگر وجود يك محيط امن و آرام موجب برقراري آرامش دروني فرد خواهد بود. برقراري آرامش دروني ستون و محور اساسي بهداشت رواني است که در مورد آسيب ديدگان جسمی و روانی ناشی از جنگ ضروری می نمايد. يكي از شرايط محيطي ايمني بخش وجود يك خانواده مستحكم گرم و صميمي و داراي احترام متقابل است به گونه اي كه راحتي و آسايش همسران و اعضاي خانواده را در پي داشته باشد. لذا با توجه به قداست مفاهيم جانباز و ايثارگر در فرهنگ انقلاب اسلامی و الگو بودن اين عزيزان برای ساير مردم جامعه، بررسی مشکلات و ارتقاء استحکام خانواده اين عزيزان نگرش  و توجه ويژه ای را می طلبد.

در حقيقت استحكام و استواري خانواده به ازدواج و رابطه زناشويي پايدار و بنيادين بستگي دارد يعني هر گونه تزلزل و سستي در سازگاري زناشويي و يا وجود يك ازدواج ناموفق علاوه بر آن كه آرامش رواني زوجين را مختل مي كند و افسردگي و اضطراب را مي افزايد، بقا و دوام خانواده را نيز در معرض تهديد قرار مي دهد و فروپاشي خانواده مزيد بر علت شده افسردگي و اضطراب همسران و ديگر مشکلات جسمی و روانی  را بيش از پيش افزايش مي دهد (کاظمی حقيقي، 1377). معتبرترين شاخص آشفتگی زناشويي طلاق است. در حقيقت بعد از مرگ ناگهانی در خانواده، آشفتگی زناشويي و طلاق شديدترين فشارهايی هستند که افراد تجربه می کنند

(آشر و وايت 1987؛ به نقل از هالفورد،1384).

بسياري از زوجين مشکلاتي در روابط خود دارند اما بنا به دلايلی تصميم می گيرند به زندگی در کنار هم ادامه دهند (هيمن، ويس،1997، اوليری، بيچ 1986). عواملی وجود دارد که تعيين می کند که تا چه حد زوجين به سمت طلاق بروند يا اين که ابدا چنين اقدامی نکنند اين عوامل عبارتند از : باورهای هر يک از زوجين در مورد طلاق، موقعيت مالی زوجين در ازدواج و احتمالاً موقعيت مالی زوجين بعد از طلاق، وجود بچه ها و شانس های ازدواج بعدی

(هالفورد، 1384؛ ترجمه موسوی).

لذا زندگی مشترک و در کنار هم بودن  زوجين  دليلی بر بسامان بودن روابط زناشویی نيست. لذا ارائه آموزش به اين زوجين ضروری می نمايد.

بعضي از زوجين آشفته از بحث پيرامون موضوعات تعارض برانگيز عملاً اجتناب مي كنند. چنين زوجيني احتمالاً مشاجره ي كمي دارند اما نارضايتي از رابطه شان زياد است. به هر حال، مشكل كلي اكثر روابط آشفته، كنترل غير موثر تعارض است هيوي وكريستنسن (1995، به نقل از هالفورد، 1990). زوجين آشفته درمورد جنبه هاي مثبت رابطه شان بايكديگر صحبت نمي كنند و يا در مورد احساساتشان همانند ساير زوجين، خود افشايي ندارند.  برقراري گفت و گوي صميمانه و ابراز علاقه در زوج درماني مهم است (اسگاربي و هالفورد، 2000، به نقل از هالفورد، 1384).

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

مقايسه اثربخشي زوج درماني با شيوه آموزش خود تنظيمي زندگي زناشويي و آموزش پربارسازي السون در رضايتمندي زناشويي زوجين شاهد و ايثارگر