تحقیق :شرايط آب و هوائي استان يزد


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:شرايط آب و هوائي استان يزد

شرايط آب و هوائي بشدت خشك و كويري بر اين استان حكمفرماست، نزولات انك جوي همراه با تبخير بسيار شديد، رطوبت نسبي ناچيز توأم با گرماي زياد و نوسانات شديد درجه حرارت بر آن شدند تا استان يزد را به بصورت يكي از شديدترين مناطق كويري جهان درآورند.

اوضاع آب و هوايي استان يزد تابع سيستم كلي شرايط آب و هوائي فلات مركزي ايران است. باضافه اينكه شرايط محلي دگرگونيهائي را در آن نيز ايجاد نموده است بعنوان نمونه وجود بخصوص دو رشته كوهستان موازي هم از جنوب – جنوب شرقي به شمال – شمال غربي را بايد ذكر كرد كه دو كانال نسبتاً عميق بااختلاف ارتفاع تا سه هزار متري را در بين خود بوجود آورده اند . تنها ارتفاعات شيركوه توانستند تا شعاع نسبتاً وسيعي منطقه را تحت تأثير عوامل مثبت خود قرار دهند همينطور وجود كويرهاي نمك و شنزارها و زمين هاي وسيع لخت و عريان مسلماً بر شدت درجه خشكي و نتيجتاً تشديد شرايط كويري مي افزايند. ميزان بارندگي در استان يزد متفاوت است.

در خود يزد ميزان باران ساليانه بطور متوسط 50 ميلي متر در سال بالغ ميگردد،‌ البته همراه با نوسانات شديد، بطوريكه در سال 1359 ميزان آن به كمتر از 30 ميلي متر تقليل يافته بود (جدول ضميمه) توزيع بارندگي در استان به اين صورت مي باشد كه ميزان آن در شمال و شرق و نقاط كويري استان (‌كفه ها) كم و بطور متوسط حتي به 40 ميلي متر در سال مي رسد. در حاليكه بطرف جنوب – جنوب غربي ميزان آن افزايش يافته و در ارتفاعات شيركوه حتي به بيش از 2550 ميلي البته مساحت بسيار كوچكي هم مي رسند بطور كلي ميزان نزولات جوي در سطح استان يزد بطور متوسط 60 تا 80 ميلي متر بالغ مي گردد.

ريزش اكثر نزولات جوي در زمستان و بهار است كه طبق معمول فلات ايران از پاييز شروع مي شود، شدت ريزش مي تواند در حدي باشد كه حتي 50 درصد باران ساليانه در 24 ساعت  ببارد، بنابراين نه تنها ميزان باران كم است بلكه تقسيم آن هم بشدت متغير و نامنظم مي باشد.

منحني رابطه بين ارتفاع و ميزان نزولات جوي ساليانه نقاط مختلف استان يزد

نسبت تقريبي تبخير به باران ساليانه در سه حوزه جغرافيايي استان يزد

 

متغير بودن نزولات جوي استان يزد را در ارتباط با شرايط محلي مي توان از ارتفاعات شيركوه تا كوير نمك اردكان به طور روشن ملاحظه نمود كه با بيش از 250 ميلي متر شروع و در دشت وسيع يزد – اردكان به 40 تا 50 ميلي متر مي رسد.

ريزش برف در استان يزد بيشتر به ارتفاعات شيركوه مربوط مي گردد كه حتي تا اواخر بهار نيز در پناهگاه هاي مرتبع باقي مانده هاي برق در سطح زمين ديده مي شود همين طور در ارتفاعات شيركوه در پناهگاه ها، يخچال هاي طبيعي در مساحت كوچك نيز وجود دارند. در فصل زمستان ريزش برق مي تواند در حدي باشد كه بسته شدن جاده هاي اصلي كه از ارتفاعات شيركوه مي گذرند سبب شوند مسلماً وجود ريزش برق زمستان در ارتفاعات است كه سفره هاي آب زير زميني مي توانند در سال تغذيه شده و دشتهاي وسيع كويري و بشدت تشنه مربوط به بركه ها را تا حدي مشروب سازند نوسانات درجه حرارت در زمستان و تابستان و حتي رد شب و روز بسيار شديد است درجه حرارت ماكزيمم و  مينيمم بين 20 درجه سانتيگراد زير صفر تا 46 درجه سانتيگرادبالاي صفر نوسان مي كنند. درجه حرارت متوسط ساليانه حدود 18 تا 20 درجه سانتيگراد بالغ مي گردد.

ماكزيمم درجه حرارت در يزد به 5/45 درجه سانتيگراد و مينيمم تا 16 درجه سانتيگراد زير صفر مي رسد كه سردترين ماه دي تا بهمن گرمترين هم تير ماه مي باشد بخصوص كه از خرداد ماه وزش باد هاي گرم كويري از شرق – شمال شرق شروع مي شود كه بيش از بيش بر شدت گرما در فصل تابستان مي افزايند معمولاً‌استان يزد داراي تابستاني نسبتاً طولاني است و گرماي هوا تا اواخر مهرماه ادامه مي يابد در عين اينكه روزهاي گرمي در يك پريود طولاني گرما بر استان يزد حكمفرماست اغلب شبهاي آن خنك مي باشد در فصل تابستان در كفه ها گرم و آزار دهنده است در حاليكه در ارتفاعات شيركوه بهترين مناطق ييلاقي واقع شده اند. در خود يزد چند بار در زمستان برق مي بارد كه البته مقدار آن چندان قابل ملاحظه نيست. رطوبت نسبي سالانه استان بطور متوسط حدود 25 تا 30 درصد بالغ مي گردد كه حداكثر آن در زمستان (‌در ديماه حدود 65 تا70درصد) و حداقل در تيرماه (حدود 10 تا 12 درصد)
مي باشد بنابراين ميزان رطوبت نسبي ساليانه مي تواند بين 10 تا 10 درصد نوسان كند. درحاليكه اختلاف رطوبت نسبي ساليانه در نقاط مختلف استان بر خلاف نزولات جوي چندان قابل ملاحظه نيست ميزان تبخير ساليانه در استان يزد بسيار بالا بوده بطوريكه حتي در كفه ها مي تواند به 70 برابر نزولات جوي نيز برسد ميزان تبخير ساليانه بطور متوسط 2500 تا 3500 ميلي متر بالغ مي شود

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لينک دانلود تحقيق : شرايط آب و هوائي استان يزد