تحقیق :مفهوم و پیام

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:مفهوم و پیام

پيام امر و دستوري است كه به مخاطبان داده مي شود تا آن را عمل كنند يك حادثه وعمل مي تواند براي ديگران پيام باشد همچنين يكي از مراحل «نهي از منكر» با بي اعتنايي و قطع رابطه چهره عبوس و اخم كردن به شخص كه اخلاقي مي كند به آن مي گوييم« نكن » امام حسين فرموده است :« اگر دين نداريد آزاد باشيد » يك پيام صريح و روشن است سيدالشهداء پيام داده اند كه با نفس جهاد كنيد اعتماد به نفس و توكل داشته باشيد به دنيا دل نبنديد و در راه خدا از هر چيز بگذريد به امامت ولي معصوم نهيد و.. امثال آنها . از مقام معظم رهبري نسبت به عبرت هاي عاشورا مطرح شد نسبت به اين مسأله بود كه فرمود « درس هاي عاشورا جدا است و درس ، شجاعت و درس وچه از درس هاي عاشورا مهمتر عبرت‌هاي عاشوراست .در مجموع آموزندگي و سازندگي و تأثير گذاري روز عاشورا در گرو شناخت و تبعيين درس ها و پيام ها است و از اين رهگذر بيش از چگونگي حادثه بايد به «‌چرايي» آن انديشيد تا با استفاده از آن از نقاط مشترك و روح سازي و جاري از حوادث همگون در پهنه تاريخ سرگذشت هاي گذشتگان را عبرت آموزتر ساخت .

پيام هاي اقتصادي

رسالت تبعيين « مكتب » و تصحيح باورهاي مردم در مسائل عقيدتي و بينش بر عهده امام است . رجزهاي اصحاب امام و خطبه هاي امام و اهل بيت چه قبل از شهادت و چه در مقطع اسارت پر ازنكته هاي‌عقيدتي است جايگاه اهل بيت پيامبر در جامعه نيز از همين زاويه قابل طرح است و نيز مسأله رسالت حضرت محمد و قرآن و وحي و شفاعت و…. هركدام به نحوه‌كه داراي «‌پيام است و در نهضت عاشورا مورد مطالعه قرار مي‌گيرد.

توحيد در عقيده و عمل

مفهوم توحيد تنها در بينش و ديدگاه نيست بلكه در بعد عملي به « توحيد و اطاعت » و «‌توحيد در عبادت » تبديل مي شود . امام حسين پيشاپيش از شهادت خود با خبر بود و جزئيات آن هم مي دانست توحيد نصرت خواهي و فقط و فقط بر خدا اعتقاد كردن و از جلوه هاي ديگر نقش آفريني عقيده در عمل است .

مبدأ و معاد

عقيده به مبدأ و معاد مهمترين عامل جهاد و فداكاري در راه خداست ، و بدون آن هيچ رزمنده‌اي معتقدانه درصحنة دفاع قدم نمي گذاردو خود را كه در جنگي به شهادت منتهي مي شود برنده نمي داند . امام حسين(ع) در روز عاشورا وقتي بي تابي خواهرش را مي بيند اين فلسفه بلند را يادآور مي شود و مي فرمايد :« خواهرم خدا را در نظر داشته است و بدان كه همه زمينيان مي ميرند آسمانيان هم نمي مانند هر چيزي جز وجود خدا كه  آفريدگار هستي است از بين رفتني است خداوند همگان را دوباره بر مي انگيزد. وقتي علي اكبر به ميدان جنگيد رفت و جنگي و تشنه بازگشت امام فراخوندن او به مقاومت و ادامه نبرد فرمود :«بزودي جدت رسول خدا را ديدار  كرده و از دست او سيراب خواهي شد و شربتي گوارا خواهي نوشيد كه پس از آن تشنگي نيست . آنگاه هم كه سر جوانش را بردامن نهاده بود و خون ا زچهره و دندان هايش پاك مي كرد فرزندان را نويد داد كه رنج و اندوه دنيا جسته و به روح و ريحان بهشتي رسيده اي .

3- بدعت ستيزي: دين پوسته از سوي دشمنان در معرض تعريف سوء استفاده تفصير نادرست و بدعت آفريني است از سوي ديگر رسالت امامان حق و علماي دين، خيانت دين و معتقدان اسلامي از تحريف و مقابله با بدعت ها است از رسول خدا روايت است كه: « اِذا ظَهَرت البَراعُ فرامّتي فَلِيفهِمِ العالمُ عِلمُه» ترجمه: هرگاه بدعت ها آشكار شود آنها بايد دانش و علم خويش را آشكار كند. در سخني ديگر از آن حضرت اين است: هر بدعتي كه پس از من پديد آيد و ايمان را مورد خطر و هجوم و نيرنگ قرار دهيد و وليي از دودمان من عهده دار آن مي شود كه از ايمان دفاع كند و با الهام الهي زبان گشايد و حق را علمي روشن بسازد و نيرنگ مكان را باز گرداند.

يقين: نمودي از وضوح و روشني باور نسبت به دين و فرمان خدا و حكم شريعت است.

طرح مسأله به خدا پيوستن در طول مسير، آماده سازي روحي همراهان براي آن فداكاري بزرگ در راه عقيده بود چرا كه بدون باورهاي زلال و روشن، يك رزمنده نمي تواند تا پايان خط در دفاع از حق مقاوم و نستوه بماند.

«يقين» هم در «موضوع» بود؛ يعني شناخت روشن هدف و راه و وضعيت، هم در « حكم» بود؛ يعني تكليف بودن جهاد و شهادت در آن شرايط به نفع اسلام، هم در عقيده به « خدا» و هم به «آخرت» بود كه مقوم اصلي پاگذاشتن در ميداني است كه گروهي مي خواهند جان بدهند و فدا شوند.

توحيد در نصرت خواهي و فقط و فقط براي خدا اعتماد كردن، از جلوه هاي ديگر نقش آفريني عقيده در عمل است.

اين حالت و روحيّه، جلوة بيروني، عقيده قلبي به مبدأ و يقين به نصرت الهي است و توحيد در دعا و طلب را مي رساند. هدف اصلي معارف دين، تقرب بندگان به سوي خداوند است.

عقيده به مبدأ و معاد، مهم ترين عامل جهاد و فداكاري در راه خداست و بدون آن، هيچ رزمنده اي معتقدانه در صحنه دفاع قدم نمي گذارد و خود را كه در جنگي به شهادت منتهي مي شود برنده نمي داند.

امام حسين (ع) روز عاشورا وقتي بي تابي خواهرش را مي بيند، اين فلسفة بلند را يادآور مي شود و مي فرمايد:

خواهرم! خدا را در نظر داشته باش. بدان كه همة زمينيان مي ميرند آسمانيان هم نمي مانند. هر چيزي جزوجه. خدا كه آفريدگار هستي است از بين رفتني است، خداوند همگان را دوباره بر مي انگيزد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لينک دانلود تحقيق : مفهوم و پیام