پایان نامه:مروری بر زندگانی و مبارزات آیت الله طالقانی و رابطه ایشان با نهضت آزادی

ارسال شده در رشته تاریخ

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:مروری بر زندگانی و مبارزات آیت الله طالقانی و رابطه ایشان با نهضت آزادی

يَسْتَأْذِنُكَ الَّذينَ يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ أَنْ يُجاهِدُوا بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ وَ اللَّهُ عَليمٌ بِالْمُتَّقينَ (توبه44) “مجاهد عظیم الشأن و برادر بسیار عزیز حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای طالقانی از بین ما رفت و به ابدیت پیوست و به ملا اعلی با اجداد گرامیش محشور شد. برای آن بزرگوار سعادت و راحت و برای ما و امّت تأسف و تأثر و اندوه. آقای طالقانی یك عمر در جهاد روشنگری و ارشاد گذراند. او یك شخصیتی بود كه از حبسی به حبس دیگر و از رنجی به رنج دیگر، در رفت و آمد بود و هیچ گاه در جهاد بزرگ خود، سستی و سردی نداشت. من انتظار نداشتم كه بمانم و دوستان عزیز و پر ارج خودم را یكی پس از دیگری از دست بدهم. او برای اسلام به منزله ی حضرت ابوذر بود. زبان گویای او چون شمشیر مالك اشتر بود، برنده بود و كوبنده. مرگ او زودرس بود و عمر او با بركت. رحمت خداوند بر پدر بزرگوار او كه در رأس پرهیزگاران بود و بر روان خودش كه بازوی توانای اسلام. من به امّت اسلام و ملت ایران و عائله ارجمند و بازماندگان او این ضایعه بزرگ را تسلیت می دهم. رحمت بر او و بر همه ی مجاهدان راه حق.”

والسلام علی عبادالله الصالحین

روح الله الموسوی الخمینی – ۱۹ شهریور ۱۳۵۸/ ۱۸ شوال ۱۳۹۹

خورشید تابناک انقلاب اسلامی، بی شک وام دار نور حیات مجاهدانیست که از جان و مال خود گذشتند و در راه بیداری ملت و بیزاری جستن از دولت های فاسد، در آتش شمع وجود سوختند و بنای انقلاب اسلامی را ساختند.

حضرت آیت الله طالقانی، یکی از این مجاهدانی است که در صداقت، ایمان و ایستادگی در مسیر اسلام و مبارزه علیه ظلم و جور زمانه و احیای تفکر اسلامی، به تعبیر حضرت امام خمینی(ره) همانند ابوذر در صدر اسلام بود.

صفاحات زندگی این مجاهدان و شرح خدمات ایشان، تاریخ سیاسی- مذهبی ایران در طول سالهای قبل از انقلاب است. آنچه در ادامه می آید شرح کوتاهیست از زندگی نورانی این مجاهد کبیر.

مقدمه ای بر زندگی و مبارزات آیت الله طالقانی

سید محمود طالقانی فرزند آیت الله ابوالحسن طالقانی در 4ربیع الاول 1329(1289ش) در طالقان به دنیا آمد. پدر آیت الله طالقانی از علمای تهران بود که با عباسقلی بازرگان – پدر مهندس بازرگان – رفاقت داشت و مربی و مرشد محفلی بود که وی و پدر بازرگان برای تبلیغات دینی ایجاد کرده بودند.ایشان پس از گذراندن تحصیلات ابتدائی، وارد حوزه علمیه قم شد و از محضر آیات حائری یزدی، سید محمد حجت و سید محمد تقی خوانساری به كسب فیض پرداخت. سپس به نجف اشرف رفت و در محضر درس آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی حاضر شد و به درجه اجتهاد رسید. در 1317 ش به تهران بازگشت و در مدرسه سپهسالار به تدریس پرداخت.

در اواخر دوره رضا خان و سال 1318 بود که با پاسبانی که چادر را از سر زنی کشیده بود، درگیر می شود و کشیده ای هم به او می زند! و همین بهانه ایست برای اولین حبس و شش ماهی که باید از عمر با برکتش، هزینه دفاع از حیثت و شرف مسلمین شود.

پس از فرار رضا شاه، به فعالیت های سیاسی پرداخت. در جریان اوج گیری مبارزات فدائیان اسلام، از نزدیکان نواب و به لحاظ مبارزاتی متأثر از وی بود. در بازگشت نواب از سفر مصر، آیت الله طالقانی به استقبالش آمد که تصویر او در کنار نواب موجود است.

پس از ترور حسین اعلاء به دست فدائیان، نواب و دوستانش برای مدتی در منزل آقای طالقانی پنهان شدند که رژیم از آن مطلع شد و ایشان را دستگیر کرد و به زندان انداخت. البته ایشان در سال 24 و 25 هم برای مدتی نواب را در دهات اطراف طالقان مخفی کرده بود.(یادنامه ابوذر زمان ص 12)

علاقه آیت الله طالقانی به فدائیان، بعدها در سخنرانی وی بر سر مزار دکتر مصدق بیشتر روشن شد. در این سخنرانی که تحت عنوان از “آزادی تا شهادت” توسط انتشارات ابوذر به چاپ رسید، وی بر نقش فدائیان در ملی شدن صنعت نفت اشاره کرده و گفته است: «فدائیان اسلام جوانان پر شور و مومن؛ آنها راه را باز و موانع را برطرف می کردند. مانع اول را برداشتند{منظور اعدام انقلابی هژیر نخست وزیر وقت است}، انتخابات آزاد شروع شد. مانع بعدی را برداشتند {منظور اعدام انقلابی رزم آرا نخست وزیر خودفروخته و عامل انگلیس بود و این درخواست جریان ملی و دکتر مصدق از نواب بود (نقش فدائیان اسلام در تاریخ معاصر ایران- روح الله حسینیان)}، صنعت نفت در مجلس ملی شد.

آیت الله طالقانی در 1339 به اتفاق مهدی بازرگان و یدالله سحابی، نهضت آزادی ایران را بنیان نهاد. پس از تصویب لایحه انجمن های ایالتی – ولایتی علیه آن موضع گیری كرد كه این اعتراض منجر به دستگیریش شد. بعد از آزادی، به مبارزات خود ادامه داد و در مهر1342 دستگیر و به ده سال زندان محكوم شد. در 1364، در اثر فشار علماء و مردم آزاد شد ولی برای چندمین بار، در 1350، بخاطر تداوم فعالیت های سیاسی دستگیر و به ده سال تبعید به زابل محكوم شد. با اعتراض علما و مردم به این حكم، مدت تبعید وی كاهش و محل تبعید به شهر بافت تغییر یافت. در 1354 برای چندمین بار دستگیر و به ده سال زندان محكوم شد تا اینكه در پی شتاب گرفتن روند انقلاب، در آبان 1357 آزاد شد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

مروری بر زندگانی و مبارزات آیت الله طالقانی و رابطه ایشان با نهضت آزادی

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

دانلود پایان نامه جنگ شناسی یا پولمولوژی با جامعه شناسی جنگ 199 ص
پایان نامه احياي ارزش‌هاي بافت‌هاي تاريخي
پایان نامه رشته حقوق با موضوع سازمان ملل متحد و حل بحرانهاى بين ‏المللى
پایان نامه:قوانين بين المللي جنگ
دانلود پایان نامه: پیرامون قلعه الموت