تحقیق:كمكهاي اوليه


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:كمكهاي اوليه

كمكهاي اوليه در محيط كار

تعريف كمكهاي اوليه:

كمكهاي اوليه عبارتست از كاربرد ماهرانه اصول پذيرفته شده درماني به هنگام وقوع يك سانحه يا بد حال شدن ناگهاني , با استفاده از امكانات و وسايلي كه در آن زمان در دسترس وجود دارد . كمكهاي اوليه در حقيقت روشهاي درماني تأييد شده‌اي هستند كه در مورد شخص مصدوم تا رسيدن پزشك يا انتقال به بيمارستان ( اگر لازم باشد ) اجرا مي‌شود .

داشتن معلومات درباره كمكهاي اوليه مسئوليتي است همگاني كه نه تنها جان افراد را نجات مي‌دهد و از بروز عوارض ناشي از صدمات و جراحات جلوگيري مي‌كند , بلكه موجب مي‌شود تا روشي منظم در مقابله با فوريتها بر اساس اولويت درماني آنها تا حداكثر خدمات ممكن , براي حداكثر افراد امكان پذير گردد .

 

راهنماييهاي عمومي براي انجام كمكهاي اوليه :

 

به عنوان فردي كه كمكهاي اوليه انجام مي‌دهيد , ممكن است با موقعيت‌هاي دشوار روبرو شويد , تصميمات و اقدامات شما ممكن است بر حسب شرايطي كه موجب بروز حوادث ناگهاني شده اند, بر حسب عده افراد مبتلا يا درگير در حادثه , محيط حادثه , فراهم بودن يا نبودن تجهيزات و نيز وسايل زخم بندي فوري و امكان ياري گرفتن از ديگران , تغيير كند . بايد آنچه را كه درباره كمكهاي اوليه آموخته ايد , با شرايط موجود سازش دهيدو يا برحسب موقعيت , از يك روش ابتكاري استفاده كنيد

گاهي براي نجات افراد , بايد اقدامات فوري بعمل آيد و گاه نيازي به شتاب زدگي نيست . كوششها مي بايد در جهت جلوگيري از صدمات بيشتر , كمك گرفتن از ديگران و قوت قلب دادن به حادثه ديده انجام گيرد .اهم نكاتي را كه به هنگام اقدام به كمك‌هاي اوليه بايستي مد نظر داشته باشيد به شرح زير مي‌توان خلاصه نمود:

 • قبل از همه مطمئن شويد كه اگر براي نجات مصدوم وارد عمل مي‌شويد , خطري خود شما را تهديد نمي‌كند
 • به سرعت , بدون دستپاچگي , منظم و هدف‌دار عمل كنيد و اولويت را به موارد اورژانس بدهيد .
 • سريعترين اقدام را جهت نجات حادثه ديده از موقعيت وشرايط خطرناك به عمل آوريد . براي مثال وي را از آب خارج كنيد , از ميان شعله هاي آتش در آوريد و به طور كلي از وضعيت هاي دشواري كه در آن گرفتار شده است دور نمائيد .
 • مصدوم را در وضعيت درست و راحت قرار دهيد اما مطلقاًَ بيش از آنچه كه لازم است او را حركت ندهيد .
 • اقدامات خود را بر حسب نوع جراحات و ضايعات و يا ناخوشي ناگهاني و نيازهايي كه در موقعيت بيمار آنها را ايجاب مي‌كند و نيز در دسترس بودن يا نبودن افراد يا لوازم طرح ريزي كنيد به بيان ديگر اقدامات شما درباره كمكهاي اوليه بايد با تكنيك صحيح و اختصاصي كه در آن شرايط منطقاًَ براي بيمار ضروري است انجام شود .
 • كسي كه كمكهاي اوليه را انجام مي‌دهد بايد شماره محل‌هايي كه فوريتهاي پزشكي و امدادي را مي‌پذيرند در اختيار داشته باشد ( اگر شماره اي در اختيار ندارد از اطلاعات تلفن ميتواند كمك بگيرد ) و به وسيله تلفن مشكل را براي آنها شرح دهد و اقداماتي را كه نجام داده است بازگو كند و از آنها راهنمايي و كمك هايي آمبولانس يا واحد آتش نشاني بخواهد . در موقع گزارش بايد نام خود , محل حادثه , عده افراد حادثه ديده , و شماره تلفني را كه بتوانند با وي تماس بگيرند ذكر كنند و رابطه تلفني را فوري قطع نكند , زيرا ممكن است آنها بخواهند اطلاعات ديگر ي از او به دست آورند .
 • دقيقاًَ پرس وجو كنيد و ببينيد چه اتفاقي افتاده است . اطلاعات راجع به حادثه را ممكن است از خود حادثه ديده يا از افرادي كه ناظر حادثه بوه اند جمع آوري كرد .
 • قسمت هايي از لباس حادثه ديده را كه به نقاط مختلف بدن او فشار مي‌آورند شل كنيد ( مثل باز كردن دكمه يقه ) و در صورت لزوم لباسهاي او را در آوريد . اما به خاطر داشته باشيد هرگز آسيب ديده را بدون ملافه و پوشش لخت نكنيد . ضمناًَ از دستكاري غير ضروري حادثه ديده احتراز كنيد .
 • اگر تنفس قطع شده و يا ضعيف باشد , راه تنفس را باز كرده و در صورت لزوم , تنفس مصنوعي را شروع نمائيد .
 • جلوي خونريزي را بگيريد.
 • سطح هوشياري را بسنجيد .
 • از مصدوم در برابر شوك مراقبت كنيد .
 • احتمال وجود خونريزي داخلي يا مسموميت را از نظر دور نداريد اگر حدس مي‌زنيد بيمار مسموم شده است , دهان وي رابراي پيدا كردن آثار باقيمانده از ماده مسموم كننده و سوختگي هاي ناشي از سم به دقت معاينه كنيد و اطراف بيمار را براي پيدا كردن منبع مسموم كننده مثل قرص , شيشه دارو , مواد شيميايي خانگي يا داروهاي حشره كش جستجو كنيد .
 • قبل از حركت دادن مصدوم , جراحتها و شكستگي هاي مهم را درمان كنيد .
 • مراقب تغيير حال مصدوم باشيد و آن را يادداشت كنيد .
 • به مصدوم بيهوش يا مصدومي كه مظنون به جراحت داخلي است يا بايد بلافاصله در بيمارستان تحت عمل جراحي قرار گيرد , از راه دهان چيزي نخورانيد .
 • اجازه ندهيد مردم دور شما جمع شوند . اين كار باعث اختلال در درمان و مظطرب شدن مصدوم مي‌شود.
 • به مصدوم واطرافيان اطمينان خاطر بدهيد واظطراب را از آنها دور سازيد .
 • در صورت لزوم , بدون معطلي ترتيب انتقال مصدوم را به بيمارستان يا نزد پزشك بدهيد .
 • تا زماني كه حادثه ديده تحت نظر افراد با صلاحيت مانند طبيب , گروه آمبولانس , گروه نجات يا افسر پليس قرارنگرفته است و يا تا هنگامي كه خود وي نتواند از خود مراقبت كند و نيز تا وقتي كه تحت مراقبت بستگانش در نيامده است , بايد نسبت به او در خود احساس مسئوليت كنيد و از وي مراقبت بعمل آويد .
 • از هر گونه اظهار نظر و تشخيص درباره آسيب ديده پرهيز كنيد و در مورد وضعيت وي با اطرافيان صحبت و بحث نكنيد .

بالاتر از همه بعنوان فردي كه كمكهاي اوليه را انجام مي دهيد بايد به حدود توانايي هاي خود آگاه باشيد و ضمن كمكهاي اوليه و مراقبت‌هاي فوري , هرگز اقدامي نكنيد كه سبب تشديد صدمات و جراحات حادثه ديده شود

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق :كمكهاي اوليه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید