تحقیق:عوامل موثر برکاهش جمعیت (زاد و ولد )

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:عوامل موثر برکاهش جمعیت (زاد و ولد )

 

 

افرادي كه مي خواهند به طور موقت يا دائم فرزند نداشته باشند مي بايست به وسايل جلوگيري از بارداري دسترسي داشته باشند و خدماتي كه به عنوان تنظيم خانواده ارائه ميشود به سادگي در دسترس مردم باشد .

افرادي كه مايل به استفاده از اين وسايل هستند مي بايست طرز استفاده صحيح را بدانند . و از خوبي و بدي هاي آن مطلع باشند .

مصلحت در مهار زاد و ولد است

 

یکی از تحولات عمده بعد از انقلاب کنترل جمعیت بود به گونه ای که ایران را به عنوان کشوری الگو در جهان معرفی کرد.

اشاره به ضرورت کنترل جمعیت در سالهای پس از پیروزی انقلاب گفت: متاسفانه برخی نیروهای انقلاب موضوع کنترل جمعیت را طرحی استعماری و نظرات مالتوس را پایه های تفکر استعمار تفسیر می کردند که بعدا متوجه شدند و جمهوری اسلامی ایران در اوایل دهه 60 ، پس از شروع این برنامه توانست رشد جمعیت را کنترل کند.

البته هنوز اردوگاه استکبار انفجار جمعیت در جهان اسلام را برای خود زنگ خطر می داند اما واقعیت آن است که انفجار جمعیت می تواند دردسرهای بزرگی برای کشورهای دنیا ایجاد کند و اگر وضع به همین منوال ادامه یابد جمعیت جهان به 10 میلیارد نفر خواهد رسید و فشارهای زیادی بر منابع جهان و طبیعت خواهد داشت.

وی بر پرهیز از افراط و تفریط در این زمینه تاکید کرد و افزود: البته رشد منفی جمعیت که اکنون گریبانگیر برخی کشورهای پیشرفته شده است نیز مطلوب نیست و آنها روزی با جمعیت پیر و فرسوده روبرو خواهند شد.

در همان سالهای اول انقلاب وقتی کارشناسان دانشگاهها اعلام خطر کردند که جمعیت کشور غیر قابل کنترل شده است و بررسی ها نشان داد مصلحت نظام در تنظیم و کنترل جمعیت است، بلافاصله وزارت بهداشت و سایر دستگاهها  مامور فرهنگ سازی و آماده کردن زمینه لازم برای این امر شدند که خوشبختانه این کار بزرگ بدون اجبار در کشور با موفقیت صورت گرفت و اکنون رشد جمعیت ما به 2/1 درصد رسیده است واکنون نیز همچنان کنترل جمعیت به مصلحت نظام است.

وی شرایط اقتصادی ، تحصیل کودکان و با سواد شدن زنان را از جمله موارد موثر در کنترل جمعیت کشور دانست و گفت: با سواد شدن زنان و دختران در ایران موجب شد ما بتوانیم حتی در مناطق روستایی سنی نشین که بخش اعظمی از زنان بی سواد در آنجا سکونت داشتند و انفجار جمعیت در آن مناطق بیش از سایر مناطق کشور بود، کنترل جمعیت را به عنوان یک وظیفه ملی و دینی به دختران و زنان و خانواده ها آموزش دهیم.

فراهم شدن شرایط لازم برای ارتقاء سطح آگاهی و علم و دانش زنان در کشور را یادآور شد و گفت: امروز یکی از بی نظیر ترین کشورها در امر تحصیل زنان و دختران در دانشگاه، ایران است که توانسته شرایط مناسب برای پیشرفت و حضور زنان در عرصه های مختلف را فراهم کند و امروز کسی نمی تواند جلوی دختران و زنان را برای ادامه تحصیل و حضور در عرصه های مختلف جامعه بگیرد.

وی نقش زنان را در کنترل جمعیت بسیار مهم توصیف کرد و گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران با افتخار یکی از کشورهای موفق در امر کنترل جمعیت شناخته می شود.

 

ایران در آینده یکی از کشورهایی است که می تواند پیشتاز در احقاق حقوق زنان در تاریخ معاصر مطرح شود که این امتیاز سرمایه بزرگی برای نظام جمهوری اسلامی ایران است که با حفظ ارزشهای دینی، فکری و منوی زنان در همه عرصه های پیشرفت علم و دانش و اخلاق حضور دارند.

وی موفقیت جمهوری اسلامی ایران در مهار و کنترل جمعیت را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر مسئولان تبریک گفت و با اشاره به اجرای طرح پزشک خانواده، این طرح را طرحی انقلابی توصیف کرد و گفت: اگر در اجرای این طرح کوتاهی نشود و امسال و سال آینده روستاها به پزشک خانواده مجهز شود مسئله اشتغال نیروهای پزشکی و سلامت خانواده های روستایی حل می شود و از مهاجرت روستاییان به شهرها نیز جلوگیری می شود.

جمعیت به روایت آمار :

 

مرگ و مير يكي از دو پديده ذاتي جمعيت و از عوامل اصلي جمعيتي است كه ثبات يا تغيير آن در جريان زمان – در كنار ثابت ماندن يا تغيير عوامل جمعيتي ديگر، به خصوص باروري سبب تغيير در حجم، توزيع يا تركيب جمعيت مي‌شود. در دوران پيش از كشاورزي نوسان‌هاي مرگ و مير، در كنار ثبات نسبي باروري، نقش اصلي را در افت و خيز جمعيت‌ها ايفا كرده است. تغييرات در سطح مرگ و مير(در كنار تغييرات باروري) علا‌وه بر تاثير بر حجم جمعيت، تركيب و توزيع جمعيت را هم تحت‌تاثير قرار مي‌دهد.‌
در واقع، جواني جمعيت كشورهاي جهان سوم در اثر كاهش سطح مرگ و مير و ثابت ماندن نسبي يا كندي كاهش سطح باروري پيش آمده است. همچنين تغييرات در توزيع جمعيت متاثر از اختلا‌ف‌هاي منطقه‌اي در ميزان رشد جمعيت بوده كه مرگ و مير يكي از عوامل اصلي تشكيل دهنده آن است. ‌
زاد و ولد نيز يكي از دو پديده طبيعي و ذاتي جمعيت و عامل منحصر به فرد افزايش جمعيت در مقياس جهاني است. اين پديده در جمعيت‌شناسي تحت عنوان باروري مورد مطالعه قرار مي‌گيرد.‌
تعداد مواليد به شمار زاد و ولدهاي زنده به دنيا آمده جمعيت مورد مطالعه در يك زمان معين اطلا‌ق مي‌شود. اين زمان به طور معمول يك سال تقويمي است. مرده‌زايي‌ها كه در برخي موارد سقط جنين را نيز در برمي‌گيرد، در تحليل باروري جزء مواليد منظور نمي‌شود. هر جا كلمه مواليد يا اصطلا‌حات مترادف با آن مانند <زه و زاد>، <زاد و ولد> و فرزندزايي عنوان شود، تنها به افراد زنده متولد شده اطلا‌ق مي‌شود و سنجه‌هاي مختلف باروري به طور انحصاري براساس اين تعداد زاد و ولدها محاسبه مي‌شود. باروري عبارت است از توانايي زاد و ولد در زنان و سنين باروري به دوره‌اي از زندگي زنان گفته مي‌شود كه به طور كلي از نظر زيستي در آن دوره توان بارور شدن را داشته باشند.‌
يكي از مهم‌ترين منابع آمارهاي جمعيتي داده‌هاي ثبت احوال كشور است كه هر ساله در مورد چهار واقعه تولد، مرگ، ازدواج و طلا‌ق جمع‌آوري مي‌شود. آنچه در مورد اين آمارها بايد مورد توجه قرار گيرد، كيفيت اطلا‌عات جمع‌آوري شده است. دسترسي به ثبت دقيق وقايع جمعيتي جمعيت‌شناسان را در تجزيه و تحليل دقيق‌تر وقايع جمعيتي ياري خواهد كرد و شاخص‌هاي دقيق‌تري در ارتباط با اين وقايع در اختيار جمعيت‌شناسان و ساير محققان براي انجام مطالعات و تحقيقات مرتبط قرار خواهد داد. دسترسي به ثبت دقيق اطلا‌عات جمعيتي يكي از اهداف توسعه‌اي هر كشور است و كشور جمهوري اسلا‌مي ‌ايران در سال‌هاي اخير در ارتباط با ثبت وقايع حياتي چهارگانه به موفقيت‌هاي قابل توجهي دست يافته است. از اين‌رو بررسي كميت و كيفيت داده‌هاي ثبت احوال‌كشور در خصوص باروري و مرگ و مير، از اهميت خاصي برخوردار خواهد بود.
پوشش ثبت آمار مواليد كشور در سال‌هاي اخير بهبود قابل توجهي داشته است و با توجه به اينكه پوشش ثبت مواليد به صد درصد نرسيده اما ثبت اين آمارها به سطح قابل قبولي رسيده است. مساله مهم در ارتباط با ثبت مواليد توجه به ثبت مواليد بر حسب سن مادر است كه ثبت اين آمارها با كيفيت مناسب كمك‌هاي زيادي براي انجام تحقيقات جمعيتي و دستيابي به شاخص‌هاي مناسب در اين مورد خواهد كرد. البته چالش مهم در ارتباط با ثبت وقايع حياتي، پوشش ناقص ثبت مرگ و مير است. ‌
بنا به عللي تعداد فوت‌ها درگروه‌هاي سني به درستي و با كيفيت مناسب ثبت نمي‌شوند و با وجود موفقيت‌هاي زيادي كه در اين مورد كسب كرده‌ايم هنوز آمارهاي ثبت شده مربوط به مرگ و مير از كيفيت لازم‌برخوردار نيستند. با توجه به توضيحات ارائه شده و اهميت آمار و اطلا‌عات ثبتي در تحقيقات جمعيتي، در اين گزارش آمارهاي ثبتي مربوط به باروري و مرگ و مير از سال 1375 تا 1386 مورد بررسي و تحليل قرار گرفته است.
‌تعداد فوت ثبت شده‌
مرگ، يك واقعه حياتي است كه بعضي از افراد جمعيت در جريان زمان و به طور معمول غير‌هم‌‌زمان (به اين معني كه افراد يك نسل در يك زمان واحد فوت نمي‌كنند و مرگ و مير آنها در يك زمان طولا‌ني كه از بدو تولد تا سن خاموشي نسل طول مي‌كشد، اتفاق مي‌افتد) دچار آن مي‌شوند. شيوه مناسب جمع‌آوري اطلا‌عات راجع به اين واقعه، ثبت آن پس از وقوع، نزد مقام‌هاي رسمي است. از اين‌رو، منبع اصلي آمارهاي مرگ و مير <ثبت وقايع حياتي> است اما يكي از مشكلا‌ت اصلي آمارهاي ثبتي مرگ و مير كم ثبتي و عدم ثبت دقيق اين واقعه است.‌

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : عوامل موثر برکاهش جمعیت (زاد و ولد )