پایان نامه:علم الكترونيك


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:علم الكترونيك

درعصري كه ما در آن زندگي ميكنيم ، علم الكترونيك يكي از اساسي ترين و كاربردي ترين عملومي است كه در تكنولوژي پيشرفته امروزه نقش مهمي را ايفا ميكند.

الكتورنيك ديجينتال يكي از شاخه هاي علم الكترونيك است كه منطق زيباي آن انسان را مجذوب خود ميكند .

امروزه اكثر سيستمهاي الكترونيكي به سمت ديجيتال سوق پيدا كرده است و اين امر به علت مزاياي زيادي اتس كه سيستمهاي ديجييتال نسبت بهخ مدارهاي آنالوگ دارند .

مداري كه ادر اين پروژه معرف ميگردد يك مدار فرمان ميكروبي است كه به منظور جايگزيني براي نمونه مكانيكي آن طراحي گرديده است .

براي طراحي و ساخت يك تايمر ماشين لباسشويي ، قبل از هرچيز بايد ماشين لباسشويي ، طرزكار و همچنين عملكرد قسمتهاي مختلف آن را بشناسيم . براي اين منظور در ابتدات به شرح قسمتهاي مختلف آن ميپردازيم :

اجزاي زير قسمتهاي مختلف يك ماشين لباسشويي را تشكيل ميدهند:

موتور ، پمپ تخليه ، المنت گرمكن ، شيربرقي ، اتوماتيك دما ، هيدرو سوئيچ و تايمر .

اگر بخواهيم عملكرد ماشين لباسشويي را بطور خلاصه بيان كنيم ، به اين صورت است كه ابتدا شيرآب (شيربرقي) بازشده و آب مخزن را پر ميكند . سپس درصورت نياز ، گرمكن آب مخزن را به گرماي مجاز ميرساند . سپس موتور شروع به چرخاندن لباسهاي كثيف ميكند . سپس پمپ ، آب كثيف را از مخزن به بيرون از ماشين پمپ ميكند . اين سلسله عمليات ادامه دارد تا در انتها مشاين بطوراتوماتيك خاموش شده و متصدي دستگاه ميتواند لباسهاي شسته شده را از دستگاه خارج كند . فرمان تمام اجزاري فوق را تايمر ميدهد . براي آشنايي با تايمر مكانيكي ، مختصري درمورد آن توضيح ميدهيم :

اين تايمر به ا ين صورت عمل ميكند كه يك موتور الكتريكي كوچك ، يك محور را توسط چرخ دنده هايي ميچرخاند و اين محور يك سري ديسك هاي پلاستيكي هم محور ار ميچرخاند . اين ديسك ها بر روي خود داراي برجستگي هايي است و برروي اين برجستگي ها زائده هايي قرار ميگيرند كه با چرخيدن ديسك ، اين زائده ها بالا و پايين رفتئه و پلاتين هايي را بازوبسته ميكنند . و اين پلاتين ها نيز به نوبه خود يك سري اتصال هاي الكتريكي قطع و وصل ميشوند كه ميتوانند به عنوان فرمان هاي الكتريكي قسمتهاي مختلف لباسشويي به كار روند . شكل زير نحوده عملكرد اين نوع تايمر را نشان ميدهد :

تايمرهاي مكانيكي داراي عيوب و مزايايي هستند كه در زير به آنها اشاره ميشود :

بسيار گران هستند ، استفاده از اين نوع تايمر باعث پيچيدگي سيم كشي داخحل ماشين لباسشويي ميشود ، بر اثر كاركرد پلاتين هاي آن اكسيده شده و به خوبي عمل نيمكند .

از مزينتهاي مهم تايمر مكانيكي ميتوان نويزپذير نبودن آن را نام برد . قبل از تشريح مدار تايم رديجيتالي و عملكرد آن ، ابتدا كمي درمورد دو عنصر هيدروسوئيچ و اتوماتيك دما كه درتمام ماشين هاي لباسشويي وجود دارد (وكمتر در دستگاههاي الكتريكي ديده ميشود) توضيح ميدهيم :

تايمرهاي لباسشويي يك سري مشخصات عمومي دارند كه براي همه انواع آن صادق است .

اين مشخصات به قرار زير است :

– نشان د ادن مرحله برنامه در هرلحظه .

– حفظ مرحله برنامه درهنگام قطع برق .

– انتخاب شروع برنامه از هرمرحله دلخواه .

– خاموش كردن  لباسشويي پس از اتمام به صورت اتوماتيك .

هيدروسوئيچ كه مخفف سوئيچ هيدروليكي است يك عنصر مكانيكي است كه پربودن يا خالي بودن مخزن لباسشويي از آب را ، تشخيص ميدهد .

اين عنصر از كي مخزن كوچك تشكيل شده كه داخل آن يك ديافراگم قراردارد . اين مخزن داراي يك ورودي هوا است . وقتي هوا تحت فشار معيني به داخل آن برسد ، ديافراگم به جلو حركت كرده و يك اتصال الكتريك را قطع و يا وصل ميكند .

علت استفاده از هيدروسوئيچ در ماشين لباسشويي يكي به اين دليل است كه وقتي شيربرقي آب را بازكرده وآب وارد مخزن لباسشويي ميشود ، پس از رسيدن حجم آب بيش از حد مجاز وارد مخزن شود .

دليل ديگر استفاده از هيدروسوئيچ ، وابسته نبودن حجم آب پرشده درون مخزن ، به فشار آب ورودي است . اتوماتيك دما هم يك نوع ترموستات الكتريكي است كه با قطع و وصل به موقع المنت گرمكن ، دماي آب مخزن لباسشويي را طبق انتخاب ما ثابت نگه ميدارد .

با اين توضيحات راجع به قسمتهاي مختلف ماشين لباسشويي ، به عملكرد مدار تايمر ميپردازيم .

تايمر ديجيتالي كه دراين پروژه طراحي شده است و معرفي ميگردد داراي مشخصات زير است :

– نمايش مراحل برنامه بر روي سون سگمنت (26 مرحله).

– حفظ مرحله برنامه در هنگام قطع برق با استفاده از باطري BACKUP .

–  انتخاب شروع از هرمرحله برنامه با استفاده از كليدهاي PROGRAM .

– كوچك بودن حجم مدار نسبت به نمونه هاي مشابه ديجيتالي .

اصولا تايمر براي شمارش اتفاقات بكار ميرود . و تعداد خاصي از اين اتفاقات براي ما اهميت دارد تا در اين زمانهاي خاص به يك دستگاه فرمان روشن يا خاموش بودن را بدهيم . دراصل تايمر ديجيتالي يك شمارنده است كه تعداد پالسهاي ورودي را بصورت باينري ميشمارد و اگر ما از ميان اين اعداد موردنظر خودمان را به وسيله يك ديكودر ، ديكود كنيم ، به راحتي ميتوانيم به تعدادي خروجي فرمان دهيم .

زماني كه ما براي كنترل يك لباسشويي نياز داريم در حدود 1.8 ساعت است و اين مقدار برابر 6735 ثانيه خواهد بود . اگر فركانس پالسهاي اعمال شده به شمارنده را 1HZ درنظر بگيريم ما به يك شمارنده 13 بيتي نياز خواهيم داشت (8192 = 2)13 .

براي ديكود كردن اين عدد 13 بيتي از يك ايپرام 2764 كه مقدار حافظه آن 8 KB است استفاده ميكنيم .

به اين معني كه از خطوط آدرس به عنوان ورودي ديكودر و از خطوط DATA به عنوان خروجي استفاده مينماييم . حال با برنامه ريزي مناسب EPROM ميتوانيم در هرزمان خروجي ها را   صفر يا يك كنيم . چون EPROM داراي هشت خط DATA است ، ميتوانيم هشت خروجي را همزمان كنترل نماييم . در واقع ما به وسيله EPROM يك ديكودر خاص ساخته ايم .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

علم الكترونيك

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید